Pokazujemy jak zrobić sushi w domu. Sushi nie jest trudne do wykonania, a jego robienie może być zajęciem dla wszystkich gości. Jak zrobić sushi - przewodnik dla początkujących. Pamiętajcie, że sushi powinno być zjedzone najpóźniej w 20 minut po zrobieniu. Jeśli chcecie poznać tajniki najlepszego sushi w Tokio, obejrzyjcie film "Jiro śni o sushi".

Jak zrobić sushi: przygotowujemy ryż do sushi

Ryż do sushi: 2 filiżanki ryżu okrągłego typu japonica, 1/2 filiżanki wody, 1/4 filiżanki octu ryżowego, łyżka cukru, 2 łyżki soli. Wybieramy specjalny gatunek ryżu do sushi i gotujemy wraz z octem ryżowym i cukrem. Szykujemy surową lub wędzoną rybę oraz warzywa. Ryż należy dokładnie płukać pod bieżącą wodą około 20 minut, aby wypłukać z niego skrobię. Ryż do sushi gotujemy na wolnym ogniu z dodatkiem odrobiny soli przez pięć minut. Odstawiamy na 10 minut w zamkniętym garnku, którego nie wolno otwierać. W rondlu zagotowujemy ocet ryżowy z cukrem. Mieszamy dokładnie co najmniej przez trzy minuty, aż cukier się rozpuści. Powoli dodajemy do ryżu.

Jak zrobić sushi: rodzaje sushi

Sushi może mieć różną postać. Jeśli chcesz zrobić sushi w domu, poznaj jego rodzaje.

Nigiri ryż uformowany w owalne paluszki, na wierzchu położony kawałek ryby, ewentualnie owoc morza.
Maki roladki, które powstały w wyniku zawinięcia ryżu, ryby (niekoniecznie), ogórka lub innych warzywnych dodatków w glonowe osłonki.
Sashimmi to sama ryba bez ryżu i innych składników podawana po kilka sztuk w porcji.

Jak zrobić sushi w domu: jakie ryby do sushi

Jeżeli dodajemy do sushi surowe ryby, musimy być pewni, że są one superświeże. Do zrobienia sushi w domu możemy użyć też wędzonych, np. łososia, a nawet, niekonwencjonalnie, tuńczyka z puszki. Kupujemy nori - to sprasowany glon sprzedawany w płatach. W glonowe osłonki zawiniemy ryż z dodatkami. Koniecznym dodatkiem do sushi jest wasabi, czyli sproszkowany, ostry (naprawdę ostry), japoński chrzan. Mieszamy z odrobiną wody, dodajemy do ryżu i sosu sojowego. Możemy też go kupić w postaci pasty w tubce. Sos sojowy do sushi podaje się w osobnym naczyniu. Służy do zamaczania sushi przed jedzeniem. Zjadamy cały kawałek na raz i przegryzamy marynowanym imbirem.

Na sushi party ciągle powtarza się te same czynności, lekko modyfikując dodatki. A więc podpowiadamy jak zrobić różne rodzaje sushi.

Sushi: jak zrobić maki

Składniki: filet z łososia, tuńczyk, krewetki, kawior, nori, wasabi, ogórek, seler naciowy, sałata kędzierzawa, biały serek.

Wykonanie sushi - maki: rozkładamy matę bambusową, na której kładziemy płat suszonych wodorostów nori. Zwilżamy brzegi płatu, żeby się sklejały. Przygotowany ryż równomiernie rozprowadzamy na nori, zostawiając odstęp 1 cm od dołu i 4 cm od góry. Przed nakładaniem radzimy zamoczyć ręce w przegotowanej wodzie z dodatkiem cukru i octu ryżowego. Chodzi o to, by ryż się nie kleił do palców. Na ryżu rozprowadzamy warstewkę wasabi. Układamy kolejne warstwy, np. z ogórka i łososia pokrojonych w cienkie paski. Zamiast łososia możemy użyć tuńczyka lub krewetek. Dodajemy seler i sałatę. Następnie rolujemy całość i rulon kroimy w plastry o szerokości od 2,5 do 3 cm. Maki bez ryby przybieramy kawiorem.

Jak zrobić sushi WIDEO: przepis

Pokazujemy prostą instrukcję wideo: jak zrobić sushi. Nie ma odpowiedzi na pytanie ile jest rodzajów sushi. My, Polacy, najbardziej lubimy futomaki, hosomaki i uramaki. Zostań z nami i zobaczyć jak samodzielnie przyrządzić ulubione sushi. Poprosiliśmy trenera sushi, by pokazał nam w jaki sposób możemy zrobić sushi uramaki oraz temaki w domu. W instrukcji wideo jak zrobić sushi, pokazuje jak zrobić uramaki - czyli formę sushi z ryżem na wierzchu. Temaki, jak głosi legenda, to sushi, które powstało dla członków yakuzy grających w karty, którzy potrzebowali sushi, które można trzymać w jedenj ręce, bo druga była zajęta przez karty. Uramaki - to forma amerykańska sushi, dlatego zupełni inaczej się je kroi: zobacz jak przygotować i podać sushi.