Renowacja wikliny: odnawiamy wiklinowy fotel - malowanie

Renowacja wikliny jest prosta i dość tania. Sprawdź, jak wygląda odnawianie wikliny na przykładzie starego fotela - malowanie wiklinowych mebli instrukcja. Wiklinowy fotel po renowacji stanie się efektownym elementem wystroju wnętrza. 

Odnawiamy wiklinowy fotel
Odnawiamy wiklinowy fotel
Odnawiamy wiklinowy fotel
Odnawiamy wiklinowy fotel
Odnawiamy wiklinowy fotel

Wiklina to nic innego jak pędy młodych gatunków różnych wierzb, których używa się w wikliniarstwie, nazywanym również plecionkarstwem. Z wikliny można tworzyć koszyki, zabawki, a także meble: stoły, krzesła, fotele. I choć meble wiklinowe mogą przetrwać lata, czasem konieczne jest wykonanie renowacji wikliny, zwłaszcza jeśli mebel nie był zabezpieczony bezbarwnym lakierem lub został narażony na działanie wody albo odwrotnie - przesuszenie. Jeśli twój wiklinowy mebel doznał uszczerbku, który uważasz za wymagający naprawy można go odnowić i pomalować - zrób to sam! Przeczytaj, jak powinna wyglądać renowacja wikliny - malowanie mebli wiklinowych.

Zobacz również: salon - galeria zdjęć >>>

Odnawianie wikliny - potrzebne materiały

  • czarny lakier do drewna
  • klej do drewna
  • papier ścierny
  • twarda szczotka
  • miękka szmatka
  • pędzel
  • młotek
  • gwoździki

Zobacz też: domowe sposoby - jak czyścić wiklinę >>>

Malowanie mebli wiklinowych: wideo instrukcja

Zobacz jak odnowić meble wikliniowe. By przywrócić meblom dawny blask, możemy je odnowić farbami kredowymi. Malowanie mebli wiklinowych farbami kredowymi - wideo instrukcja.

 

Jak się przygotować do odnawiania wiklinowego fotela?

1. Przed przystąpieniem do renowacji fotela z wikliny umieść go w miejscu - najlepiej na otwartej bądź dużej przestrzeni - w którym czynione przez ciebie działania nie uszkodzą - np. nie pobrudzą farbą - innych przedmiotów i mebli. Przedmioty pozostające w pobliżu mebla, którego będziemy odnawiać najlepiej zabezpieczyć, oklejając je starymi gazetami za pomocą taśmy malarskiej. 

2. Pamiętaj, że renowacja wikliny obejmuje również usunięcie z niej pozostałości farby, lakieru, oleju, wosku przed przystąpieniem do nakładania nowej warstwy. W najcieższych przypadkach konieczne może być zeszlifowanie powierzchni.

Renowacja i malowanie wikliny krok po kroku

Po przygotowaniu powierzchni i oczyszczeniu wiklinowego fotela z pozostałości poprzedniej farby kolejnymi krokami, które musisz wykonać podczas odnawiania wikliny są:

1. Wyczyść całą powierzchnię fotela szczotką, by potem móc dotrzeć w każdy zakamarek plecionki.

2. Jeśl któryś z fragmentów plecionki wikliny odstaje, zwijsa, po części się odłamał - przyklej go klejem do drewna, by uzyskać jednolitą powierzchnię.

3. Końcówki tych fragmentów wikliny, które zostały podklejone, przymocuj za pomocą gwoździa.

4. Wyczyść wiklinowy fotel za pomocą wilgotnej - ale nie mokrej! - ściereczki.

5. Rozpocznij rozprowadzanie farby po powierzchni wiklinowego fotela - w razie konieczności nałóż dwie warstwy.

Renowacja wikliny - zobacz, jak wygląda odnawianie wiklinowego fotela!

W załączonej na samej górze galerii przedstawiamy wiklinowy fotel, który wymagał odnowienia. Jego konstrukcja potrzebowała zaledwie kilku drobnych napraw, a siedzisko i oparcie dokładnego oczyszczenia z resztek starego lakieru. Po tych zabiegach - pomalowany czarną farbą, nasz fotel wiklinowy wygląda zupełnie jak nowy i może być ozdobą każdego wnętrza.

Poznaj również meble i dodatki wiklinowe do salonu!

Fotele wiklinowe i inne meble z tego materiału obejrzysz również w naszych galeriach!

Białe meble do ogrodu
camera

Meble do ogrodu: modne, w eko stylu

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Stylizacja: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY