8 roślin doniczkowych, które uwielbiają zacienione miejsca! Masz ciemno w domu? Te rośliny na pewno się sprawdzą!

2024-06-23 19:52

Rośliny doniczkowe cieniolubne pozwolą stworzyć zieloną dżunglę w pomieszczeniach, do których dociera mało światła. Poznaj moje propozycje kwiatów doniczkowych, które doskonale poradzą sobie w zacienionych zakątkach domu.

Spis treści

 1. Sprawdź, zanim kupisz rośliny doniczkowe do ciemnego domu
 2. Gdzie ustawiać w domu cieniolubne kwiaty doniczkowe?
 3. Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania
 4. Zobacz najpiękniejsze kwiaty cieniolubne w naszej galerii
 5. Kwiaty domowe lubiące cień

Nie wszyscy mają w domu dobrze doświetlone dziennym światłem pomieszczenia. Niekiedy jest w nich dość ciemno. Właściciele takich lokali często rezygnują z dekoracji kwiatami doniczkowymi, sądząc, że w takich warunkach po prostu sobie nie poradzą i szybko zmarnieją. I zamiast cieszyć się soczystą zielenią liści, będą obserwować powolne zamieranie roślin.

Mam dobrą wiadomość! Wśród licznych gatunków roślin doniczkowych, które możemy uprawiać w domu, znajdą się takie, które nadają się do miejsc zacienionych. I właśnie one mogą stać się roślinną dekoracją słabo oświetlonych pomieszczeń w domu. Poznaj kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu!

Sprawdź, zanim kupisz rośliny doniczkowe do ciemnego domu

Planujesz udekorować swoje wnętrza kwiatami doniczkowymi? Zanim wybierzesz się na zakupy, rozejrzyj się po swoim domu i zastanów, gdzie chciałbyś ustawić doniczki z roślinami. Może okazać się, że do wybranych dla kwiatów miejsc dociera zbyt mało światła słonecznego. Na takich stanowiskach poradzą sobie rośliny, które dobrze znoszą cień. I uwaga! Nie znaczy to, że rośliny te będą rosły w całkowitym zaciemnieniu! Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje światła słonecznego - jest ono niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Ale niektóre gatunki dobrze znoszą ograniczony dostęp do naturalnego światła, i właśnie takie wybierzmy do naszych zacienionych domowych zakątków.Dlatego zanim kupimy roślinę, która nam się spodobała, sprawdźmy, jakie ma ona zapotrzebowanie na światło. I sięgnijmy po takie, którym cień nie jest straszny.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny kolekcjonerskie. 11 rzadkich okazów, które wzbogacą twoją domową dżunglę

Gdzie ustawiać w domu cieniolubne kwiaty doniczkowe?

Takie rośliny znakomicie nadają się do dekoracji zacienionego długiego przedpokoju, słabo oświetlonej sypialni albo salonu, którego okna wychodzą na północ. Świetnie sprawdzą się także w każdym ciemniejszym kącie domu.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. 7 gatunków z liśćmi w kształcie serca

Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania

Doniczkowe rośliny cieniolubne w naturalnych warunkach rosną w miejscach bardzo słabo oświetlonych i do wzrostu nie potrzebują dużo światła, co sprawia, że dobrze znoszą ograniczony dostęp promieni słonecznych. Świetnie sprawdzą się więc w zakątkach domu, gdzie panują właśnie takie warunki świetlne.

Zobacz najpiękniejsze kwiaty cieniolubne w naszej galerii

Kwiaty domowe lubiące cień

Do roślin, które dobrze znoszą zacienienie należą:

 • Monstera dziurawa - jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Osiąga spore rozmiary - trzeba to uwzględnić wybierając dla mniej miejsce w domu. Trzeba jej też zapewnić mocną podporę. Dekoracyjne u monstery są liście: duże, ciemnozielone, głęboko powcinane i z dziurami.
 • Zamiokulkas - jest bardzo dekoracyjny, to jedna z tzw. żelaznych roślin, ponieważ znosi nawet bardzo trudne warunki uprawy (m.in. doskonale znosi niedobór wody i małą ilość światła). W ostatnich latach stał się rośliną must have domowej dżungli. Jego największą ozdobą są długie, ciemnozielone, skórzaste, lśniące liście złożone, osadzone na mięsistych, rozdętych u nasady ogonkach.
 • Sansewieria gwinejska - ze względu na kształt liści nazywana wężownicą. Ona też jest zaliczana do żelaznych roślin. Dekoracyjne są jej sztywne, wąskie, płaskie, mięsiste, liście o mieczowatym kształcie i ciemnozielonej blaszce, ozdobionej jasnymi, poprzecznymi prążkami.
 • Aspidistra wyniosła - kolejna żelazna roślina, charakteryzująca się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza ciemnozielone, skórzaste liście o lancetowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach.
 • Fatsja japońska - podobnie jak monstera, potrzebuje w domu dużo miejsca. Zdobi wnętrza pięknymi, dużymi (nawet do 30 cm średnicy!), błyszczącymi, parasolowatymi i mocno powcinanymi liśćmi, osadzonymi na długich, sztywnych ogonkach, ułożonymi skrętolegle na wysokim pędzie głównym.
 • Skrzydłokwiat - to roślina doniczkowa, która ma dekoracyjne zarówno liście, jak i kwiaty. Liście są błyszczące, ciemnozielone i błyszczące, osadzone na długich ogonach i tworzące efektowną kępę. Kwiaty natomiast są bardzo oryginalne - kształtem przypominają skrzydła (to od nich pochodzi polska nazwa tej rośliny).
 • Fikus sprężysty - to okazała roślina o dekoracyjnych dużych, eliptycznych, skórzastych, błyszczących, całobrzegich liściach. Może dorastać do sporych rozmiarów, więc musimy zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni – rośnie bowiem szybko zajmując dużo miejsca, choć w cieniu będzie rósł wolniej, a w razie potrzeby można go także przyciąć.
 • Nefrolepis wyniosły, zwany potocznie paprotką, od dawna jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych zdobiących nasze wnętrza. Nie potrzebuje wiele światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale poradzi sobie również w cieniu. Potrzebuje jednak dużej wilgotności powietrza, dlatego trzeba zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny. Stale lekko wilgotna powinna być też ziemia w doniczce z nefrolepisem.
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia