Łazienka powinna być ładna i praktyczna. Kupując wyposażenie łazienki - umywalki i baterie łazienkowe, pamiętajmy, by były przede wszystkim wygodne w użyciu. Dobierając armaturę, trzeba też wziąć pod uwagę wielkość łazienki i styl, w jakim jest urządzona. Umywalka musi być na tyle duża, aby dało się swobodnie umyć dłonie i twarz. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie krępujmy się, tylko wypróbujmy umywalkę „na sucho” w sklepie. Wymierzmy jednak wcześniej miejsce w łazience, by nie okazało się, że nowa umywalka się w niej nie zmieści. Kształt, kolor i materiał z jakiego jest umywalka to sprawa indywidualna, zależy od upodobań, miejmy jednak na uwadze fakt, że białą ceramikę łatwiej dopasować do innych elementów wyposażenia łazienki i nie znudzi się tak szybko jak model w intensywnym kolorze.
Bateria łazienkowa musi współgrać z umywalką pod względem wielkości, wysokości i stylu. Jeśli do małej umywalki dobieramy baterię sztorcową, nie może ona być zbyt duża, bo woda będzie chlapać na boki. Gdy z kolei do obszernej umywalki dopasujemy baterię umywalkową o krótkiej wylewce, korzystanie z niej będzie niewygodne. Jeżeli decydujemy się na baterię łazienkową ścienną, zamontujmy ją 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki. Zestawienia nietypowe, np. prostej armatury z rustykalną umywalką, to zadanie dla zaawansowanych. Łatwo tu o pomyłkę, więc ich nie polecamy.
Wszystkie baterie łazienkowe kupujmy z tej samej serii, aby zarówno bateria umywalkowa, jak i prysznicowa oraz wannowa nie różniły się stylem czy kształtem. To samo dotyczy ceramiki sanitarnej (umywalki i WC). Pamiętajmy, że z baterii umywalkowej korzystamy kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Dobrze dobrana bateria umywalkowa posłuży nam długie lata.