Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji domu jest bardzo wiele. Włóczkowe świetnie ozdobią poduszki, pledy, nawet naczynia na słodycze czy pudła do przechowywania drobiazgów. Możesz też metodą ZRÓB TO SAM wykonać lekkie pompony z bibuły. Oznaczone nimi kieliszki, dzięki różnym kolorom, nie pomylą się gościom podczas przyjęcia koktajlowego. Takie ozdoby są niedrogie, możemy traktować je jako jednorazowe i bez żalu po przyjęciu wyrzucić.

ZRÓB TO SAM: jak zrobić pompony z włóczki? 

Zrobienie dekoracyjnego pompona z włóczki jest bardzo proste. Będą potrzebne tylko: kolorowa włóczka, karton, gruba igła, tzw. groszówka i nożyczki.

1.    Wytnij ze sztywnego kartonu dwa identyczne krążki z otworami w środku (jak opony) – średnica zależy od tego jak duży ma być pompon.
2.    Złóż oba krążki razem. Nawlecz włóczkę na grubą igłę i owijaj nią krążki do całkowitego wypełnienia formy w środku. Im więcej użyjesz włóczki tym pompon będzie bardziej puszysty.
3.    Bardzo ostrożnie przetnij nawiniętą włóczkę wzdłuż zewnętrznej krawędzi kartonowych krążków – jedno ostrze nożyczek powinno znajdować się pomiędzy złożonymi  kartonikami.
4.    Wsuń ucięty kawałek włóczki pomiędzy krążki i zwiąż pompon jak najmocniej.
5.    Wyjmij kartonowe krążki i uformuj puszysty pompon.

ZRÓB TO SAM: jak zrobić pompony z bibuły

Jak zrobić ozdobny i lekki pompon z bibuły? Co będzie potrzebne?

Na każdy pompon będzie potrzebnych 10 arkuszy bibuły, niekoniecznie w tym samym kolorze, nożyczki, cienki drut lub sznurek florystyczny.  

1.    Zrób stabilny stosik z 10 arkusików bibuły.
2.    Przecinając wszystkie warstwy wytnij prostokąty o bokach 10 cm x 15 cm. Zwiń w harmonijkę szerokości około 1 cm.
3.    Utnij 45 centymetrowe kawałki drutu lub sznurka florystycznego, złóż na pół i przeciągnij  przez środek bibułek, mocno zwiąż.
4.    Przytnij brzegi bibułek formując okrągły kształt.
5.    Rozdzielaj warstwy bibuły zaczynając od środka tak, by uformować pompon przypominające Dalię – możesz lekko zaginać poszczególne „płatki”. Bibułkowy pompon – kwiat będzie bardziej gesty.

Dekoracyjne pompony. Jak je wykorzystać w domu?

Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji  domu jest mnóstwo. Wykonane z włóczki sprawią, że gładki obrus straci swoją powagę i sprawdzi się podczas przyjęcia urodzinowego twojego dziecka. Ozdobne pompony mają tę zaletę, że zawsze możesz wymienić je na inne, na przykład jednokolorowe lub w ogóle z nich zrezygnować. Pompony włóczkowe możesz także przyszyć do ulubionego pledu lub udekorować nimi zakładkę do książki dla zaprzyjaźnionego wielbiciela książek. Pompon z włóczki będzie modnym dodatkiem do torebki i kosmetyczki. Natomiast pompony wykonane z bibuły są lekkie,  możesz więc wykorzystać je podczas przyjęcia jako dekorację stołu czy słomek do drinków - każdy gość będzie miał oznaczoną swoją szklankę lub kieliszek. Więcej inspiracji na dekoracje z pomponów, wykonanych według instrukcji  ZRÓB TO SAM znajdziesz w  GALERII ZDJĘĆ.

Zobacz też: jak zrobić wiszący stolik z plastra drewna?