Projekt garderoby: dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania

Jak często zdarza Ci się stać przed szafą i myśleć "nie mam się w co ubrać"? Podpowiemy, jak właściwie zaprojektowana garderoba rozwiąże ten problem. Wystarczy, aby ulubione ubrania znalazły się w zasięgu wzroku, a dodatki leżały na swoim miejscu! Niech od dzisiaj sytuacja z każdego poranka przestanie się powtarzać!

Projekt garderoby
Projekt garderoby
Projekt garderoby
Projekt garderoby
Projekt garderoby

Dzięki odpowiedniej organizacji w szafie możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy, a także zaoszczędzić mnóstwo czasu na poszukiwanie potrzebnych nam rzeczy. Garderobę najczęściej umieszczamy w sypialni, a drugą przy wejściu, pamiętając o miejscu na powieszenie wierzchnich ubrań i lustrze w wewnętrznych drzwiach szafy. Najwygodniejsze meble to te, których głębokość nie przekracza 65 cm. Dzięki takim bez problemu sięgamy po rzeczy, które znajdują się z tyłu garderoby, na przykład sezonowe ubrania czy walizki. Ze względu na coraz liczniejsze podróże, niektórym z nas garderoba kojarzy się z pakowaniem. I tak narodził się pomysł na przystosowanie walizek i kufrów jako schowków na rzadziej używane rzeczy lub szaf na pełną garderobę.

Projekt garderoby: świątynie porządku

Możliwości zagospodarowania przestrzeni na przechowywanie ubrań, czyli garderoby, jest kilka: zamykane przesuwne szafy – opcja dla niezbyt porządnickich, ostatnio modne są otwarte systemy do garderoby – dla tych, którzy lubią wyeksponować kolekcję najlepszych strojów, oraz zamknięte lub otwarte garderoby jako osobne pomieszczenie. W każdym z rozwiązań zasady są podobne i muszą być dopasowane do stylu życia użytkowników. Ważne są wewnętrzne meble i akcesoria do szafy: drążki na wieszaki na krótkie i długie ubrania, szuflady z przegrodami na drobiazgi, półki na buty i duże rzeczy, a także oświetlenie z czujnikiem ruchu, żeby mieć jak najlepszy obraz zawartości szafy, i obowiązkowo wentylacja.

Garderoba na wymiar: rozwiązania szyte na miarę

W miejscu, gdzie planujemy garderobę, zachowajmy neutralną kolorystykę. To tutaj przygotowujemy się do wyjścia, potrzebujemy się wyciszyć i podjąć szybką decyzję, w co się ubrać. Istotne, by mieć pod ręką tylko potrzebne rzeczy, a także, by dbać o porządek. W projektowaniu garderób liczą się rozwiązania szyte na miarę. Wyposażenie jest dopasowywane do potrzeb konkretnego użytkownika. Inaczej wygląda szafa rodziny, pary czy singla. W dużej sypialni lub specjalnym pokoju idealnie sprawdzi się garderoba otwarta typu Walk-In. Z kolei szafa wnękowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce. Modne są wielkoformatowe drzwi, pozbawione szprosów, o cienkich anodowanych ramach oraz regały o wykończeniach popielatych i jasnych odcieniach szarości.

Projekt garderoby: otwartość niejedno ma imię

Wykorzystaj otwarty system i nadaj swojej garderobie butikowy charakter. Ubrania ułóż kolorami, łatwiej podejmiesz decyzję, w co się ubrać. Otwarte systemy na ubrania kupujemy albo robimy na zamówienie. W jednym i drugim przypadku musimy się zastanowić nad funkcją mebla. Ważne jest, aby wiedzieć, ile mamy przestrzeni, i przeanalizować nasze zwyczaje ubraniowe. Najlepiej policzyć buty, torebki, pomyśleć, czego potrzebujemy więcej: półek czy wieszaków. Może się okazać, że taki system nie wypełni naszych wszystkich potrzeb i niezbędna okaże się dodatkowa szafa wnękowa. Warto jednak zaryzykować jego kupno ze względów estetycznych. Mebel wyeksponuje najpiękniejszą część garderoby i może efektownie przedzielić pomieszczenie.

Zobacz też: Jak dobrze zorganizować przestrzeń w mieszkaniu >>>

cover
Dobre Wnętrze

Wyszedł nam bardzo podróżniczy numer. We Włoszech odwiedzimy Mediolan, toskański folwark Claudii i Marca oraz wiejskie siedlisko Laury i Vincenzo do w Marche. Do Polski wracamy przez Marsylię (wystawa „La Cité” Malwiny Konopackiej) Madryt, gdzie zatrzymujemy się w hotelu zaprojektowanym przez Jaime Hayóna.

Galerie zdjęć: pomysły na szafy, garedroby, schowki

W galerii zdjęć pomysł jak dobrze zorganizować przestrzeń do przechowywania w domu. Szafy na wymiar, garderoby, sytemy półek. Warto dobrze je rozplanować, bo od tego zależy, czy mieszkanie będzie funkcjonalne i uporządkowane. Pomysły na garderony i szafy: aranżacje, zdjęcia, podpowiedzi projektanów wnętrz.

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY