Fatsja japońska - Fatsia japonica

2020-07-16 15:53 Katarzyna Józefowicz
Fatsja japońska
Autor: photos.com Fatsja japońska

Fatsja japońska, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Wśród roślin doniczkowych wyróżnia się wyjątkowo pięknymi, dużymi (15-30 cm średnicy), błyszczącymi, parasolowatymi i mocno powcinanymi liśćmi, które wyrastają na długich, sztywnych ogonkach i są ułożone skrętolegle na dość wysokim pędzie głównym.

W naturze fatsja japońska może dorastać do 4-5 m wysokości, jednak w domowej uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1,5-2 m wysokości. Starsze egzemplarze fatsji japońskiej w odpowiednich warunkach mogą zakwitać, jednak kwiaty nie mają wysokiej wartości dekoracyjnej.

Fatsja japońska ma kilka odmian ozdobnych, z których na uwagę zasługuje 'Variegata' o dwubarwnych, kremowo-zielonych lub biało-zielonych liściach. Aby fatsja japońska lepiej się krzewiła, warto przycinać jej czubki.

Fatsja - uprawa w domu

Uprawa fatsji japońskiej jest stosunkowo prosta. W okresie wegetacyjnym należy roślinie zapewnić temperaturę 18-24 st.C, natomiast zimą powinno być chłodniej: 5-10 st.C. Co ciekawe, w najcieplejszych rejonach kraju i po wcześniejszym zahartowaniu, fatsja może nawet spędzić zimę w ogrodzie, gdyż znosi spadki temperatury do -7 st.C. Jeśli jednak zapowiadany jest silniejszy mróz, roślinę należy dodatkowo zabezpieczyć, np. namiotem z włókniny. Należy też pamiętać, że barwne odmiany fatsji japońskiej mają większe wymagania termiczne, dlatego zimę muszą zawsze spędzać w pomieszczeniu.

Fatsja - pielęgnacja

Fatsja japońska wymaga dość wilgotnego, żyznego i lekko kwaśnego podłoża na bazie torfu oraz półcienistego stanowiska. Latem należy roślinę podlewać regularnie, ale umiarkowanie (nie znosi zalania), zimą natomiast bardzo oszczędnie. Fatsję japońską można rozmnażać zarówno przez wysiew nasion, jak i za pomocą sadzonek zielnych. Ponieważ roślina jest trująca, prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VIII - IX
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów kremowobiała
Barwa liści/igieł dwubarwna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021