Biedronki azjatyckie "oblepiły" ściany budynków i okna. Jak wygląda biedronka azjatycka? Jak się jej pozbyć?

2024-02-27 14:05

Biedronki azjatyckie znowu atakują. Ciepłe dni sprawiły, ze masowo oblepiły nasze okna i parapety. Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny, który stopniowo wypiera nasze rodzime siedmiokropki. Czy biedronki azjatyckie gryzą? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich?

Spis treści

  1. Jak wygląda biedronka azjatycka?
  2. Ugryzienie biedronki azjatyckiej. Czy jest groźne?
  3. Ocet na biedronki azjatyckie? Jak odstraszyć
  4. Polska biedronka siedmiokropka

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronki azjatyckie to gatunek obcy. Jednak bardzo inwazyjny. Do Europy sprowadzono ją w 1964 roku, do Ukrainy. Miała być orężem do walki z plagą mszyc. Owad wymknął się spod kontroli i opanował już praktycznie całą Europę.

Biedronki azjatyckie maja charakterystyczny wygląd. Różnią się od polskich biedronek siedmiokropek.Mają różną liczbę kropek. Czasem są jednokolorowe. Obce biedronki charakteryzują się dużą zmiennością - nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę “M”. Niektóre są całe czarne – informują Lasy Państwowe.

Są nazywane arlekinami lub biedronkami ninja. Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek.

Ugryzienie biedronki azjatyckiej. Czy jest groźne?

Biedronki azjatyckie mogą ugryźć też człowieka. Te ugryzienia mogą być groźne, ponieważ mogą wywoływać alergię. Ich ugryzienie pozostawia swędzący czerwony ślad, może stać się przyczyną alergicznego obrzęku.

Objawy, które mogą wystąpić po ugryzieniu biedronki azjatyckiej:

  • katar
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • astma,
  • pokrzywka
  • obrzęk

Zgniecione pozostawiają po sobie żółtą wydzielinę (hemolimfę). Substancja jest trudna do zmycia.

Biedronki azjatyckie gryzą też zwierzęta.

WTYK AMERYKAŃSKI PCHA SIĘ DO DOMÓW PRZED ZIMĄ. ZOBACZ JAK WYGLĄDA I JAK GO ODSTRASZYĆ

Ocet na biedronki azjatyckie? Jak odstraszyć

Jak odstraszyć biedronki azjatyckie? Sposoby na pozbycie się ich są rożne.

Można spryskać parapety środkami owadobójczymi lub położyć na nich płytki owadobójcze. Biedronki azjatyckie można też zwalczyć domowymi sposobami. Domowy sposób na biedronki azjatyckie to np. olejek lawendowy lub pomarańczowy. Wystarczy spryskać nimi parapety, Biedronki nie lubią tych zapachów.

Inny domowy sposób to np. ocet z kminkiem. Taki rozmieszany roztwór to gwarantowany sposób za odstraszenie biedronek azjatyckich. Leśnicy proponują użyć kamfory lub mentolu. By się przed nimi uchronić, uszczelnij okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką.

Polska biedronka siedmiokropka

W Polsce żyje około 80 gatunków rodzimych biedronek. Najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są do siebie bardzo podobne, są właściwie takie same. Mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach jak ma to miejsce w przypadku biedronek azjatyckich.

Szafa czy szafka na buty? Jaką wybrać? Oto inspiracje