Praktyczna wycieraczka: jakim wyzwaniom sprostać musi

Decyzja o tym, jakiej wycieraczki potrzebujemy, zapada zazwyczaj w pośpiechu i nieco przy okazji. Warto byłoby jednak dopasować jej funkcje i walory do konkretnych wejść i miejsc, w których będzie się znajdować. Wycieraczki, jak wiemy, są zewnętrzne - funkcjonujące przed drzwiami zewnętrznymi, i wewnętrzne, na które wkraczamy bezpośrednio po przekroczeniu progu mieszkania. Rozróżnienie to nie jest bez znaczenia, szczególnie z uwagi na różnorodność i trwałość tworzyw, z jakich jest zrobiona praktyczna wycieraczka. Jakim zadaniom musi sprostać idealna, praktyczna wycieraczka?

Praktyczna wycieraczka: funkcja przede wszystkim

Praktyczna wycieraczka zewnętrzna, z uwagi na jej lokalizację, musi przejąć na siebie największą ilość piachu, błota, ziemi i śniegu z naszego obuwia, gdyż wystawiona jest na "pierwszy front" w zderzeniu z użytkownikiem. Dlatego też charakteryzować się musi trwałością materiału, z którego jest zrobiona. Odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych wycieraczki zewnętrzne popularnie wykonywane są z wymiennych, trudnościeralnych gumowych szczotek umiejscowionych w ażurowych ramach, także z gumy (tzw. "plastry miodu"). Mają też specjalnie uformowany spód, który ułatwia odprowadzanie wody. Wycieraczki szczotkowe wykonane z twardego tworzywa, dostępne są za to w opcji "na wymiar" - dystrybuowane na specjalnych rolkach i w wielu kolorach, cieszą się największą chyba popularnością.  Dodatkowo dzięki chropowatej powierzchni dobrze usuwają brud, nawet z butów typu "traper". Bardzo estetyczną wariacją na temat wycieraczki zewnętrznej jest wycieraczka na podkładzie gumowym, odzyskiwanym z recyclingu. Surowcem do ich produkcji są zużyte opony samochodowe, które po przetworzeniu (stopieniu) dają gumowy produkt do dalszej obróbki. Pokrywany jest następnie dekoracyjnymi wzorami i malowany. Produktem finalnym staje się wycieraczka wyglądająca jak artystyczny obraz na gumowym podkładzie, odporna na plamy i odbarwienia. Zachowuje oryginalne kolory przez długi okres czasu i doskonale usuwa się z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Praktyczna wycieraczka: uroda nie przeszkadza

Praktyczne wycieraczki wewnętrzne nie są narażone na aż tak intensywną eksploatację, jak jej zewnętrzne odpowiedniki. Przeznaczone do przedpokoi, klatek schodowych, zamkniętych przedsionków lub zadaszonych wejść, przyciągają uwagę nieco mniej formalnym wizerunkiem. Praktyczne wycieraczki kokosowe to propozycja do miejsc zadaszonych – dobrze chłoną wilgoć, a gęsto rozmieszczone twarde włókna oczyszczą obuwie ze zbędnego piachu i błota. Łatwe w podbarwianiu i docince, produkowane są w masowych ilościach. To ten surowiec występuje zazwyczaj w wersji z zabawnymi napisami, przywitaniem, wesołym rysunkiem zwierząt lub z dowolnie innym motywem. Są też dostępne wycieraczki okolicznościowe (np. dla Młodej Pary), nawiązujące do konkretnych okazji lub świąt. Wersja praktycznej wycieraczki podgumowanej na spodzie z wierzchem poliamidowym lub polipropylenowym i bawełnianym cieszy się powodzeniem z uwagi na to, że dobrze przylegają do posadzki i można ją prać w pralce. Dobierając praktyczną wycieraczkę pod względem estetycznym pamiętajmy, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz! Zapraszając nowych gości do naszego wnętrza pamiętajmy o również "wizytówkowej" roli naszej wycieraczki.