Surowe wnętrza wyposażone są zazwyczaj minimalistyczne, w stylu industrialnym. W takich aranżacjach wnętrz świadomie rezygnujemy z większości ozdób, a te które się pojawiają, wykonane są z postarzanego lub starego drewna. Z pewnością nie są zbyt gładkie i błyszczące. Kolorystyka takich wnętrz jest utrzymana w monochromie, dość ograniczona. Zazwyczaj opiera się na kilku neutralnych kolorach: bieli, szarości, czerni i czerwieni surowej cegły. Ocieplającymi i wprowadzającymi odrobinę koloru detalami w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym będą designerskie meble, sztuka i zielone rośliny. Takie wnętrza są przeciwwagą dla wypielęgnowanych i błyszczących wnętrz w stylu glamour i klasycznym. Jedne i drugie podczas projektowania i urządzania wymagają niezwykłej precyzji, konsekwencji i dokładności, ponieważ jak wszyscy wiemy „diabeł tkwi w szczególe”. Paradoks zaś polega na tym, że wnętrza surowe, minimalistyczne, w których nie ma zbyt wielu detali, wymagają jeszcze większej precyzji i wyczucia aranżacyjnego, gdyż trudno w nich ukryć błędy i wszelkie niedoróbki.

Modne wnętrza: dekoracje ze starego lub postarzanego drewna

Obecnie bardzo modnym trendem w aranżacji wnętrz jest stosowanie postarzanego lub starego drewna. Z takiego właśnie drewna układa się dzis modne parkiety, stylizowane na wiek XVIII. Dobrym sposobem na podkreślenie charakteru surowego wnętrza jest wyeksponowanie odkrytych belek stropowych, jętek lub przypór.  Modne są również dodatki w postaci rzeźby architektonicznej z surowego albo postarzanego drewna. Stylowe konsole, stoły albo dekoracje ścienne. Meble ze starego drewna dobrze wyglądają na betonowych posadzkach lub błyszczącej żywicy epoksydowej.

Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz: prawdziwy czy imitacje?   

Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz może być rzeczywiście surowy, choć może być także tylko imitacją w postaci gotowych płyt betonowych nakładanych na ścianę, płytek ceramicznych lub farb strukturalnych do złudzenia przypominających beton. Surowe wnętrza z betonem w roli głównej według niektórych sprawiają wrażenie nie dokończonych, ale o taki efekt właśnie w tym stylu chodzi. Beton dekoracyjny może pojawić się na ścianach, suficie lub posadzce – byle nie wszędzie, bo wtedy rzeczywiście wnętrze będzie po prostu nie wykończone. Czasem z betonu wykonuje się również blaty kuchenne, często zintegrowane z nimi są także zlewy kuchenne, umywalki czy wanny. Miejsca takie jednak dobrze jest zabezpieczyć żywicą. Beton architektoniczny dobrze wygląda w połączeniu ze szkłem lub gładkim drewnem.

Cegła we wnętrzach: na jednej ścianie czy na wszystkich?

Cegła również jest nieodzownym elementem surowego wnętrza. To czy zastosujemy surową cegłę na jednej ścianie czy na wszystkich, zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, a przede wszystkim od tego jak duże jest wnętrze. Cegła na wszystkich ścianach może bardzo przytłoczyć pomieszczenie i zmniejszyć je optycznie. Dobrym pomysłem w niewielkim wnętrzu jest pomalowanie surowej cegły na biało lub na szaro i punktowe jej oświetlenie, by wydobyć ciekawą i naturalną strukturę. Jeśli decydujemy się na cegłę na ścianach zadbajmy o ładny parkiet i gładkie meble, na przykład z lakierowanego mdf-u. Taki kontrast powierzchni gładkich i błyszczących z chropowatymi, pozwala podkreślić i urodę mebli i ściany.