Nawet mały przedpokój, nieustawny i ciemny, można tak urządzić, aby zachwycał tuż po wejściu do mieszkania. Podstawowe elementy wyposażenia to szafa, wieszak, siedzisko, szafka na obuwie i lustro. Pamiętajmy, aby do małych wnętrz nie wybierać zbyt dużych mebli, gdyż je zagracą. Starajmy się także wybierać do małych przedpokoi sprzęty o podwójnej funkcji, np. puf ze schowkiem czy ławeczkę ze skrzynią. Niewysoka (ok. 80 cm) szafka na buty może służyć jako konsola. Jeśli powiesisz nad nią lustro, od razu masz ładny kącik w małym przedpokoju.

Jako dodatkowe schowki niezastąpione są wszelkiego rodzaju kosze i pudła. Żeby zaoszczędzić miejsce w małym przedpokoju, ustaw je na szafie i półkach, albo zrób półki na ścianach tuż pod sufitem – oszczędzisz miejsce. Zainstaluj dwie lampy: wiszącą, która wypełni wnętrze rozproszonym światłem, oraz kinkiet nad lustrem. Podłoga powinna być łatwa do zmywania. Połóż na niej płytki, wykładzinę elastyczną lub lakierowane drewno, nie zaszkodzi położyć mały dywanik.

Jeśli nie chcesz zbyt dużo inwestować w mały przedpokój – na przykład w wynajętym mieszkaniu, postaw na minimalizm, ale nie zimny i ascetyczny, bez koloru i wzorów. Inspiracje możesz czerpać ze stylu skandynawskiego.

Jak ładnie urządzić mały przedpokój?

Zadbaj o to, by twoje mieszkanie już od wejścia robiło dobre wrażenie. Gość wchodzący w twoje progi niech na dzień dobry zobaczy coś ładnego: lustro czy obrazek. W naszych przedpokojach perspektywę wnętrza często zamykają wątpliwej urody drzwi do toalety. Warto odwrócić od nich uwagę. Jak to zrobić? Wymień je na takie jak drzwi do pokoju, czyli bez szybki i otworów  wentylacyjnych. Oklej ścianę wraz z drzwiami tapetą we wzorki lub przymocuj do nich dużą taflę lustra. Wykorzystaj modne naklejki albo pomaluj skrzydło na żywy kolor pasujący do wystroju.

Jak przestronnie urządzić mały przedpokój?

Dość trudno jest powiększyć mały przedpokój. Można go włączyć np. do salonu, gdy układ wnętrz i ścian na to pozwala. Ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, warto spróbować innych sposobów. Po pierwsze, nie zagracaj, po drugie, chowaj ubrania, po trzecie, stosuj triki, które sprawią, że „dziupla” wyda ci się prawie przestronna. Ściany powinny być jasne (farba czy tapeta – to obojętne), a wnętrze dobrze oświetlone kilkoma lampami. Duże lustro optycznie powiększy i rozświetli przestrzeń.

Jak wygodnie urządzić mały przedpokój?

Ważną wskazówką przy urządzaniu niewielkiego przedpokoju jest    pozostawienie odpowiedniej szerokości korytarza w strefie wejściowej (120 cm) i przejściowej (90 cm). Nie „wciskaj” na siłę dodatkowej szafki, która zaburzy ciąg komunikacyjny. Żeby oszczędzić miejsce, schowki rozbuduj w górę. Jeśli postawisz obok stołek-schodki, zyskasz dostęp do wyższych półek, a także siedzisko przydatne przy zakładaniu butów. Gdy nie mieści się konsola czy komódka, pod lustrem zamocuj płytką półkę do odkładania
torebki i kluczy.