Moda nie omija dekoracji świątecznych. Co jest teraz na topie? Dekoracje świąteczne w bieli, z błyskiem złota lub srebra, w kolorze czerwonym i naturalne – z suszonych owoców, papieru, tektury. Wróciły do łask dekoracje tradycyjne, nostalgiczne i romantyczne. To powielone wzory sprzed lat albo nawiązujące do nich. 
Choinka z pewnością jest najważniejszym punktem dekoracyjnego programu. Ale, bez obaw - wcale nie musi być zawieszona ozdobami po sam czubek (chyba, że taką lubisz). Nie trzeba też kupować kosztownych dekoracji, by miała urok. Śliczne ozdoby można zrobić samodzielnie i poprzestać tylko na takich albo łączyć je z gotowymi ze sklepów. Dekoracje świąteczne mają niezwykły czar wtedy, gdy widać w nich naszą inwencję. Takie są zwłaszcza dekoracje zrobione wspólnie z dziećmi, rodziną lub przyjaciółmi.

Wycinanki i koronki: błyskawiczne ozdoby choinkowe

Jeśli narzekasz na brak czasu, wybierz „błyskawiczne” dekoracje świąteczne.
Na przykład wycinanki. Można skorzystać z gotowych zdjęć, ilustracji, naklejek i wyciąć je lub wskanować do komputera, a następnie wydrukować na domowej drukarce. Potem wystarczy je wyciąć i nakleić na tekturkę albo kartonik klejem biurowym, zrobić dziurkaczem otworek, przewlec przez niego kolorową nitkę i już gotowe (zobacz nasze zdjęcia).
Można również wyciąć uproszczone kształty aniołków, gwiazdek, domków, sanek, mikołajów z kolorowej lub falistej tektury. Snieżynki to tez prosta sprawa. Wycina się je dokładnie tak, jak bibułkowe serwetki, tyle że mniejsze od nich. Śnieżynki są doskonałą ozdobą nie tylko choinki. Można je powiesić na nitkach w oknie, pod żyrandolem, przypiąć do firanki.
Szybko też zrobisz śnieżynki z koronki. Wystarczy do tego koronka bawełniana, kupiona na metry w pasmanterii, oraz igła, nitka i odrobina krochmalu (łyżeczka mąki ziemniaczanej wymieszanej z wodą) lub krochmalu w spreju. Koronkę potnij na kawałki, nakrochmal, przeprasuj, przy brzegu każdego przewlecz nitkę i ją ściągnij. Utworzy się koronkowe koło. Taka śnieżynka ładnie wygląda na choince, czy przyczepiona do jemioły pod sufitem.


Jak ubrać choinkę: dekoracje spod igły, z ciasta, z suszonych owoców...

Jeśli masz więcej czasu, możesz wyczarować dekoracje świąteczne z resztek materiałów i włókniny. Zobacz na naszym zdjęciu, uszyte piękne serca. Styl takich dekoracji zależy od tkaniny, którą wybierzesz. Na jaki się decydujesz? Barokowy z pluszu lub materiału „złotego”, na styl tradycyjny, np. z czerwonej krateczki, czy eko z płótna lnianego z ręcznym szwem w czerwonym kolorze? 
Dużą frajdę sprawia też robienie dekoracji świątecznych z ciasta solnego, bo wypieka się je podobnie jak pierniczki. Ciasto zagniata się ze szklanki mąki pszennej, szklanki soli i połowy szklanki wody. Potem wycina się z niego foremkami lub lepi dowolne figurki, robi wykałaczką dziurkę na nitkę do powiesznia na choince i piecze w piekarnku nastawionym na temperaturę 70-80 stopni C, by się ładnie wysuszyły. Gotowe można pomalować farbami akrylowymi lub zwykłymi plakatówkami.
Efektowne są również dekoracje świąteczne z suszonych plastrów pomarańczy (jak na naszym zdjęciu). Dość długo się je suszy w piekarniku, nie zrobisz tego w ostatniej chwili.
Za to wykonanie pokrewnych im dekoracji z kory cynamonu powiązanej w małe pęczki czy pomarańczy „wysadzanych” goździkami nie wymaga tak wiele czasu. A warto je zrobić także dla ich aromatu. Żywa choinka (w donicy) też go wniesie do wnętrza i nawet bez ozdób może być ładną dekoarcją. 
I jeszcze jeden pomysł - bombki pomalowane farbą tablicową (w sklepach są w różnych kolorach) z narysowanymi kredą życzeniami: Wesołych świąt!