Kominek w salonie to prawdziwa ozdoba domu. Jednak szyby wkładu kominkowego stosunkowo szybko się brudzą, a czyszczenie kominka jest dość pracochłonne. Podczas czyszczenia kominka kłopot sprawia usuwanie sadzy i substancji smolistych z powierzchni szyb wkładu kominkowego. Najlepiej więc wybrać odpowiedni kominek, które będzie łatwy w utrzymaniu w czystości.

Czyszczenie kominka w pokoju: szyba kominkowa samozmywalna

Szyby wkładów kominkowych wykonane są zwykle ze szkła żaroodpornego lub jeszcze bardziej odpornej na działanie wysokich temperatur specjalnej ceramiki, nazywanej szkłem vitroceramicznym. Aby czyszczenie kominka było proste i do szyby kominka nie przywierała sadza, warto wybrać wkład kiominkowy z przeszkleniem pokrytym od wewnętrznej strony warstwą pirolityczną (tlenków metali). Powierzchnia takiej szyby wkładu kominkowego nagrzewa się bardziej niż w przypadku tradycyjnego szkła, dzięki czemu zachodzi na niej zjawisko pirolizy (czyli całkowite spalanie cząstek osiadłych na jej powierzchni) gwarantujące samoczyszczenie się szkła wkładu kominkowego. Pozwala to stosunkowo długo cieszyć się niczym niezmąconym widokiem czystego kominka w pokoju.

Czyszczenie kominka: wkład z szybą czyszczoną powietrzem

Dobrym rozwiązaniem na czysty kominek w pokoju jest także wybór wkładu kominkowego z tak zwaną kurtyną powietrzną, czyli zlokalizowanymi wokół szyby kominka szczelinami, którymi do wnętrza wkładu napływa powietrze. Omywa ono wewnętrzną powierzchnię szyby kominka i odpycha od niej cząstki sadzy, a więc kominke trudniej się brudzi. Pomocne w utrzymaniu kominka salonie w czystości okażą się także specjalne katalizatory do spalania sadzy, które dosypuje się do ognia. Dzięki nim w komorze paleniska kominka i przewodach kominowych zatrzymuje się mniej osadów – taki kominek w pokoju nie wymaga częstego czyszczenia.