Przebudowa domu i projekt wnętrza: metamorfoza. Funkcjonalność i eklektyzm

2018-02-16 17:15

Przebudowa wnętrza domu: funkcjonalna i eklektyczna metamorfoza. Pierwotnie dom dwurodzinny, dwulokalowy, w stanie do całkowitego remontu, wręcz przebudowy. Kupiła go młoda rodzina, wówczas trzyosobowa z zamiarem przebudowy na dom jednorodzinny. 

Spis treści

  1. Przebudowa domu: główne zadania - połączenie dwóch mieszkań
  2. Metamorfoza wnętrza domu: klimat modernizmu plus nowoczesność
  3. Metomorfoza wnętrza domu: kolory w aranżacji

Przebudowa domu i metamorfoza wnętrz to zadanie, które nie było łatwe, wymagało udziału inżyniera konstruktora w procesie projektowym, a także uwzględnienia wizji wymagających klientów - bardzo świadomych stylu, który chcą osiągnąć w aranżacji wnętrza. Prezentujemy realizację przebudowy domu warszawskiej pracowni autorskiej Babaka Architekci dotyczącej modernistycznego domu szeregowego (z pierwszej połowy dwudziestego wieku).

Przebudowa domu: główne zadania - połączenie dwóch mieszkań

Podstawowym wymogiem inwestorów była rezygnacja z dwóch odrębnych mieszkań połączonych ze sobą wydzieloną, ogólnodostępną klatką schodową. Realizacja tego pomysłu wymagała wyburzenia istniejącej klatki schodowej i zaprojektowania jej od nowa - tak, aby niejako włączyć ją do wnętrza jednego, nowo powstałego w ten sposób mieszkania dwupoziomowego. Ponieważ pierwotnie klatka schodowa była typowa dla klatek schodowych w kamienicach, oddzielały ją od pozostałych pomieszczeń pełne ściany konstrukcyjne. Aby sprawić żeby nowe schody stały się częścią przestrzeni domu, zaprojektowano duży otwór wypełniony szklaną taflą - pomiędzy kuchnią a klatką schodową. Inwestorzy zdecydowali się zachować wydzieloną kuchnię, tak więc zabieg wizualnego połączenia klatki schodowej z kuchnią podczas przebudowy domu sprawił, że obie strefy zyskały pewne otwarcie. Schodząc po schodach z pierwszego piętra nawiązujemy kontakt wzrokowy z przestrzenią kuchni. Działa to oczywiście w obie strony.

Projekt przebudowy wnętrza domu zakładał też rezygnację z drugiej kuchni na pierwszym piętrze. W zamian w tym pomieszczeniu zaprojektowana została łazienka małżeńska wraz z garderobą. Lokalizacja była dogodna - obok sypialni małżeńskiej oraz - co bardzo istotne - można było wykorzystać istniejące wszystkie piony wodno-kanalizacyjne.

Metamorfoza wnętrza domu: klimat modernizmu plus nowoczesność

Już na etapie projektu budowlanego przebudowy domu wiadomo było jaki efekt końcowy jeśli chodzi o wystrój wnętrza jest pożądany przez inwestorów. Warunkiem koniecznym było zachowanie, a także poniekąd odtworzenie podczas metamorfozy wnętrza domu klimatu modernizmu - z tego okresu pochodzi budynek. Rodzina, która aktywnie uczestniczyła w procesie projektowym była świadoma walorów takiej stylistyki. Jednocześnie właścicielom zależało na wprowadzeniu elementów współczesnych do aranżacji wnętrza domu. Zadanie to było jednocześnie i trudne, i łatwe. Do dyspozycji były meble z początku XX w. pozostawione we wnętrzu przez poprzednich właścicieli. O ile większość mebli wymagała jedynie renowacji, o tyle stolarkę drzwiową i nietypową szafę wnękową w przedpokoju trzeba było całkowicie odtworzyć - projektując wszystko „od zera”. To samo dotyczyło listew przypodłogowych oraz parapetów. Dla podkreślenia stylu klasycznego podłogę we wszystkich pokojach wykończono postarzanym parkietem dębowym, a na fragmencie posadzki kuchennej ułożono kafle cementowe. Zdecydowano się także na wzorowane na starych włączniki i gniazda elektryczne.

Architekt wraz z inwestorami wspólnie uznali, że stałe elementy wystroju wnętrza powinny być zachowane w stylu okresu, z którego pochodzi budynek. To stworzyło niejako tło dla nowych, odważniejszych detali w aranżacji. Idąc tym tropem, zaproponowano wspomniane wcześniej przeszklenie między kuchnią i klatką schodową. Dodatkowo, aby podkreślić współczesność tego rozwiązania pozostawiono nad nim odkryty stalowy podciąg, pomalowany na biało. W kontrze dla tradycyjnej podłogi z klepki, w pozostałych pomieszczeniach (hol, część podłogi kuchennej, wc na parterze) posadzkę wykończono jednolitą, błyszczącą wylewką z żywicy.

Elementami w metamorfozie podkreślającymi współczesność realizacji przebuowy wnętrza domu są też barierki przy schodach, zaprojektowane specjalnie do tego wnętrza oraz oświetlenie. Nowoczesna i minimalistyczna jest też kuchnia - zgodnie z zasadą, że nie naśladujemy starego stylu we współczesnych elementach wnętrza.

Metomorfoza wnętrza domu: kolory w aranżacji

Kolorystyka wnętrza nie jest restrykcyjnie ograniczona do barw z jednej palety kolorystycznej. Na ścianach dominuje biel, jako kolor klasyczny oraz idealnie nadający się jako tło dla innych elementów wystroju wnętrza domu. Pojawia się kolor musztardowy - na ścianie klatki schodowej, na fragmencie ściany w kuchni oraz jako kolor frontów szafek łazienkowych. Powtórzenie jednego, kontrastowego koloru w kilku miejscach pozwala na wizualne scalenie dużej przestrzeni wnętrza domu. Elementem kontrastującym w metamorfozie wnętrza są też płytki cementowe na ścianie WC - bordowo-kremowa krata jest jednak wzorem klasycznym, tak jak i ornament zdobiący posadzkę cementową kuchni.

Połączenie walorów stylu z epoki modernizmu z odwagą rozwiązań współczesnych, nietypowych pozwoliło na wykreowanie spójnego, eklektycznego wnętrza, o jakim marzyli inwestorzy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany