Pelargonia angielska, zwana wielkokwiatową. Jakie wymagania ma pelargonia angielska?

2024-04-09 21:43

Pelargonia angielska, czyli pelargonia wielkokwiatowa to wyjątkowa roślina o pięknych dużych kwiatach, której nie może zabraknąć na balkonie, tarasie lub domowym parapecie. Jak uprawiać tę królewską roślinę? Czy pelargonie angielskie lubią słońce? Oto wszystko, co należy wiedzieć o hodowli pelargonii wielkokwiatowej.

Spis treści

  1. Pelargonia angielska, pelargonia wielkokwiatowa
  2. Czy pelargonie angielskie lubią słońce?
  3. Jaka ziemia do pelargonii angielskiej?
  4. Pelargonia angielska  – podlewanie
  5. Czym nawozić pelargonie angielskie?
  6. Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?
  7. Pelargonia angielska jak przezimować?
  8. Jakie szkodniki atakują pelargonie?
  9. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon. Jakie są gatunki pelargonii? Kiedy sadzić pelargonie po zimie?

Pelargonia angielska, pelargonia wielkokwiatowa

Pelargonia angielska nazywana jest również pelargonią wielkokwiatową ze względu na rozmiar swoich kwiatów (są one większe niż u innych odmian). Roślina z reguły posiada jeden pęd, który z czasem rozrasta się wszerz, przez co pelargonia angielska zyskuje formę krzewiastą. Pelargonia wielkokwiatowa osiąga wysokość około 50 cm.

Pelargonia angielska najlepiej czuje się na wewnętrznych parapetach, chociaż w odpowiednich warunkach można ją także wystawić na balkon czy taras. Co ciekawe, ta odmiana pelargonii jest jedyną, którą bez obaw możemy hodować wyłącznie w warunkach domowych.

Kiedy zakwita pelargonia angielska? Pelargonia kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków (październik), a więc dość długo! Jej duże kwiaty (nawet 5-centymetrowe!) w odcieniach bieli, różu, fioletu i czerwieni z charakterystyczną plamką u nasady korony często mają pofalowane lub pomarszczone brzegi płatków.

Pelargonia wielkokwiatowa jest nieco delikatniejsza i mniej odporna na trudne warunki atmosferyczne niż jej kuzynki – pelargonia rabatowa i bluszczolistna. Dlatego pelargonia angielska dużo bezpieczniej czuje się w warunkach domowych.

By móc cieszyć się pięknie ukwieconą doniczką z pelargonią angielską, warto zapewnić roślinie najbardziej dogodne dla niej warunki. Szczególnie ważny jest dostęp do światła, regularne podlewanie i zasilanie nawozem.

Równie istotna jest temperatura panująca w miejscu, w którym stoi doniczka z pelargonią angielską. Pelargonia wielkokwiatowa jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego planując przeniesienie jej na balkon czy taras, najlepiej zrobić to już po przymrozkach, gdy mamy pewność, że temperatury nie spadną poniżej 10 stopni. Do środka warto pelargonię zabrać w październiku, by przygotować ją do zimowania. Idealna temperatura dla pelargonii wielkokwiatowej to 10-12 stopni.

Czy pelargonie angielskie lubią słońce?

Podobnie jak inne odmiany, pelargonia angielska potrzebuje sporo światła, by móc zdrowo i prężnie rosnąć. Warto więc ustawić doniczkę z roślinką w dobrze oświetlonym miejscu lub na słonecznym parapecie południowym, lub zachodnim. Pelargonia wielkokwiatowa hodowana w półcieniu nie będzie tak obficie kwitnąć, ale za to odwdzięczy się pięknymi, błyszczącymi liśćmi.

WAŻNE: pelargonia angielska lubi słońce, ale w nadmiarze może ono jej szkodzić. Zbyt intensywne nasłonecznienie parzy wrażliwe liście, dlatego warto odsunąć ją nieco od okna w okresie największego słońca.

Jaka ziemia do pelargonii angielskiej?

Pelargonia angielska czuje się dobrze w przepuszczalnym i żyznym podłożu. W sklepach ogrodniczych możemy nawet znaleźć specjalne mieszanki ziemi do pelargonii. Warto na dno doniczki wysypać keramzyt lub perlit, by ułatwić roślinie odprowadzanie nadmiaru wody.

Pelargonia angielska  – podlewanie

Pelargonia angielska nie różni się bardzo od swoich kuzynek w kwestii podlewania. Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże (ale nie mokre!), ale zniesie okazjonalne przesuszenie (może to jednak odbić się negatywnie na kwiatostanach).

Niebezpieczne dla pelargonii angielskiej jest natomiast przelanie – stanie w wodzie spowoduje , mogą się również wykształcić choroby grzybowe, które w wielu przypadkach mogą doprowadzić do śmierci rośliny.

Pelargonię angielską należy podlewać w okresie upalnym nawet kilka razy w ciągu dnia. W chłodniejsze dni wystarczy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie – warto przed podlaniem sprawdzić wilgotność podłoża, by rośliny nie przelać.

UWAGA! Pelargonia angielska nie lubi zraszania.

Czym nawozić pelargonie angielskie?

Zanim pelargonia zakwitnie, warto regularnie karmić ją nawozem, który ją wzmocni i przygotuje do wypuszczenia okazałych kwiatostanów. Już od marca co tydzień pelargonię angielską można nawozić mieszankami z potasem (sprzyja kwitnieniu). Roślinę zaleca się nawozić nawet do września z przerwą na czas zimowania. Początkowo lepiej jednak ograniczyć nawozy bogate w azot, ponieważ ograniczają one kwitnienie i nadmiernie rozwijają liście, hamując nieco zakwitanie pąków.

Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?

Pelargonia angielska jest rośliną wieloletnią – jeśli zapewnimy jej spokojny odpoczynek zimą, wiosną zakwitnie na nowo, obsypując się zjawiskowymi kwiatami!

Pelargonia angielska jak przezimować?

Po sezonie należy pelargonię wielkokwiatową przechowywać w temperaturze ok. 10-12 stopni, najlepiej na chłodnym parapecie (grzejnik należy zakręcić), ale z dostępem do światła słonecznego.

Ponieważ ten gatunek pelargonii jest przystosowany do warunków panujących w domu, zimowanie nie powinno być problemem (w przeciwieństwie do innych odmian pelargonii).

Zimą nie nawozimy pelargonii wielkokwiatowej, a podlewanie ograniczamy do minimum – zanim zdecydujemy się na podlanie rośliny, warto sprawdzić poziom wilgotności podłoża palcem. Górna warstwa ziemi powinna być lekko przeschnięta.

Pelargonia angielska jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury i silne podmuchy wiatru, dlatego bezwzględnie należy chronić ją przed dużymi spadkami temperatur i przeciągami późną jesienią i zimą.

Jakie szkodniki atakują pelargonie?

Pelargonia angielska najczęściej cierpi z powodu błędów pielęgnacyjnych – głównie przelania, które skutkuje chorobami grzybowymi, plamistością liści czy szarą pleśnią.

Tych chorób można w prosty sposób uniknąć, dbając o regularne podlewanie i unikanie przelewania rośliny (oraz zraszania kwiatów i liści). Roślinę możemy uratować, spryskując ją preparatami pleśniobójczymi i grzybobójczymi.

Pelargonie często są atakowane przez mszyce i przędziorki. Warto uważnie obserwować roślinę i gdy zauważymy obecność tych szkodników, należy bezzwłocznie podjąć kroki w celu ich usunięcia – można to zrobić, wykorzystując specjalne środki dostępne w sklepach ogrodniczych.

Istnieją również skuteczne domowe sposoby na walkę ze szkodnikami pelargonii, np. wyciąg z czosnku. Jeśli jednak domowe sposoby nie poradzą sobie ze szkodnikami, warto skorzystać z profesjonalnych preparatów chemicznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pelargonie - idealne kwiaty na balkon. Jakie są gatunki pelargonii? Kiedy sadzić pelargonie po zimie?