Wyposażenie łazienki. Wybieramy kabiny prysznicowe

Aby łazienka zaopatrzona była w kabinę prysznicową dobrej klasy, musimy wydać kilka tysięcy złotych. Ale potem taka kabina przynosi same oszczędności. Prysznic to przyjemność dla ciała i portfela. Wystarczy dobrać odpowiednie wyposażenie łazienki.

Wyposażenie łazienki. Kabina prysznicowa. GALERIA
Wyposażenie łazienki. Kabina prysznicowa. GALERIA
Wyposażenie łazienki. Kabina prysznicowa. GALERIA
Wyposażenie łazienki. Kabina prysznicowa. GALERIA
Wyposażenie łazienki. Kabina prysznicowa. GALERIA

Kabina prysznicowa to oszczędność wody i pieniędzy

Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna. Remontowana łazienka zazwyczaj ma montowaną kabinę niż wannę, dzięki czemu nawet małe pomieszczenie staje się wygodne i funkcjonalne. Chętnie też wybieramy ją do nowych łazienek. W końcu wyposażenie łazienki to jej ważny fragment. Jeśli jest w nich mało miejsca, zamiast wanny, ale najlepiej, gdy uda się zmieścić obie (i wannę, i kabinę prysznicową). Oprócz oszczędności miejsca kabina może pozwolić na dodatkowe oszczędności w zużyciu wody i energii potrzebnej do jej podgrzania. Biorąc prysznic, zużywamy około 35 l wody o temperaturze 45°C. Do napełnienia niedużej wanny potrzeba jej około 100 l (dużej – nawet 300 l), a więc prawie trzykrotnie więcej wody, niż potrzebuje tego kabina prysznicowa. Trzykrotnie większe jest też zużycie energii. Na każdej kąpieli w kabinie prysznicowej można oszczędzić co najmniej 65 l wody i 2 kWh  energii, co przy kilkuosobowej, często się kąpiącej rodzinie daje kwotę kilkuset złotych rocznie. Trzeba dobrze dobrać wyposażenie łazienki.

Projekt łazienki: gdzie powinna się znaleźć kabina prysznicowa

Zwykle w nowych domach rozmieszczenie wyposażenia łazienki ustala się na etapie projektowania instalacji. Kabina prysznicowa może wówczas znaleźć się praktycznie w dowolnym miejscu: w rogu łazienki, we wnęce, przy ścianie, na środku pomieszczenia. Do zaplanowanego miejsca instalator doprowadza instalację wodną i podejście kanalizacyjne (rurę łączącą odpływ z kabiny z pionem  kanalizacyjnym). Remontowana łazienka to coś innego – nowe urządzenie najlepiej umieścić na miejscu likwidowanej wanny lub starej kabiny, jak najbliżej podejścia kanalizacyjnego. Jeśli chcemy aby kabina była w innym miejscu, pamiętajmy o tym, że rury kanalizacyjne muszą być ułożone ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu, a długość podejścia nie powinna być większa niż 3 m – dla rur o średnicy 0,05 m lub 5 m – dla rur o średnicy 0,07 m. Jeżeli te warunki nie mogą być zachowane, średnicę podejścia trzeba zwiększyć o jeden wymiar. Zachowanie wymaganego spadku może też spowodować konieczność wkucia się w strop lub ustawienia brodzika na nóżkach albo podmurówce (wtedy trudniej będzie do niego wchodzić).

Kabina prysznicowa: odpowiednie wymiary kabiny i brodzika

Jeśli nasza łazienka ma wystarczająco dużo miejsca, warto kupić kabinę o wymiarach 90 x 90 cm. Druga popularna wielkość kabiny prysznicowej to 80 x 80 cm. Duże kabiny mają wymiary ponad 100 cm. W kabinach na planie prostokąta jeden z wymiarów może mieć nawet powyżej 120 cm. Do małej łazienki może trafić kabina prysznicowa o wymiarach 70 x 70 cm, ale wtedy raczej trudno mówić o wygodzie. Całkowita wysokość kabiny wraz z brodzikiem powinna wynosić 190-200 cm. Wysokość samej kabiny to zwykle 180-190 cm, a brodzika – 10-15 cm. Jednak ponieważ do kabin można dokupić brodziki o różnej głębokości, dostępne są też kabiny o innej wysokości: od około 170 do ponad 200 cm. Pomieszczenia mieszkalne mają standardowo wysokość ponad 260 cm, więc zwykle nie ma obawy, że  kabina i brodzik się nie zmieszczą. Jeśli jednak wybieramy wysoką kabinę z głębokim brodzikiem, a w łazience jest obniżony sufit, lepiej sprawdźmy, czy taki  zestaw da się zainstalować. Wielkość samej kabiny to nie wszystko. Aby wygodnie było z niej korzystać,trzeba zostawić przed nią wolną przestrzeń o wymiarach w podstawie 80-100 x 90-100 cm. Minimalny odstęp między kabiną a umywalką lub bidetem to 30 cm, a najmniejsza odległość od miski ustępowej – 20 cm.

Jak może wyglądać kabina prysznicowa?

Mówiąc „kabina prysznicowa”, mamy zwykle na myśli komplet – brodzik i zamontowany na nim parawan. Inaczej traktują to  producenci i sprzedawcy. Dla nich kabina to parawan, do którego oddzielnie można dokupić brodzik. Wraz z kabiną otrzymujemy listę pasujących do niej modeli. Dokupienie brodzika nie jest konieczne, gdy dno kabiny będzie stanowiła wyłożona płytkami podłoga z  zamontowanym w niej syfonem. W skład kabiny wchodzą zwykle ścianki nieruchome, na stałe przymocowane do ściany, oraz ruchome, czyli drzwi do kabiny. Wyjątkiem są – coraz modniejsze – kabiny bez szczelnie zamykanych drzwi, zwane walk-in. Ich ścianki zachodzą na siebie, ale w taki sposób, aby pozostała wolna przestrzeń umożliwiająca wejście do kabiny. Nie mają więc klasycznych drzwi, są stale otwarte. W zależności od modelu kabiny liczba i wielkość elementów stałych i ruchomych są różne.

Jakie drzwi do kabiny?

Dwa najpopularniejsze rodzaje drzwi do kabin prysznicowych to przesuwne i skrzydłowe. Drzwi przesuwne poruszają się wzdłuż prowadnic (profili) na suwakach lub rolkach. W najtańszych modelach są to pojedyncze rolki z tworzywa, zwykle nietrwałe, drzwi mogą zacinać się przy otwieraniu. Najlepiej wybierać kabiny z podwójnymi łożyskowanymi rolkami z metalu. Jeśli będą regulowane, łatwiej będzie wypoziomować kabinę podczas montażu. Zwykle rolki są tylko w górnym profilu, dolna część drzwi jest przymocowana na specjalny zaczep. W niektórych modelach można odpiąć zaczep i odchylić drzwi bez konieczności ich zdejmowania, a to ułatwia utrzymanie czystości nawet w zakamarkach kabiny. Tylko bardziej ekskluzywne kabiny mają rolki w górnym i dolnym profilu, co daje  większą pewność, że nie będą się zacinać. Niektórzy producenci wyposażają swoje kabiny w system antyblokujący. Prowadnice, po których poruszają się suwaki z drzwiami, są zabezpieczone bardzo wytrzymałą nakładką z tworzywa sztucznego i dzięki temu korzysta się z nich przez długi czas bez przeszkód. Drzwi przesuwne poruszają się w obrębie kabiny. Inaczej drzwi skrzydłowe. Są zamocowane na zawiasach, otwierają się jak zwykłe drzwi i wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni przed kabiną, aby można  je było swobodnie otwierać. Zapewniają jednak szersze, a więc i wygodniejsze, wejście niż przesuwne. Drzwi skrzydłowe mogą być wyposażone w mechanizm unoszący, który sprawia, że otwierają się lekko, a w czasie zamykania samoczynnie się dociskają, zapewniając całkowitą szczelność. Mniej popularne są drzwi harmonijkowe i wahadłowe. Harmonijkowe zajmują mało miejsca, są  zbudowane z jednej lub dwóch części i składają się na jedną stronę kabiny. Wahadłowe działają na podobnej zasadzie jak skrzydłowe, ale ich oś obrotu jest przesunięta w kierunku środka drzwi. Aby je otworzyć, potrzeba więc miejsca nie tylko przed  kabiną, ale i w jej wnętrzu. Zwykle są jednoskrzydłowe.

Wyposażenie łazienki: jaki materiał kabiny będzie najlepszy?

Ścianki kabin prysznicowych robi się z tworzywa (polistyrenu) lub ze szkła hartowanego. Tafle polistyrenu mają grubość od 1,8 do 3 mm. Ścianki z tworzywa są chętnie wybierane, bo są lekkie, a przede wszystkim tańsze. Nie są jednak tak efektowne jak ścianki ze  szkła – bardzo trwałe, odporne na zarysowania i uderzenia. Do wyrobu kabin prysznicowych większość producentów stosuje tak zwane bezpieczne szkło hartowane. Po rozbiciu rozpada się ono na drobne kawałeczki o nieostrych krawędziach. W razie stłuczenia  drzwi nie ma więc niebezpieczeństwa skaleczenia się. Używa się szkła o grubości od 4 do 8 mm. Im grubsze szkło, tym droższa  kabina. Ścianki stałe są zwykle ze szkła grubości 6-8 mm, a drzwi – 4-6 mm. W kabinach zbudowanych na planie ćwiartki koła lub pełnego koła często stosuje się elementy z giętego szkła, które jest bardzo efektowne, ale drogie. Powierzchnie szklane mogą być przezroczyste lub  zmatowione, w różnych kolorach (brązach, grafitach, odcieniach niebieskiego). Również we wzory. Tafle ze szkła mogą być pokryte specjalną powłoką zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i kamienia. Jest ona niewidoczna gołym okiem, ale zwiększa gładkość  ścianek. Dzięki niej krople wody szybciej spływają i na ściankach nie tworzy się trudny do usunięcia osad. Nie ma uniwersalnej nazwy  na tę powłokę, każdy producent ma swoją. Jeśli nasza kabina nie ma takiej powłoki, można nałożyć na jej ścianki warstwę impregnatu.
Trzeba ją jednak odnawiać średnio co trzy miesiące.

