Malowanie ścian poradnik: pedzle są polecane szczególnie do malowania ścian czy sufitów charakteryzujących się słabą przyczepnością tynku lub poprzedniej warstwy farby. Użycie w takiej sytuacji wałka mogłoby bowiem spowodować nawijanie się starych powłok na runo. Ponadto malowanie ścian pędzlem zapewnia dobre dotarcie w zagłębienia chropowatego podłoża. Czym malować ściany: wałkiem czy pędzlem? Przeczytaj nasz poradnik.

Czym malować ściany: jakie wybrać pędzle do malowania

Pędzle do malowania ścian dzielimy na te z włosiem naturalnym i syntetycznym. O wyborze pędzli malarskich powinien zdecydować rodzaj farby, którą chcemy zastosować. Włosie zwierzęce jest trwałe i polecane do farb rozpuszczalnikowych. Zwykle jednak taki pędzel źle znosi kontakt z farbami akrylowymi czy winylowymi - wchłania zawartą w nich wodę i pęcznieje. Farby wodorozcieńczalne można nakładać pędzlami z włosiem poliestrowym lub trwalszym, nylonowym. Przygotowując się do malowania ścian, warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje pędzli - większy do pokrywania całych ścian czy sufitów i mniejszy do wykańczania krawędzi. Włosie należy zanurzać w farbie do 1/3 wysokości i za każdym razem odczekać kilka sekund, by jej nadmiar odciekł. Pędzle płaskie, które są dość szerokie, o płasko uformowanej wiązce włókien, stosuje się zwykle na dużych powierzchniach. Mogą być potrzebne nawet wtedy, malowanie ścian wykonujemy wałkiem. Dla wielu okażą się niezbędne do pokrycia farbą styków ścian z sufitem, załamań i innych trudno dostępnych miejsc. Ławkowce, grubsze od pędzli płaskich, równie często jak do nakładania farb, są stosowane do gruntowania ścian czy aplikacji kleju do tapet. Pracując ławkowcem, nie powinniśmy na długo zanurzać go w używanym preparacie, by uniknąć chlapania. W tym typie pędzla włosie jest bowiem długie i bardzo chłonne, co jest zresztą praktyczne, gdyż umożliwia długą pracę bez konieczności częstego odrywania się. Pędzli okrągłych i owalnych zwykle używa się do malowania ścian stosunkowo niewielkich o różnych wygięciach płaszczyzny – listew dekoracyjnych czy drzwi. Są też przydatne do pokrywania farbą futryn i innych struktur drewnianych. Pędzle kątowe przeznaczone są do malowania narożników i wąskich krawędzi oraz zakamarków. Wyglądają jak pędzle płaskie, których końcówka z włosiem została wygięta względem trzonka. Są niezastąpione do malowania kaloryferów i fragmentów ścian znajdujących się za nimi. Pędzle stożkowe, wąskie, o miękkim włosiu, zwężającym się ku końcowi, doceni ten, komu będzie szczególnie zależało na dużej precyzji ruchów. Świetnie nadają się one do malowania detali i robienia obrysów.

Czym malować ściany: jakie pędzle malarskie są dobre

Dobry pędzel do malowania ścian rozpoznają nawet amatorzy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy jego włosie jest sprężyste. Ta właściwość ułatwi równomierne nanoszenie farby. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy z pędzli nie wypadają włókna – lekko je pociągnijmy i kilkakrotnie przesuńmy po nich energicznie dłonią. Taki test wykaże, czy pędzel będzie gubił włosie na malowanej powierzchni. Upewnijmy się też, czy wszystkie włoski mają taką samą długość. W niektórych pędzlach różnią się one nawet o kilka milimetrów, co jest powodem nierównomiernego pokrywania powierzchni. Warto też porównać grubość włosia przy nasadzie i na końcówce. Jeżeli u nasady jest go znacznie więcej, do produkcji użyto krótszego, tańszego. Należy jednak pamiętać, że każdy pędzel producenci wyposażają dodatkowo w krótkie mocujące włosie, spełniające też funkcję zbiornika na farbę. Jego ilość nie może jednak łącznie przekraczać połowy objętości pędzla. Dobre pędzle do malowania ścian charakteryzują się także dość grubym i poręcznym trzonkiem, który stabilnie leży w dłoni. Nie powinien on być jednak zbyt ciężki, by malowanie ścian szybko nie stała się zbyt męczącę.

