Figowiec sprężysty = Fikus sprężysty - Ficus elastica

2021-04-15 15:01

Figowiec sprężysty jest w naturalnych warunkach drzewem. Należy do rodziny morwowatych (Moraceae), pochodzi z Indii, gdzie rośnie dziko osiągając nawet 30 m wysokości.

Spis treści

  1. Kwiat fikus
  2. Jak dbać o fikusa

Kwiat fikus

U nas fikus sprężysty jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Ma duże, eliptyczne, skórzaste, błyszczące i całobrzegie liście. Oprócz odmian o ciemnozielonych liściach, dostępne są także o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami, pstrych.

Jak dbać o fikusa

Uprawiając fikus w mieszkaniu musimy zapewnić mu przestrzeń – rośnie szybko zajmując dużo miejsca. Na rynku dostępne są także odmiany karłowe, które osiągają znacznie mniejsze rozmiary.Fikus sprężysty lubi stanowiska oświetlone, ale toleruje także ciemniejsze miejsca, chociaż wtedy będzie rósł wolniej. Temperatura powinna wynosić około 20 st., zimą nie może być niższa od 10 st. C, odmiany różnobarwne tolerują spadek tylko do 18 st. C.

Figowiec sprężysty nie potrzebuje dużo wody, ziemia w doniczce nie powinna długo pozostawać mokra. Podlewamy zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, a ponieważ powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania – roślinę należy zraszać. Liście należy czyścić, przemywając je wilgotną szmatką. Można je nabłyszczać, ale nie częściej niż co dwa miesiące.W okresie wzrostu roślinę zasilamy raz na dwa tygodnie nawozami do roślin doniczkowych ozdobnych z liści.

Młode fikusy przesadzamy raz w roku, starsze – w zależności od potrzeby. W warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez tzw. odkłady powietrzne: pęd nacinamy w miejscu bez liści, okładamy wilgotnym mchem bądź torfem i owijamy folią. Gdy w miejscu nacięcia pojawią się korzenie, wtedy łodygę poniżej nich ucinamy i sadzimy roślinę do doniczki. Można też fikusa rozmnażać przez sadzonki pędowe – ucinamy fragmenty 8 cm długości z jednym pąkiem i ukorzeniamy je.Wysokie egzemplarze trzeba przymocować do palika, można je także skrócić ucinając wierzchołek – w jego miejscu wkrótce pojawią się nowe pędy.

Poznaj inne fikusy:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-różowa
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych