Rośliny doniczkowe bezpieczne i trujące dla kota

2019-02-13 13:48 Danuta Awolusi

Kot w domu to wielka radość. Dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, czy nieświadomie nie stwarza zagrożenia dla swojego czworonożnego przyjaciela. W jaki sposób? Niektóre rośliny doniczkowe mogą być niebezpieczne dla kotów. Dowiedzcie się dokładnie, których lepiej unikać, a które są dla zwierzaków w pełni bezpieczne.

Rośliny trujące dla kota – jakie mogą być konsekwencje?

Teoretycznie koty nie lubią podjadać roślin, ale w praktyce to bardzo ciekawskie stworzenia, które bywają nieprzewidywalne. Niektóre koty podgryzają zielone liście, aby wspomóc trawienie, a czasem po prostu chcą się przekonać, z czym mają do czynienia. Niestety rośliny szkodliwe dla kota mogą oznaczać takie dolegliwości, jak wymioty, bóle brzucha, biegunka, drgawki, wzmożone wydzielanie śliny, zaburzenia pracy serca, a w najgorszym wypadku nawet śmierć. Zapewne będziecie zaskoczeni, ale wśród roślin zagrażających kotom znajduje się m.in. aloes – znany ze swoich leczniczych właściwości w przypadku człowieka.

Rośliny niebezpieczne dla kota

Jeżeli kot stał się nowym członkiem rodziny, lepiej, aby nie miał styczności z takimi roślinami, jak bluszcz pospolity, fikus, oleander, kroton, azalie, skrzydłokwiat, zamiokulkas, kliwia pomarańczowa, poinsecja, fiołek alpejski (to właśnie kwiaty trujące dla kota, bo fiołek alpejski pięknie zakwita). Wśród roślin ozdobnych warto wymienić chryzantemę, ostrokrzew, jemiołę, żonkile.

Ważne: jeżeli kot zatruje się rośliną, warto szybko zidentyfikować, o którą może chodzić, i przekazać tę informację weterynarzowi.

..  Jak zrobić drapak dla kota? >>>

Rośliny, których nie lubią koty

Tak, istnieją rośliny odstraszające koty! Ta wiedza może się okazać przydatna, jeżeli w ogrodzie są miejsca, które chcemy zachować z dala od czworonożnych gości. Do roślin, których nie lubią koty, należy coleus canina – bylina, która od lipca do sierpnia zakwita fioletowo-niebieskimi kwiatami. To właśnie one wydzielają nieprzyjemny zapach odstraszający zarówno koty, jak i psy.

Inne rośliny, za którymi nie przepadają koty, to bodziszek bałkański (niska, kępiasta bylina, kwitnąca w maju i czerwcu), kocanka włoska (którą często uprawia się na balkonach) oraz ruta zwyczajna i lawenda wąskolistna.

Kwiaty bezpieczne dla kota

Na szczęście nie wszystkie rośliny stanowią zagrożenie dla kotów. Wręcz przeciwnie – lista tych w pełni bezpiecznych jest całkiem długa! Jeżeli lubimy rośliny doniczkowe, które pięknie zakwitają, wybierzmy fiołka afrykańskiego, falenopsis (ćmówkę), bromelię lub passiflorę (męczennicę).

Jeżeli chcemy sprawić kotom przyjemność i przygotować dla nich minidżunglę, uprawiajmy w domu wysokie i gęsto ulistnione rośliny, takie jak araukaria, nolina lub fatsja. Kot będzie mógł buszować pośród nich bez ryzyka otarć i okaleczeń.

..  Domek dla kota – pomysły na praktyczne akcesoria >>>

Rośliny bezpieczne dla kota – do niewielkich mieszkań

Koty polubią się z begonią, doniczkowym bambusem, fitonią, trzykrotką. Warto wiedzieć, że świetnym wyborem będzie juka – ta roślina ma działanie oczyszczające na wątrobę i układ moczowy kota. Ma również właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe. Miejmy jednak na uwadze, że kot może mieć uczulenie na jakąś roślinę, dlatego kupując coś nowego do domowego ogrodu, obserwujmy zachowanie zwierzęcia.

Rośliny doniczkowe bezpieczne i trujące dla kota – co musisz wiedzieć?

Staraj się unikać kupowania roślin z kolcami lub czymś, co może zahaczyć lub ocierać się o pyszczek zwierzęcia. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czym spryskujesz liście. Jeżeli są to jakieś środki chemiczne ochraniające rośliny lub preparaty nabłyszczające, lepiej uważać – mogą zaszkodzić kotom o wiele bardziej niż trujące rośliny. Wybieraj tylko naturalne środki, a najlepiej po prostu wodę.

..  Jak usunąć sierść z kanapy? >>>

Jakie rośliny są lubiane przez koty, a których lepiej unikać?

W teorii koty uwielbiają kocimiętkę, koci tymianek albo tzw. minikiwi (aktinidia pstrolistnia). W większej ilości rośliny te mogą jednak zaszkodzić zwierzęciu, poza tym mają silne działanie uzależniające. Dla dobra naszych czworonożnych przyjaciół – trzymajmy ich z daleka od takich roślin.

Dobrze wiedzieć, że mając kota, wciąż można udekorować mieszkanie zielenią. Każda ze stron będzie usatysfakcjonowana!