Malowanie ścian: wałki malarskie - jaki wybrać

Posługiwanie się wałkiem dla wielu amatorów może być nieco trudniejsze niż pędzlem, gdyż łatwo jest pozostawić po malowaniu smugi. Jednak odpowiednio użyty nie tylko pozwoli oszczędzić czas, lecz także zapewni wydajniejsze zużycie preparatu. Podstawową zasadą, której powinniśmy przestrzegać, jest malowanie pionowymi ruchami w taki sposób, aby kolejną porcję farby nakładać, zaczynając od świeżo pomalowanej krawędzi. Najlepiej zaplanować pracę etapowo i odpoczywać dopiero po pokryciu wyznaczonej powierzchni, np. jednej ściany. Podobnie jak w przypadku pędzla także wybór wałka w dużej mierze zależy od rodzaju stosowanych farb – wałki z tworzyw sztucznych poleca się do wodorozcieńczalnych, natomiast moherowe lub wełniane świetnie sprawdzą się w duecie z rozpuszczalnikowymi. Do farb olejnych najodpowiedniejsze będą wałki gąbkowe, które nie wymagają częstego zamaczania w farbie i zapobiegają tworzeniu się pęcherzyków. Wałki klasyfikujemy według długości runa. Zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Najkrótsze jest stosowane do gładkich powierzchni – płyt gipsowo-kartonowych czy mebli. Średniego używa się do malowania porowatego drewna i powierzchni o delikatnej strukturze. Wałki o długim włosiu są z kolei polecane do nierównych płaszczyzn, takich jak beton czy cegła. Im więc mniej równa płaszczyzna, tym runo powinno być dłuższe. Szerszy wałek umożliwia szybszą pracę, podobnie jak ten o większej średnicy, która w przypadku malowania ścian nie może być mniejsza niż 50 mm. Nie oznacza to jednak, że trzeba wybrać największe z dostępnych narzędzi. Może ono bowiem okazać się zbyt ciężkie i mało poręczne. Wałek powinien być wygodny i mieć ergonomiczny uchwyt, który będzie dobrze przylegał do dłoni. Wysokiej jakości wałki są dodatkowo zaopatrzone w łożyska, zapewniające lekkie i równe okręcanie się runa wokół osi. Niektóre mają też osłonę zapobiegającą pryskaniu i ściekaniu farby. Wybierając wałek, zwróćmy też koniecznie uwagę na to, czy nie będzie pylił lub gubił nitek podczas malowania. Poza wałkami prostymi są też takie do zadań specjalnych, np. narożnikowe (okrągłe), dzięki którym można pomalować styki ścian oraz szersze krawędzie i listwy. Zwykle jednak ostateczne wykończenie wykonuje się pędzlem.

Jak malować ściany: efekty specjalne

Niektóre wałki nie pozostawiają gładkiej powierzchni, lecz nadają jej wzór czy fakturę. Są to wałki do efektów dekoracyjnych. Praca nimi jest łatwiejsza, gdyż na mniej jednolitej płaszczyźnie łatwiej ukryć niedociągnięcia. Ciekawe efekty można też uzyskać, używając pędzla - np. takiego o sztywnym, krótkim włosiu, którym można ścierać niezastygłą jeszcze farbę, uzyskując efekt podrapanej ściany, lub okrągłego, tworząc koliste wzory o niejednolitym kolorze. Wszystkim o większych umiejętnościach można natomiast polecić pace, gąbki i rękawice do dekoracji, które pozwolą wprowadzić do wnętrza wielowymiarowość i oryginalny styl.

Czym malować ściany: co jest potrzebne do malowania

Warsztat malarski jest niemały. Nim zaczniemy malowanie, musimy zaopatrzyć się w akcesoria do oczyszczenia powierzchni, którą chcemy pokryć farbą. Gąbki do usuwania trudnych plam, spryskiwacz do namaczania resztek tapet i skrobak do zdzierania łuszczącej się farby, szpachelka do wypełniania zagłębień czy papier ścierny do usuwania drobnych nierówności - to podstawa. Przed rozpoczęciem malowania trzeba zabezpieczyć podłogę i wyposażenie znajdujące się w pomieszczeniu, a także futryny, drzwi czy kontakty. Powinniśmy zatroszczyć się więc o folię malarską do przykrycia mebli oraz samoprzylepną taśmę papierową do zabezpieczania listew i innych elementów przed pobrudzeniem. Wybierając taśmę, zwróćmy szczególną uwagę na to, na jak długo można ją przykleić. Czas ten może bowiem wynosić od kilku godzin do kilkunastu dni. Niektóre kleje po zbyt długim pozostaniu na powierzchni mogą powodować uszkodzenia. Jeśli zdecydujemy się na malowanie wałkiem, wybierzmy dostosowaną do niego, wystarczająco szeroką kuwetę, dzięki której łatwo i równomiernie naniesiemy odpowiednią ilość farby. Jeśli natomiast będziemy malować pędzlem, warto kupić wcześniej wiaderko i mieszadło.

Czym malować ściany: czy można malować tym samym wałkiem

Nowy wałek czy pędzel trzeba koniecznie umyć przed rozpoczęciem prac, by w trakcie malowania fragmenty runa czy włosia oraz inne zanieczyszczenia produkcyjne nie przyklejały się do powierzchni. Odpowiednie dbanie o akcesoria może bardzo przedłużyć ich żywotność. Po skończonej pracy, w zależności od zastosowanej farby, pędzle i wałki myjemy w letniej wodzie z dodatkiem detergentu lub też używamy rozpuszczalnika. W przypadku pędzla włosie trzeba dobrze odcisnąć, przeczesać i odłożyć narzędzie do całkowitego wyschnięcia. Można ułożyć je na płasko lub na stojąco, by nie doszło do wygięcia włosia. Jeśli natomiast robimy sobie tylko przerwę, wystarczy zawinąć używany pędzel lub wałek w folię i uszczelnić taśmą. Powinien tak przetrwać nawet kilka godzin.