Dobieramy listwy przypodłogowe: drewniane, z mdf-u czy metalowe?

Listwy przypodłogowe to biżuteria dla podłogi. Każdej: podłogi drewnianej, wykładziny dywanowej, kamienia naturalnego, nawet żywicy. Ale które listwy przypodłogowe wybrać? Listwy drewniane, z mdf-u czy metalowe? Czy ważna jest wysokość listwy przypodłogowej i jej profil? Zobaczcie wśród jakich cokołów możecie wybierać?

Listwy przypodłogowe z białego mdf-u połączone z panelami ściennymi
Wysokie, białe listwy przypodłogowe w stylu vintage
Metalowe listwy przypodłogowe
Wysokie listwy przypodłogowe w wysokim wnętrzu
Białe listwy przydłogowe i biała cegła

Listwy przypodłogowe mają swoje funkcje estetyczne i praktyczne. Zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na estetykę, ale każdy kto chociaż raz widział położony parkiet lub wykładzinę dywanową zanim całość wykończono cokołami już wie po co wynaleziono listwy przypodłogowe. Zasłaniają one bowiem brzydką i nierówną dylatację pomiędzy ścianą i podłogą oraz chronią dolną część ściany przed zabrudzeniem (podczas mycia podłogi) i uszkodzeniami. Estetyka cokołów zależy od materiału, z którego są wykonane, wysokości, koloru i przekroju. Dodatkową zaletą listew przypodłogowych jest to, że przy ich pomocy możemy połączyć rożne rodzaje posadzek w tej samej, otwartej przestrzeni.  Nigdy nie łączymy różnych rodzajów listew we wnętrzu! To po prostu nie wygląda dobrze.

Listwy przypodłogowe drewniane

Listwy przypodłogowe drewniane: do niedawna były najbardziej popularne. Są eleganckie, trwałe ale dosyć drogie. Najlepiej odnajdują się w stylu klasycznym i rustykalnym. Listwy przypodłogowe drewniane dopasowujemy kolorystycznie do podłogi drewnianej. Najlepiej zamawiać je u producenta parkietu. Listwy drewniane możemy kupić z materiału surowego, lakierowanego lub fornirowane. Cokoły drewniane również pasują do wykładziny dywanowej.

Listwy przypodłogowe MDF

Listwy przypodłogowe z mdf-u to listwy przypodłogowe wysokiej jakości, dające wiele możliwości kolorystycznych wykończenia. Najczęściej kupujemy listwy z mdf-u lakierowane w jednym z kilkunastu odcieni bieli (z palet RAL lub NCS). Cokoły z mdf-u są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wpisują się w styl nowoczesny, minimalistyczny, nowoczesna klasykę (idealne połączenie to listwy przypodłogowe z mdf-u i drzwi w tym samym kolorze) i oczywiście w styl klasyczny w połączeniu ze sztukaterią pod sufitem i panelami ściennymi. Listwy przypodłogowe z mdf- u dają zdecydowanie najwięcej możliwości różnego wykończenia wnętrz. Jedyną wadą białych listew podłogowych jest to, że najszybciej widać na nich kurz…  Może ich cena nie jest najniższa, ale rekompensuje nam to największy wybór wysokości i profilu. Łatwo dopasowują się do ściany.

Listwy przypodłogowe poliuretanowe

Listwy przypodłogowe poliuretanowe – dostępne są przede wszystkim w kolorze białym, idealne do samodzielnego malowania – możliwe są zmiany kolory podczas każdego remontu. Są wyjątkowo sprężyste, dopasowują się do wszelkich krzywizn ściany. Poliuretan pozwala na bogate profilowanie listew, trzeba jednak uważać by nie przesadzić. Estetyka to jedno, ale niewygoda podczas czyszczenia takich listew to drugie.

Listwy przypodłogowe metalowe, stalowe, aluminiowe

Listwy przypodłogowe metalowe, stalowe i aluminiowe. Najczęściej występują w swoim naturalnym wybarwieniu – srebrnym. Pasują do stylu nowoczesnego i minimalistycznego. Sprawdzą się w pokoju dziennym, holu, kuchni, pokoju nastolatka, nawet w gabinecie. Listwy przypodłogowe aluminiowe pięknie wyglądają z ciemnym drewnem orzecha amerykańskiego, szarego dębu lub parzonej akacji. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Listwy aluminiowe są najtańsze spośród listew metalowych. Te ze stali nierdzewnej są znacznie droższe. Wielbiciele metalu i stylu nowoczesnego będą jednak nimi zachwyceni.

Listwy przypodłogowe PCW

Listwy przypodłogowe PVC – ich zdecydowaną zaletą jest taka ilość kolorów jak paneli podłogowych. Także ich cena jest zdecydowanie przystępna. Dlatego w ostatnich latach zaczęły się cieszyć ogromna popularnością. Słabą stroną cokołów z pcv jest sposób ich łączenia w narożnikach. Wymagają specjalnych nakładek (łączników).

