Wieszając telewizor na ścianie, oszczędzamy nieco miejsca, zwykle wygląda to bardzo estetycznie. Zwłaszcza gdy ciekawie zaaranżujemy całą ścianę. Jednak, aby zrobić to dobrze musimy takie rozmieszczenie telewizora planować w fazie remontu pokoju. Wszystko po to by ukryć przewody. Musimy też pamiętać, by kupić odpowiedni wieszak, który jest dodatkowym wydatkiem od 80 zł do nawet 2 tysięcy złotych. Uchwyty na telewizory różnią się udźwigiem oraz możliwościami co do manewrowania telewizorem.
Jeśli chodzi o przewody, to musimy znaleźć miejsce na kabel zasilający, a także przewody HDMI, często także przewód antenowy. Niektóre modele Samsunga posiadają connect-box oznacza to, że do telewizora idzie jeden przewód natomiast antenę i wszystkie inne urządzenia podpinamy do niewielkiej skrzynki, którą chowamy na przykład w szafce. Wieszając telewizor na ścianie i tak najprawdopodobniej szafki RTV pod nim nie unikniemy – dekoder, konsola, odtwarzacz Blu-ray i inne sprzęty multimedialne, wciąż będą nam potrzebne. Możemy je jednak schować w szafce z drzwiczkami przepuszczającymi sygnał podczerwieni (od pilota) i posiadającą dobrą wentylację.
Innowacyjny telewizor wieszany na ścianie do sprzedaży wprowadziła w 2017 roku firma LG. OLED W7 to ultrapłaski ekran. Ma on zaledwie 2,5 mm grubości, a do ściany mocowany jest za pomocą specjalnych Magnesów. Jest naprawdę płaski i posiada tylko smukły przewód łączący go z listwą głośnikową, gdzie skryto niezbędną do działania elektronikę. Natomiast drugi koreański producent zapowiedział serię telewizorów The Frame, wyglądających jak obraz.
Ciekawe rozwiązanie wpływające na aranżację salonu opatentowane ma też Philips. Telewizory z funkcją ambilight mają z tyłu obudowy umieszczone diody LED. Rozświetlają one ścianę za telewizorem na kolory jakie widoczne są na ekranie. Dzięki temu ekran wydaje się być większy. Efekt jest bardzo fajny, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Można go zawsze wyłączyć.
Jeśli chodzi o postawienie telewizora na szafce RTV, to większych problemów z tą kwestią nie ma. Jest to najprostszy sposób, a podstawy zwykle są bardzo ciekawe, jeśli chodzi o wzornictwo. Co więcej producenci idą o krok dalej i stosują systemy maskowania przewodów. Warto o tym pomyśleć, jeśli nasz telewizor ma stać w nietypowym miejscu. Niektóre modele są tak ładne z tyłu, że spokojnie mogą stać na środku pokoju i rozdzielać część z jadalnią od części wypoczynkowej.
Telewizorowy zawrót głowy
Powyżej przedstawione zostały kwestie projektowe, nie doszliśmy jeszcze do parametrów technicznych i innych aspektów związanych z telewizorem. Warto mieć jednak na uwadze te kwestie, często właśnie na etapie projektowania własnego salonu. Już na samym początku warto pomyśleć o zrobieniu tunelu w ścianie dla przewodów lub wykuciu bruzdy na przewody w trakcie remontu. Niech nam wielki ekran nie przysłoni całego świata, ale warto mieć radość z dużego ekranu. Przemyślany zakup telewizora da nam wiele radości, producenci już się postarali, aby współczesny telewizor był pięknym meblem.