Gdzie spotkamy karaczany? Czy prusaki są szkodliwe i jak się ich pozbyć z domu: przeczytaj nasz poradnik. Do najpopularniejszych karaczanów zaliczamy prusaka (Blatella germanica), karalucha wschodniego (Blatta orientalia), przybyszka amerykańskiego (Periplaneta american). Posiadają dobrze wykształcone skrzydła, ale nie fruwają, używają ich do szybowania przy spadaniu. Ciało tych szkodników jest spłaszczone, co ułatwia im przeciskanie się przez szpary. Zapłodniona samica po 1,5 roku wydaje 5 pokoleń. Karaluchy, prusaki lubią ciepło i wilgoć. Te szkodniki zasiedlają magazyny, szpitale, zakłady gastronomiczne, kuchnie, restauracje, ogrzewane pomieszczenia.

Karaluchy, prusaki: szkodniki w domu

Karaczany prowadzą nocny tryb życia. Karaluchy, prusaki żywią się tuż po zapadnięciu zmroku i krótko przed świtem. Te szkodniki są wszystkożerne. Zjadają ziemniaki, marchew, owoce, pieczywo, mąkę i cukier. Karaluchy i prusaki w domu są groźne dla człowieka, ponieważ są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni.

Karaluchy i prusaki w domu: jak się ich pozbyć

Najpierw należy przeprowadzić inspekcje wizualną. Na planie obiektu zaznaczamy wszystkie miejsca, w których karaczany są widoczne lub znaleziono ślady ich bytności (odchody, wylinki, osłonki ooteki). Zaznaczamy miejsca, które mogą być kryjówką lub źródłem pokarmu karaluchów i prusaków w mieszkaniu. Aby pozbyć się karaluchów musimy należycie dbać o porządek w domu. Częste sprzątanie, czyszczenie, mycie mieszkania może skutecznie ograniczyć liczebność tych szkodników, które nie lubią hałasu. Aby pozbyć się prusaków trzeba naprawić system wodociągowy, aby nie było przecieków oraz uszczelnić wszelkie pęknięcia i szpary w mieszkaniu. Produkty żywnościowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a odpady i śmieci przetrzymywać w owadoszczelnych zbiornikach. Otwory ściekowe w domu wyparzać gorącą wodą.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Zobacz również polecane przez nas środki na owady:

Domowe sposoby na karaluchy i prusaki

Do zwalczania karaluchów i prusaków w mieszkaniu możemy użyć starych, domowych sposobów, np. namoczyć piwem szmatki, ręczniki i rozłożyć wieczorem w miejscach, które najczęściej odwiedzają te szkodniki. Okazują się, że karaluchy lubią piwo i rano można zbierać nieprzytomne owady, a następnie należy wrzucić je do ognia lub zalać wrzątkiem. Wieczorem powtarzamy całą procedurę. Możemy też zrobić pułapkę na karaluchy i prusaki wlewając do miseczki piwo i stawiając drewienka, po których szkodniki wejdą do naczynia i się w nim utopią. Innym domowym sposobem na zwalczanie karaluchów jest przygotowanie bułki z maścią siarkową oraz włożenie do naczynia resztek owoców, warzyw i pozostawienie na noc. Gdy szkodniki wejdą do środka, należy szybko naczynie wrzucić do wody i cały proces powtórzyć kilka razy. Dla prusaków dobrą przynętą jest pietruszka, którą po przekrojeniu kładziemy w miejscach stałego ich pobytu. Rano pietruszkę z prusakami wrzucamy do wrzątku. Inny sposób na pozbycie się z domu karaluchów to rozłożenie bułki nasączonej roztworem kwasu borowego lub rozsypanie mieszaniny cukru, boraksu, mąki i wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię!