Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: poinsecja, cyklameny, grudniki, azalie

W okresie Bożego Narodzenia chcemy, aby mieszkanie wyglądało odświętnie. Najważniejszą dekoracją jest oczywiście choinka, ale ozdabiamy nasze wnętrza także roślinami doniczkowymi. Najpopularniejsza z nich jest gwiazda betlejemska, ale coraz częściej wykorzystuje się cyklameny, grudniki, azalie, a nawet begonie.

Gwiazda betlejemska 2
Gwiazda betlejemska 3
Dekoracje świąteczne z gwiazdą betlejemską
Gwiazda betlejemska dekoracja
Gwiazda betlejemska

Kwiaty doniczkowe w ładnie udekorowanych doniczkach to piękna ozdoba wnętrz na Boże Narodzenie. Oczywiście gwiazdą wieczoru jest poinsecja, która zdobi świąteczne stoły i idealnie nadaje się na stroiki bożonarodzeniowe. Podpowiadamy jakie inne rośliny doniczkowe, kwitnące zimą mogą być ładną świąteczną dekoracją mieszkania.

Gwiazda betlejemska, poinsecja (łac. Euforbia pulcherrima)

Gwiazda betlejemska to najczęściej kupowana roślina doniczkowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jest bardzo dekoracyjna, doskonale prezentuje się w świątecznych kompozycjach podczas dekoracji stołu. W warunkach naturalnych występuje na obszarze prawie całej Ameryki Środkowej jako krzewy dochodzące nawet do 3 metrów wysokości. Jej popularna nazwa – poinsecja – pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był dyplomatą i botanikiem. Jemu zawdzięczamy odkrycie tej rośliny dla Europejczyków. Dekoracyjne u poinsecji nie są jej kwiaty, małe i niepozorne, ale otaczające je jaskrawo ubarwione liście, zwane przykwiatkami. "Klasyczna" gwiazda betlejemska ma przykwiatki intensywnie czerwone i ciemnozielone liście, ale można kupić także odmiany o przykwiatkach od białych, kremowych i żółtych, przez bladoróżowe, aż po różne odcienie czerwonego. Ostatnio również pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami bądź pofałdowanymi przykwiatkami.

Kupujemy gwiazdę betlejemską

Aby gwiazda betlejemska jak najdłużej zdobiła nasze mieszkanie, warto uważnie wybrać kupowaną roślinę. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ma zdrowe liście. Najlepiej nabyć poinsecję bezpośrednio u producenta albo w hurtowni bądź dużym sklepie ogrodniczym. Wtedy mamy pewność, że jest dobrej jakości. Nie jest dobrze kupować rośliny na ulicznych stoiskach lub świątecznych kiermaszach, bowiem w grudniu temperatura na zewnątrz często spada poniżej 0°C szkodząc roślinom, które są ciepłolubne, nie znoszą zimnego powietrza i łatwo przemarzają. Należy pamiętać, aby zakupioną roślinę dokładnie osłonić np. papierem i bezpośrednio po przyniesieniu do domu postawić w chłodniejszym miejscu, np. na oknie, aby oszczędzić jej szoku termicznego. Dopiero po kilku dniach możemy przenieść ją w głąb pokoju.

Kwiaty na Boże Narodzenie: grudnik

Zygokaktus (łac. Zygocactus), szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik - ta efektowna roślina pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów. Kwitnie zwykle pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. Wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać latem 20°C, zimą 6–10°C. Jest wrażliwy na zmianę miejsca, na co reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych. Podłoże powinno być lekko wilgotne, podczas kwitnienia należy podlewać umiarkowanie oraz raz na cztery tygodnie zasilać nawozem dla roślin doniczkowych.

Zygokaktus nie wymaga częstego przesadzania, co 3–4 lata przenosimy ją do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Błyszczące, mięsiste liście tracą swój połysk po przekwitnięciu. Aby roślina zakwitła ponownie należy zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi – po przekwitnięciu rośliny (na przełomie lutego i marca). W tym czasie przenosimy ją w nieco chłodniejsze miejsce, skąpiej podlewamy (gdy liście zaczynają się lekko kurczyć) oraz zaprzestajemy nawożenia. Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może na to zareagować zrzucając wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewamy co 3–4 dni i codziennie zraszamy, aż do momentu kwitnienia.

Kwiaty na Boże Narodzenie: azalia

Na rynku dostępnych jest wiele odmian azalii o pojedynczych bądź pełnych kwiatach barwy od białej, przez różową do amarantowej. Azalie można formować uzyskując kształt miniaturowego drzewka. Rośliny kwitną od listopada do maja, ale są też odmiany wczesne kwitnące już w październiku. Azalie najczęściej traktujemy jak roślinę jednoroczną, pozbywając się jej po przekwitnięciu, ale odpowiednio pielęgnując, można uprawiać ją kilka lat. W tym celu po przekwitnięciu należy przenieść roślinę do chłodniejszego, nie całkiem ciemnego pokoju, nie dopuszczając do jej przesuszenia, a w połowie maja wynieść do ogrodu lub na balkon i postawić w ciepłym i półcienistym miejscu. Konieczna jest wymiana podłoża na nowe, najlepiej torfowe. Pod koniec września, przed pierwszymi przymrozkami trzeba zabrać ją z powrotem do mieszkania. Azalia wymaga dużej ilości światła, ale nie ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać 18°C (w chłodniejszym pomieszczeniu wypuści więcej pąków kwiatowych). Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę. Do podlewania należy używać wyłącznie wody przegotowanej lub odstałej (nie znosi wody z kranu). Warto zraszać 2–3 razy na tydzień. Konieczne jest systematyczne usuwanie zwiędłych kwiatów i liści.

Kwiaty na Boże Narodzenie: begonia zimowa

Jest łatwa w uprawie i choć nazwa wskazuje, że to "zimowa" roślina, to kwitnie praktycznie cały rok. Do sprzedaży oferowanych jest wiele odmian o licznych pełnych bądź pojedynczych kwiatach różnych barw. Liście położone najniżej są okrągłe, a rosnące przy kwiatach są małe i sercowate. Prawidłowo uprawiane rośliny mogą dożyć wielu lat, jednak często hoduje się je tylko jeden sezon. Aby roślina lepiej się krzewiła, trzeba ja przyciąć zaraz po przekwitnięciu. Begonia potrzebuje dużo światła, ale nie lubi ostrego słońca. Temperatura zimą nie powinna przekraczać 15–18°C, zbyt wysoka może spowodować więdnięcie kwiatów. Rośliny lubią dość wilgotne, ale nie za mokre, podłoże. Najlepsza do podlewania jest letnia i miękka woda.

Stylista radzi:

Poinsecja zawiera sok mleczny, który wypływa z łodygi przy jej uszkodzeniu lub przycięciu. Powoduje on podrażnienia skóry, do przycinania rośliny warto więc zakładać gumowe rękawiczki, a złamaną gałązkę można lekko przypalić płomieniem, co zatamuje sączenie się białej substancji.

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Michalak Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Stars for Europe

POLECANE ARTYKUŁY