W Zrób to sam dziś pomysł na siedzisko w szafie. Konstrukcja całego mebla zależy przede wszystkim od lokalizacji zabudowy, wewnątrz której znajdzie się siedzisko - na wstępie zadecydujmy, czy będzie ono zajmowało przestrzeń od ściany do ściany czy zdecydujemy się także na szafki po bokach. W dzisiejszym Zrób to sam warto dokładnie zaplanować proporcje całości - w przypadku wariantu z bocznymi szafkami dobrze sprawdzi się podział całej szerokości na 4-5 części w stosunku 2:2 lub 2:3 (2 szerokości przeznaczone pod skrajne szafki i 2-3 szerokości pod siedzisko), żebyśmy nie czuli się jak w wąskiej szczelinie. Nie traćmy też cennego miejsca pod spodem! Ze względu na wysokość siedziska (wygodnie, żeby miało ono ok. 45 cm), dobrze jest zlokalizować tam szafki lub szuflady. To samo dotyczy góry - pomyślmy o podwieszonych, zamykanych schowkach, najlepiej w takich samych proporcjach jak te przypodłogowe.

Zrób to sam: zabudowa szaf

Zabudowę szaf najłatwiej jest stworzyć samemu korzystając z dostępnych gotowych obudów. Możemy również sami skonstruować ich korpusy albo zabudować wnękę ścienną (szafa od ściany do ściany). Jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę najtaniej i najłatwiej będzie zbudować na pełną wysokość pomieszczenia ścianki boczne z białej płyty wiórowej laminowanej, które zamocujemy za pomocą kątowników do sufitu, podłogi i ściany (im większy kątownik tym większa stabilność). Czasami do mocowania wystarczą nawet popularne złącza kątowe podwójne. Aby dodać sztywności całej konstrukcji dołożyć można cienką płytę tzw. „plecówkę” oraz zamontować na stałe półki. Do tak skonstruowanych ścianek bocznych możemy już przymocować drzwi frontowe szafek. Proporcje i poszczególne podziały powinniśmy dostosować zarówno do rozmiarów przechowywanych rzeczy, jak i założonych na początku proporcji całego mebla. Ze względu na to, że dekoracyjnym elementem ma być same siedzisko, dobrze jest zrezygnować z uchwytów i zdecydować się na dociskowy system otwierania (znany pod nazwą "click-clack” lub „push to open”) albo obniżenie/zmniejszenie frontu szafek oraz ścięcie górnych/bocznych krawędzi pod kątem 45 stopni i otwieranie szafek za niewidoczne z zewnątrz wgłębienia.

Zrób to sam: wykończenie siedziska

Wykończenie siedziska w naszym Zrób to sam zależy od efektu i stylu jaki chcemy uzyskać. Możemy wyróżnić je minimalistyczną grubszą obudową - ramą (np. z gotowego blatu), wnękę wytapetować, wyłożyć drewnianą okładziną, wmontować w nią pasujące wielkoformatowe zdjęcie, lub wykończyć tapicerowanym obiciem. Samo siedzisko mogą stanowić luźno położone poduszki lub jedna, duża poduszka na wymiar (którą zrobimy z gąbki tapicerskiej obłożonej najpierw watoliną, a później dekoracyjną tkaniną). Powstałe w ten sposób niebanalne siedzisko podniesie atrakcyjność i  funkcjonalność wyposażenia naszego mieszkania.