Kabina prysznicowa: na zawiasach czy w profilach?

Tafle szkła lub tworzywa umieszcza się w profilach z aluminium lub tworzywa – płaskich albo zaokrąglonych. Profile aluminiowe są lakierowane proszkowo lub malowane farbami epoksydowo-proszkowymi. Najpopularniejsze są profile białe i chromowane, dość  popularna jest też satyna, czyli matowy chrom. Dostępne są również inne kolory, ale trzeba za nie dopłacić i dłużej – nawet do dziesięciu tygodni – poczekać na realizację zamówienia. Bardziej eleganckie są kabiny bez profili, tafle (przeważnie szkła) są  zamocowane wyłącznie na zawiasach. Zawiasy mogą być lakierowane lub chromowane, od środka kabiny zrównane z powierzchnią szkła. Zawiasy mogą mieć blokadę zapobiegającą zbyt szerokiemu otwieraniu drzwi i na przykład uderzaniu o ścianę.

Kabina, która zatrzyma wodę

W wielu kabinach drzwi zamykają się na listwę magnetyczną, która zapewnia szczelność i chroni łazienkę przed zalaniem. Podobne  zadanie pełnią listwy uszczelniające (pionowe lub poziome) z okapnikiem, dzięki któremu woda spływająca z szyb jest kierowana do brodzika. W niektórych kabinach ustawienie profili przylegających do ściany można regulować (w zakresie do 15 mm). Przydaje się to, gdy ściany łazienki nie są idealnie równe i pionowe. Pozostałą między profilami a ścianą łazienki przestrzeń wypełnia się silikonem lub uszczelkami silikonowymi.

Jaki brodzik?

Kształt i wielkość. Muszą być dopasowane do kabiny prysznicowej. Najpopularniejsze są brodziki w kształcie ćwiartki koła lub kwadratowe, o wymiarach 80 x 80 lub 90 x 90 cm, ale oferta producentów jest znacznie bogatsza. Oprócz brodzików prysznicowych standardowej głębokości (10-15 cm) są również modele bardzo płytkie – nawet 4-centymetrowe, które się montuje na równi z  powierzchnią podłogi – oraz bardzo głębokie – górna krawędź znajduje się ponad 35 cm od dna. Te ostanie są dostępne w wersji z wygodnym siedziskiem. Mogą służyć jako miniwanna dla dzieci albo osób starszych, którym łatwiej wejść do brodzika niż do wanny. Materiał. Wśród materiałów, z których produkuje się dzisiaj brodziki, są akryl, emaliowana stal, ceramika, drewno, granit oraz sztuczny marmur. Wciąż jednak najpopularniejsze są brodziki akrylowe – stosunkowo tanie i dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie i  ciepłe w dotyku. Można je wprawdzie łatwo zarysować, ale w sprzedaży są specjalne pasty polerskie, których zadaniem jest regeneracja akrylowych powierzchni. Można kupić brodzik z powłoką antybakteryjną.

Wyposażenie łazienki: pod brodzikiem

Odpływ z brodzika jest połączony z rurą kanalizacyjną przez syfon. Pod brodziki stosuje się syfony z tworzywa sztucznego, a odpływ może osłaniać chromowana, satynowa lub mosiężna klapka. Odpływ ma średnicę 5 lub 9 cm, a klapka jest od niego nieco większa. Niektóre syfony można czyścić od góry. Syfony brodzikowe mają różną wysokość, dopasowuje się ją do głębokości brodzika i ułożenia instalacji kanalizacyjnej. Jeśli wybierze się bardzo płaski brodzik, syfon trzeba zagłębić w podłodze. Dobrze jest przewidzieć to odpowiednio wcześnie, jeszcze przed zrobieniem podłogi, a nawet stropu pod łazienką. Do głębokiego brodzika można kupić zestaw odpływowo-przelewowy, podobny do tych montowanych w wannach. Zamykanie i otwieranie odpływu wody następuje po przekręceniu  pokrętła na ściance brodzika. Do kabin bez brodzików są przeznaczone specjalne kratki lub listwy odpływowe.

Ocena: 3
Tekst: Agata Kosiarska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY