Stare drewno, beton i cegła, czyli modne surowe wnętrza. Czy to wystrój dla każdego?

2017-06-22 0:45

Stare drewno, beton i cegła to gotowa recepta na surowe wnętrze. Taki wystrój kojarzy się ze stylem industrialnym. We wnętrzach mile widziane są też drewniane belki stropowe czy widoczne przypory. Do tego białe lub szare ściany, beton dekoracyjny i posadzka z żywicy epoksydowej.

Spis treści

  1. Stare drewno lub postarzane: to jest modne
  2. Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz: prawdziwy czy imitacje?   
  3. Cegła we wnętrzach: na jednej ścianie czy na wszystkich?
  4. Styl industrialny: GALERIE ZDJĘĆ

Surowe wnętrza wyposażone są zazwyczaj minimalistycznie, w stylu industrialnym. W takich aranżacjach wnętrz świadomie rezygnujemy z większości ozdób, a te, które się pojawiają, wykonane są z postarzanego lub starego drewna. Z pewnością nie są zbyt gładkie i błyszczące. Kolorystyka takich wnętrz jest utrzymana w monochromie, dość ograniczona. Zazwyczaj opiera się na kilku neutralnych kolorach: bieli, szarości, czerni i czerwieni surowej cegły. Ocieplającymi i wprowadzającymi odrobinę koloru detalami w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym będą designerskie meble, sztuka i zielone rośliny.

Takie wnętrza są przeciwwagą dla wypielęgnowanych i błyszczących wnętrz w stylu glamour i klasycznym. Jedne i drugie podczas projektowania i urządzania wymagają niezwykłej precyzji, konsekwencji i dokładności, ponieważ jak wszyscy wiemy, diabeł tkwi w szczególe. Paradoks zaś polega na tym, że wnętrza surowe, minimalistyczne, w których nie ma zbyt wielu detali, wymagają jeszcze większej precyzji i wyczucia aranżacyjnego, gdyż trudno w nich ukryć błędy i wszelkie niedoróbki.

Stare drewno lub postarzane: to jest modne

Obecnie bardzo modnym trendem w aranżacji wnętrz jest stosowanie postarzanego lub starego drewna. Z takiego właśnie drewna układa się modne parkiety, stylizowane na wiek XVIII. Dobrym sposobem na podkreślenie charakteru surowego wnętrza jest wyeksponowanie odkrytych belek stropowych, jętek lub przypór. Modne są również dodatki w postaci rzeźby architektonicznej z surowego albo postarzanego drewna. Do tego stylowe konsole, stoły albo dekoracje ścienne. Meble ze starego drewna dobrze wyglądają na betonowych posadzkach lub błyszczącej żywicy epoksydowej.

Duże możliwości daje też wykorzystanie drewna z recyklingu. Można na przykład ciekawie udekorować nim ścianę - w sypialni czy w salonie. W zgodzie z trendem eko żywe jest odnawianie starych mebli, a także wykorzystywanie już użytych materiałów w nowej roli. To daje wiele możliwości we wnętrzach w stylu industrialnym. Dlaczego by więc samodzielnie nie wykonać sofy czy łóżka z palet? Albo odnowić wiekowe meble? Miks stylistyczny starego z nowym również jest mile widziany we wnętrzach industrialnych.

Nie przegap: Jak zrobić stolik z europalety? >>>

Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz: prawdziwy czy imitacje?   

Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz może być rzeczywiście surowy, choć może być także tylko imitacją w postaci gotowych płyt betonowych nakładanych na ścianę, płytek ceramicznych lub farb strukturalnych do złudzenia przypominających beton. Surowe wnętrza z betonem w roli głównej według niektórych sprawiają wrażenie niedokończonych, ale o taki efekt właśnie w tym stylu chodzi. Beton dekoracyjny może pojawić się na ścianach, suficie lub posadzce – byle nie wszędzie, bo wtedy rzeczywiście wnętrze będzie po prostu niewykończone. Czasem z betonu wykonuje się również blaty kuchenne, często zintegrowane z nimi są także zlewy kuchenne, umywalki czy wanny. Miejsca takie jednak dobrze jest zabezpieczyć żywicą. Beton architektoniczny dobrze wygląda w połączeniu ze szkłem lub gładkim drewnem.

Cegła we wnętrzach: na jednej ścianie czy na wszystkich?

Cegła również jest nieodzownym elementem surowego wnętrza. To, czy zastosujemy surową cegłę na jednej ścianie, czy na wszystkich, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, a przede wszystkim od tego, jak duże jest wnętrze. Cegła na wszystkich ścianach może bardzo przytłoczyć pomieszczenie i zmniejszyć je optycznie.

Zobacz też: Cegła na ścianie - porady i inspiracje >>>

Dobrym pomysłem w niewielkim wnętrzu jest pomalowanie surowej cegły na biało lub na szaro i punktowe jej oświetlenie, by wydobyć ciekawą i naturalną strukturę. Jeśli decydujemy się na cegłę na ścianach, zadbajmy o ładny parkiet i gładkie meble, na przykład z lakierowanego MDF-u. Taki kontrast powierzchni gładkich i błyszczących z chropowatymi pozwala podkreślić i urodę mebli, i ściany.

Styl industrialny: GALERIE ZDJĘĆ

Styl industrialny nie traci popularności, a w dużych miastach pozostało jeszcze wiele poprzemysłowych budowli, które adaptuje się na potrzeby mieszkalne. A co ciekawego można wyciągnąć z industrialnych wnętrz? Odpowiedzi na zdjęciach!