Szukasz kwiatów na balkon? Pelargonie zawsze się sprawdzą, ale to musisz o nich wiedzieć

2022-08-22 14:07

Pelargonie są najczęściej uprawianą rośliną na małych balkonach, w przydomowych ogródkach, na tarasach i parapetach domów. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko niezwykłej urodzie kwiatostanów, ale i długiemu okresowi kwitnienia - od maja do października. Niektóre gatunki pelargonii cieszą się kwiatami przez cały rok, a niewielkie wymagania pielęgnacyjne i glebowe sprawiają, że nawet początkujący ogrodnicy pokochają pelargonie na swoich balkonach!

Spis treści

  1. Aranżacja balkonu: pelargonie rabatowe
  2. Kwiaty na balkon: pelargonie pasiaste
  3. Kwiaty na balkon: pelargonie bluszczolistne
  4. Kwiaty na balkon: pelargonie wielokwiatowe
  5. Kwiaty na balkon: pelargonie pachnące
  6. Kwiaty na balkon: pelargonie o ozdobnych liściach
  7. Kwiaty na balkon: sposób na szkodniki pelargonii
  8. Wideo: najlepsze kwiaty na balkon

Korzenie pelargonii sięgają Afryki Południowej. Pelargonia pochodzi z rodziny Bodziszkowatych (Geraniaceae, rodzaj: Pelargonium). Potocznie pelargonia nazywana jest również geranium. Pelargonia obejmuje około 250 gatunków, dlatego z czasem wyodrębniono kilka podgrup pelargonii dla ich łatwiejszej charakteryzacji. Wyróżniamy:

 ·    Pelargonie rabatowe (pasiaste) ·    Pelargonie bluszczolistne ·    Pelargonie wielokwiatowe (angielskie) ·    Pelargonie o ozdobnych liściach ·    Pelargonie pachnące ·    Pelargonie sukulentowe

Aranżacja balkonu: pelargonie rabatowe

Pelargonie rabatowe idealnie nadają się na balkon. Mają piękne, zebrane w kule kwiatostany, wzniesione na mocnych pędach. Rozgałęziają się krzaczasto, a ich iście mają lekki, brązowy rysunek. Bardzo ciekawe wybarwienie liści ma odmiana Mistress Pollock, gdzie brązowy rysunek liści stopniowo przechodzi w jasnokremowy. Barwy kwiatów pelargonii rabatowej występują od białej przez łososiowe do ognistych czerwieni. Rosną na wysokość do 40 cm.

Kwiaty na balkon: pelargonie pasiaste

Pelargonie pasiaste swoją nazwę zawdzięczają pierścieniowym rysunkom a liściach. Aby rysunek był wyraźny, pelargonie należy eksponować na stanowiskach jasnego lub wręcz słonecznych. Pelargonie rabatowe zimujemy w temperaturze 5-8 Cº. Kwitną bez okresu spoczynku, również zimą. Pelargonie pasiaste wymagają obfitego podlewania i nawożenia, szczególnie do sierpnia. W ich bieżącej pielęgnacji należy pamiętać o sukcesywnym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Rozmnażamy je z sadzonek w sierpniu, ale jest to możliwe przez cały rok. Jeżeli uzyskamy nową roślinę w grudniu, to zakwitnie ona już w maju.

Kwiaty na balkon: pelargonie bluszczolistne

Pelargonie bluszczolistne to odmiana do donic wiszących i na balkonowe balustrady. Pelargonie bluszczolistne mają płożące się, zwisające pędy o mięsistych liściach przypominających bluszcz, które sięgają nawet 1,5 m w przypadku odmiany Ville de Paris. Kwiaty pelargonii bluszczolistnej występują zarówno pojedynczo jak i w skupiskach, w kolorach od białego do czerwieni i fioletu. Ponieważ ta odmiana pelargonii ma najdelikatniejsze kwiaty, silniejsze deszcze mogą strącać cięższe kwiatostany. Aby zminimalizować szkody należy na bieżąco przetrząsać i usuwać przekwitłe jednostki, by nie zalegały między liśćmi i gnijąc nie obciążały żywych pędów. Pelargonie bluszczolistna lubią stanowiska słoneczne, jak również ekspozycję w pełnym słońcu. Są idealne na południowy balkon. Pelargonie bluszczolistne rozmnażamy w sierpniu z sadzonek lub z nasion wysianych w grudniu.

Kwiaty na balkon: pelargonie wielokwiatowe

Pelargonie wielokwiatowe to odmiany do słonecznych pokoi. Zwykle mają jeden, zdrewniały u nasady pęd łodygi. Ten gatunek pelargonii ma charakterystyczne, duże liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty białe, różowe lub wielobarwne. Pelargonie wielkokwiatowe preferują stanowisko jasne ze stałą obecnością słońca, niezmiennie przez cały rok. Rośinę można wystawić na balkon w okresie letnim. Ze względu na kres kwitnienia do czerwca nie jest to dobra roślina na balkon.

Kwiaty na balkon: pelargonie pachnące

Pelargonie pachnące swoją nazwę zawdzięczają nie kwiatostanom, a pachnącym liściom. To one rozsiewają zapach cytryny, róży, bzu czy jabłka. Pachnących pelargonii raczej nie spotykamy w regularnych sklepach. Należy ich szukać u hodowców i pasjonatów. Ta odmiana pelargonii, podobnie jak wszystkie pozostałe, lubi stanowiska słoneczne, również na wolnym powietrzu. Pelargonię pachnącą podlewamy równomiernie przez okres wzrostu, a zimą prawie wcale. Roślinę przesadzamy na wiosnę. Przykłady unikalnej pelargonii pachnącej to np. Pelargonium Capitatum (aromat różany), Pelargonium Crispum (aromat cytrynowy), Pelargonium Tomentosum (aromat miętowy) cz Pelargonium Papilionaceum (aromat jodłowy).

Kwiaty na balkon: pelargonie o ozdobnych liściach

Pelargonie o ozdobnych liściach swój niepowtarzalny charakter zawdzięczają defektowi chlorofilu. Jest wiele odmian o trójkolorowych liściach np. Pelargonium Dolly Vardon  czy Chelsea gem. Odmiany te pielęgnuje się tak samo jak pelargonie pasiaste, z tym że powinniśmy obrywać zawiązki kwiatów, aby cała moc rośliny kierunkowana była na wytwarzanie liści.

Kwiaty na balkon: sposób na szkodniki pelargonii

Szkodniki, jakie najczęściej atakują pelargonie na balkonie to mszyce i przędziorki. Dobrym i naturalnym sposobem na pozbycie się intruzów jest przygotowanie wywaru z czosnku. Na około 0,5 litra gorącej wody wrzucamy trzy ząbki czosnku pocięte w plastry, tak aby uwolniły soki, i dodajemy łyżkę mydła w płynie. Takim roztworem podlewamy i opryskujemy roślinę. Można też włożyć do ziemi w której kwitnie pelargonia rozgniecione ząbki czosnku. Po tygodniu po szkodnikach nie powinno zostać śladu.

Wideo: najlepsze kwiaty na balkon

Polecamy najlepsze gatunki roślin na balkon.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE