Jeśli postawisz na staranność i będziesz uważnie kierować się wszystkimi podstawowymi zasadami szpachlowania ścian, możesz pozbyć się ubytków w ścianie bez pomocy fachowców! Zalecany czas pracy to 6 dni. Zanim zaczniesz malowanie napraw wszystkie dziury i ubytki w ścianie, które powstały po preznoszeniu np. gniazdek elektrycznych, czy wieszaniu jakiś półek. Remont ściany: krok po kroku.

Szpachlowanie ścian: niezbędne przybory i narzędzia

Na początek upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia do szpachlowania. Potrzebne ci będą: szpachelka stalowa, wałek malarski, pędzel, wiertarka z mieszadłem, paca tynkarska, kielnia, siatka ścierna, wiaderko, odkurzacz, preparat gruntujący, gips szpachlowy oraz zaprawa szpachlowa lub naprawcza.

Szpachlowanie dziur w ścianie: KROK PO KROKU

1. Zanim zabierzesz się za szpachlowanie dziur w ścianie, którą masz zamiar potem pomalować, usuń luźne fragmenty farby i tynku przy pomocy szpachelki, a następnie omieć pędzelkiem to, co pozostało po skrobaniu. Pył zbierz odkurzaczem.

2. Oczyszczone miejsce na ścianie należy pokryć preparatem gruntującym, który zmniejszy chłonność podłoża i zlepi najdrobniejsze pyłki, z którymi nie poradził sobie odkurzacz.

3. Następnego dnia możesz zacząć łatanie dziur w ścianie. Do czystego wiaderka wlej odmierzoną porcję wody, a następnie wsyp do niego zaprawę szpachlową lub naprawczą (do dużych ubytków w ścianie warto zastosować zaprawę cementową). Odczekaj kilka minut do nasycenia zaprawy wodą, a następnie wszystko wymieszaj. Uwaga! Na narzędziach i naczyniach, w których będziesz rozrabiać masę gipsową, nie powinno być żadnych resztek związanego gipsu – w kontakcie ze świeżym gipsem, spowoduje on przyspieszone wiązanie. Wyrobów gipsowych nie należy rozcieńczać wodą, jeśli już zaczęły wiązać w pojemniku – związany gips niestety trzeba spisać na straty.

4. Nałóż porcję masy na pacę tynkarską. Z niej nabierz masę prostokątną kielnią i wypełnij otwór w ścianie.

5. Kolejny dzień pracy należy zacząć od ponownego rozrobienia masy, tym razem przy użyciu gipsu szpachlowego, który umożliwia odpowiednie wygładzenie naprawianej powierzchni ściany.

6. Nazajutrz do pacy montujemy siatkę ścierną i szlifujemy naprawianą powierzchnię ściany.

7. Przeszlifowane miejsca należy odpylić i zagruntować, a na następny dzień można już pomalować ściany.

Gotowe!

SPRAWDŹ: jak usunąć plamy ze ścian