Listwy przypodłogowe szklane

Pojawiły się też listwy przypodłogowe szklane – czyli ze znanego z kuchni lacobelu. Listwy podłogowe szklane ze względu na wysoką cenę i niską odporność na uszkodzenia mechaniczne są montowane bardzo rzadko. Sprawdzają się w łazienkach, ładnie uzupełniają ściany bez płytek tworząc razem spójną całość.

Listwy przypodłogowe: wysokość i profil

Następnym krokiem po wyborze materiału, z którego będą wykonane listwy przypodłogowe jest wybór profilu i wysokości. Zależą one od stylu naszego mieszkania i jego wysokości. Im mieszkanie wyższe tym wyższe mogą być listwy przypodłogowe. Obecnie, w mieszkaniach o wysokości 2,70, montuje się cokoły wysokości 6-7cm. Są to najlepsze proporcje. Podkreślają wysokość pomieszczeń, nie zaburzając optycznej harmonii. Im wnętrze wyższe tym wyższe mogą być listwy przypodłogowe. W starym budownictwie albo w apartamentach w stylu klasycznym znakomicie wygląda połączenie wysokich, profilowanych cokołów wykonanych z mdf-u z takimi samymi panelami ściennymi tworzącymi klasyczną, białą boazerię. W niskich wnętrzach – wys. ok.2,40m sprawdzą się natomiast drewniane listwy w formie ćwierćwałków. Spełnią po prostu swoje funkcje przede wszystkim praktyczne, zasłaniając dylatację i chroniąc ściany przed zabrudzeniami nie wybijając się jednocześnie na plan pierwszy w aranżacji wnętrza. Wysokości listew przypodłogowych wahają się zatem od ok. 3cm do nawet 15cm. Niektórzy producenci doliczają dodatkowe opłaty do cokołów o wysokości ponad 10cm, warto to sprawdzić robiąc zamówienie. Im wyższa listwa tym bogatszy może być profil. Listwy w stylu nowoczesnym są zazwyczaj proste, zakończone prosto lub lekko zaokrąglone. Listwy w stylu klasycznym maja zazwyczaj ozdobnie frezowana górna część. Im listwa wyższa tym frezowanie może być bogatsze.

Jak dobierać listwy przypodłogowe do podłogi, drzwi i stylu wnętrza?

Styl klasyczny i nowoczesna klasyka - lubi wysokie, frezowane listwy z białego mdf-u i poliuretanu. Łatwo do nich dobrać sztukaterię czyli listwy sufitowe – gzymsy, panele ścienne oraz ozdobne listwy, pilastry, rozety, obudowy kominków itp. Białe listwy przypodłogowe z mdf-u połączone z taką też stolarką drzwiową stanowi eleganckie i stylowe, a przede wszystkim spójne wykończenie całego mieszkania. Białe listwy przypodłogowe pozwalają nam też na dobieranie ciemnych ścian do ciemnych podłóg ponieważ biały kolor ładnie je optycznie rozdziela. Do wnętrz w stylu klasycznym pasują oczywiście też drewniane cokoły, ale wtedy nie osiągniemy tak spektakularnego efektu jak w przypadku cokołów z białego mdf-u. Styl rustykalny – to cokoły drewniane, raczej niskie, W tych wnętrzach zazwyczaj i tak jest dużo drewna. Styl nowoczesny – tu mamy największe pole do popisu i największy wybór. Do stylu nowoczesnego pasują cokoły drewniane, z białego mdf-u, metalowe i szklane. Wybieramy tu proste profile i oczywiście im wnętrze wyższe tym wyższe profile. Profile z mdf-u i metalowe ładnie połączą nam w otwartej przestrzeni różne rodzaje posadzek: z drewna, kamienia, ceramiki i żywicy – pamiętamy tu o zasadzie nie łączenia różnych listew przypodłogowych w tej samej otwartej przestrzeni bez względu na to ile jest tam materiałów na posadzkach. Zawsze wtedy decydujemy się na jeden rodzaj cokołów. Styl glamour – to przede wszystkim listwy z białego mdf-u i poliuretanu. Czasem też ładnie wyglądają tu listwy ze stali nierdzewnej. Styl minimalistyczny – to proste listwy z białego mdf-u, stali nierdzewnej i aluminium oraz drewniane. Im wyższe, prostsze i gładsze tym lepiej. Styl vintage – to listwy przypodłogowe proste drewniane i z białego mdf-u. Pamietajmy o tym żeby listwy stanowiły harmonijne połączenie ze stolarka drzwiową. Tutaj to jest bardzo ważne!

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Rita Lorenc, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Gubi, Materiały prasowe Arte, Radosław Wojnar, Piotr Mastalerz, Materiały prasowe Rafael Decoration, Joanna Siedlar, Materiały prasowe Designers Guild, Damian Osak, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY