Jak często podlewać aloes? Jak podlewać aloes? Czy aloes lubi słońce?

2023-11-09 14:28

Aloes to jedna z tych roślin, która ma tak naprawdę wszechstronne zastosowanie. Dlatego też aloes warto uprawiać w domu, w doniczce. Jak podlewać aloes, jak często to robić, gdzie postawić aloes w domu? Odpowiadamy.

Aloe vera
Autor: Getty Images Aloe vera.

Spis treści

  1. Aloes - uprawa w domu
  2. Jak często podlewać aloes w doniczce?
  3. Gatunki aloesu popularne w Polsce
  4. Koty i aloes
  5. Jak wykorzystać liście aloesu?
  6. Zastosowanie aloesu – domowe SPA

Aloes - uprawa w domu

Aloes pochodzi z Ameryki Południowej, dlatego w naszej strefie klimatycznej może być uprawiany wyłącznie w warunkach domowych, gdzie przez cały rok panuje dodatnia temperatura. Roślina lubi światło słoneczne, dlatego warto trzymać ją na parapecie, zwłaszcza w okresie zimowym.

Aloes zaliczymy do rodziny sukulentów, które nie lubią zbyt dużo wody. Nie wolno go przelewać, a w okresie od listopada do lutego roślinę podlewamy naprawdę bardzo oszczędnie. Jeżeli aloes będzie miał dużo światła i nie będzie zbyt obficie polewany, może szybko rosnąć. Co dwa lata warto przesadzić go do większej doniczki z ziemią torfową, piaskiem i gliną.

Jak często podlewać aloes w doniczce?

Ponieważ aloes należy do sukulentów (chociaż nie jest kaktusem), nie lubi nadmiaru wody. Znacznie lepiej zniesie kilkudniowe (a nawet dłuższe) przesuszenie niż zalanie podłoża (gdy ma za dużo wody, zaczyna gnić). Lepiej, gdy ziemia w doniczce jest nieco przesuszona niż zbyt mokra. Dlatego podlewać wystarczy raz na dwa tygodnie (ziemia w doniczce może przeschnąć do następnego podlewania).

Jeśli nie jest nadmiernie podlewany, z reguły nie choruje i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aloes, gdzie postawić, jak pielęgnować aloes w domu. Właściwości lecznicze aloesu
Autor: serwis prasowy marki Flora Dania

Gatunki aloesu popularne w Polsce

Mało kto wie, że aloes to roślina występująca aż w 300 odmianach! W Polsce na parapetach znajdziemy najczęściej dwa gatunki: aloes zwyczajny (aloe barbadensis), nazywany również aloe vera oraz aloes drzewiasty (aloe arborescens). Te dwie odmiany są szczególnie bogate w witaminy i wartości, dlatego warto mieć pod ręką choć jedną doniczkę tej niesamowitej rośliny.

Koty i aloes

Na zakończenie, ciekawostka. Jeżeli w waszym domu znajduje się kot, lepiej miejcie doniczkę z aloesem pod kontrolą. Zwarte w roślinie związki chemiczne mogą być dla kociaka trujące, wywołując takie objawy, jak biegunka, wymioty, a nawet drgawki. W takim wypadku trzeba jak najszybciej zabrać zwierzę do weterynarza.

Aloes, gdzie postawić, jak pielęgnować aloes w domu. Właściwości lecznicze aloesu
Autor: Getty Images Kot i aloes

Jak wykorzystać liście aloesu?

Aloes to bardzo charakterystyczna roślina, posiadająca sztywne, grube i intensywnie zielone liście. W środku znajduje się śluzowaty miąższ, bogaty między innymi w takie witaminy, jak A, C, E, witaminy z grupy B, a także sole mineralne: magnez, potas, fosfor, siarkę, cynk i miedź. A to nie wszystko! Roślina stanowi również źródło kwasów organicznych, wielocukrów i wielu innych bezcennych składników, które działają bakteriobójczo, regenerują błonę śluzową i pobudzają układ odpornościowy.

Kiedy stosuje się wyciąg z miąższu aloesu lub sok z jego liści?
Aloes, gdzie postawić, jak pielęgnować aloes w domu. Właściwości lecznicze aloesu

Autor: Getty Images

Napój z aloesu.

  • Przy leczeniu chorób układu pokarmowego
  • Przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła
  • Podczas leczenia chorób skóry, na przykład trądziku, egzemy, oparzeń czy ran
  • Jako środek pielęgnacyjny w kosmetykach do skóry twarzy i dłoni oraz do włosów

Oprócz tego, sok z aloesu może stać się smacznym i orzeźwiającym napojem. Warto jednak pamiętać, że domowy sok z miąższu aloesu, nie powinien być spożywany zbyt często, bo może mieć działanie przeczyszczające. Warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, osób z chorobami nerek i nadciśnieniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dodawanie niewielkiej ilości soku z aloesu do koktajli lub smoothie, nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Zastosowanie aloesu – domowe SPA

Jeżeli chcemy wykorzystać liście aloesu do pielęgnacji, należy oberwać 2-3 sztuki i przechowywać je w lodówce. Miąższ może służyć, jako środek na swędzącą lub oparzoną skórę, a także jako maseczka do twarzy lub włosów. W przypadku włosów, dobrze jest przygotować kompozycję z soku i oleju roślinnego (na przykład oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron). Miksturę należy wetrzeć w zwilżone wodą włosy i pozostawić na przynajmniej godzinę, a następnie zmyć łagodnym szamponem. Aloes (humektant) w połączeniu z olejem (emolient) dogłębnie nawilży strukturę włosa i przyniesie widoczny efekt wygładzenia.

Miąższ z aloesu, w połączeniu z zimnotłoczonym olejem lub kremem, może stać się świetną maseczką dla wszystkich typów cer. Pamiętajcie jednak, by wcześniej koniecznie zrobić próbę uczuleniową.