Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej: świąteczne stroiki z poinsecją

2017-11-29 13:07

Świąteczne dekoracje z gwiazdy betlejemskiej - rośliny doniczkowej najczęściej kupowanej na Boże Narodzenie - ozdobią każde wnętrze. Stroik z gwiazdą betlejemską to doskonały pomysł na przykład na udekorowanie świątecznego stołu. Pomysłowe inspiracje: dekoracje z gwiazdą betlejemską. ZDJĘCIA

Spis treści

  1. Stroik z gwiazdą betlejemską na świąteczny stół
  2. Gwiazda betlejemska pomysł na świąteczny prezent
  3. Kupujemy gwiazdę betlejemską: porady
  4. Gwiazda betlejemska: pielęgnacja

Poisencja (gwiazda betlejemska) - roślina pochodząca z odległego Meksyku - u nas sprzedawana jest jako roślina doniczkowa. Jej wyjątkowy wygląd sprawił, że także w naszym kraju stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia. Podobnie jak choinka, poinsecja lubi być "ubierana" na święta. Wyraziste barwy rośliny rzucają wyzwanie zimie: ujemnym temperaturom, krótkiemu dniu, długim wieczorom, uśpionej wegetacji roślin. Poinsecja wnosi do wnętrz witalność i jest wręcz "skazana" na to, by podkreślać radosny nastrój świąt.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie

Gwiazdy betlejemskie są dostępne w różnej wielkości (w naturze występują jako okazałe, metrowej wysokości krzewy) i kolorach: czerwieni, różu, żółtego i écru. Nowo wyhodowane odmiany często mają różnorodne odcienie oraz pokarbowane przylistki. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają w grupie, zarówno w tym samym, jak i odmiennym odcieniu.

Stroik z gwiazdą betlejemską na świąteczny stół

Gwiazda betlejemska idealnie nadaje się do dekoracji świątecznego stołu. Stroiki z poinsecją to urokliwe i eleganckie dekoracje świąteczne. Do stworzenia ciepłej florystycznej kompozycji z gwiazdą betlejemską nie potrzeba wiele. Wystarczy ozdobna doniczka, wstążki, suszone owoce, świece oraz nasza wyobraźnia, by wykonać pełne wdzięku dekoracje świąteczne. Własnoręcznie przygotowane stroiki wniosą do wnętrza ciepły i przytulny klimat. Stół na Boże Narodzenie możemy udekorować uroczymi mini gwiazdami betlejemskimi lub postawić na mocny akcent w postaci rośliny pokaźnych rozmiarów.Jeśli do stroików na świąteczny stół używamy cięte gwiazdy betlejemskie, to pamiętajmy by końce łodyg zanurzyć na kilka sekund we wrzątku lub potrzymać nad płomieniem świecy - zapobiegnie to wypływaniu mlecznego soku.

>>Nie przegap: Wybieramy ozdoby świąteczne: gotowe pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe

Gwiazda betlejemska pomysł na świąteczny prezent

Gwiazda betlejemska jest tak efektowna, że ładnie udekorowana może być znakomitym pomysłem na prezent. Można ją wręczyć w dekoracyjnej osłonce, zapakowaną w ozdobny papier lub przyozdobioną różnymi dodatkami.

Kupujemy gwiazdę betlejemską: porady

Kupując gwiazdę betlejemską w kwiaciarni czy w sklepie, wybierzmy roślinę, która:

  • jest dobrze rozkrzewiona,
  • ma jędrne i zdrowe liście, bez oznak chorób i żerowania szkodników (zwinięte lub żółte liście oraz uszkodzenia liści i pędów dyskwalifikują roślinę),
  • żółtozielone kwiaty gwiazdy betlejemskiej, które widać między kolorowymi przykwitkami, są jędrne,
  • jest prawidłowo nawodniona - ziemia w doniczce nie może być przesuszona ani abyt mokra (świadczy to o tym, że roślina prawdopodobnie nie była regularnie podlewana - nie można wykluczyć uszkodzenia korzeni powstałego wskutek nadmiernego przesuszenia i naprzemiennie zbyt intensywnego podlewania),

Gwiazdy betlejemskie są wrażliwe na zimno, jednak reakcja na szokowe zimno następuje dopiero po kilku dniach. Z liści zaczyna się sączyć woda, odpadają, aż roślina zostanie niemal goła. Dlatego konieczne jest dobre opakowanie rośliny na czas transportu. Nigdy nie kupujmy poinsecji na targowisku pod gołym niebem, szczególnie gdy temperatura powietrza jest niska! Jeśli podczas transportu liście zostaną uszkodzone lub odłamane, wypływający sok mleczny może zostawić brzydkie plamy na pozostałych liściach.

>>Przeczytaj też: Modne bombki choinkowe: szklane, ze wstążki, decoupage, a może styropianowe i z cekinów?

Gwiazda betlejemska: pielęgnacja

Gwiazda betlejemska, aby było długa atrakcyjna, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Korzeniom zdecydowanie szkodzi zbyt duża wilgotność podłoża, a stojąca na dnie doniczki woda, powoduje żółknięcie liści, a w konsekwencji ich całkowite opadnięcie. Roślinę należy podlewać wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją ich brzegi, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie. Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej waha się od 15 do 22 stopni Celsjusza. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, jeśli jednak zostanie umieszczona zbyt blisko suchego czy ciepłego powietrza z kaloryfera lub będzie narażona na bezpośrednie promienie zimowego słońca, jej kolorowe liście zaczną marnieć.