Dzieki odpowiedniej organizacji w szafie możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń którą dysponujemy a także zaoszczędzić mnóstwo czasu na poszukiwanie potrzebnych nam rzeczy. Garderobę najczęściej umieszczamy w sypialni, a drugą przy wejściu, pamiętając o miejscu na powieszenie wierzchnich ubrań i lustrze w wewnętrznych drzwiach szafy. Najwygodniejsze meble to te, których głębokość nie przekracza 65 cm. Dzięki takim bez problemu sięgamy po rzeczy, które znajdują się z tyłu garderoby, na przykład sezonowe ubrania czy walizki. Ze względu na coraz liczniejsze podróże, niektórym z nas garderoba kojarzy się z pakowaniem. I tak narodził się pomysł na przystosowanie walizek i kufrów jako schowków na rzadziej używane rzeczy lub szaf na pełną garderobę.

Projekt garderoby: świątynie porządku

Możliwości zagospodarowania przestrzeni na przechowywanie ubrań jest kilka: zamykane przesuwne szafy – opcja dla niezbyt porządnickich, ostatnio modne otwarte systemy – dla tych, którzy lubią wyeksponować kolekcję najlepszych strojów, oraz zamknięte lub otwarte garderoby jako osobne pomieszczenie. W każdym z rozwiązań zasady są podobne i muszą być dopasowane do stylu życia użytkowników. Ważne są wewnętrzne meble i akcesoria do szafy: drążki na wieszaki na krótkie i długie ubrania, szuflady z przegrodami na drobiazgi, półki na buty i duże rzeczy, a także oświetlenie z czujnikiem ruchu, żeby mieć jak najlepszy obraz zawartości szafy, i obowiązkowo wentylacja.

Projekt garderoby: rozwiązania szyte na miarę

W miejscu, gdzie planujemy garderobę, zachowajmy neutralną kolorystykę. To tutaj przygotowujemy się do wyjścia, potrzebujemy się wyciszyć i podjąć szybką decyzję, w co się ubrać. Istotne, by mieć pod ręką tylko potrzebne rzeczy, a także, by dbać o porządek. W projektowaniu garderób liczą się rozwiązania szyte na miarę. Wyposażenie jest dopasowywane do potrzeb konkretnego użytkownika. Inaczej wygląda szafa rodziny, pary czy singla. W dużej sypialni lub specjalnym pokoju idealnie sprawdzi się garderoba otwarta typu Walk-In. Z kolei szafa wnękowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce. Modne są wielkoformatowe drzwi, pozbawione szprosów, o cienkich anodowanych ramach oraz regały o wykończeniach popielatych i jasnych odcieniach szarości.

Projekt garderoby: otwartość niejedno ma imię

Wykorzystaj otwarty system i nadaj swojej garderobie butikowy charakter. Ubrania ułóż kolorami, łatwiej podejmiesz decyzję, w co się ubrać. Otwarte systemy na ubrania kupujemy albo robimy na zamówienie. W jednym i drugim przypadku musimy się zastanowić nad funkcją mebla. Ważne jest, aby wiedzieć, ile mamy przestrzeni, i przeanalizować nasze zwyczaje ubraniowe. Najlepiej policzyć buty, torebki, pomyśleć, czego potrzebujemy więcej: półek czy wieszaków. Może się okazać, że taki system nie wypełni naszych wszystkich potrzeb i niezbędna okaże się dodatkowa szafa wnękowa. Warto jednak zaryzykować jego kupno ze względów estetycznych. Mebel wyeksponuje najpiękniejszą część garderoby i może efektownie przedzielić pomieszczenie.

Zobacz też: Jak dobrze zorganizować przestrzeń w mieszkaniu >>>