Łazienka powinna być ładna i praktyczna. Kupując wyposażenie łazienki - umywalki i baterie łazienkowe, pamiętajmy, by były przede wszystkim wygodne w użyciu. Dobierając armaturę trzeba też wziąć pod uwagę wielkość łazienki i styl, w jakim jest urządzona. Umywalka musi być na tyle duża, aby dało się swobodnie umyć dłonie i twarz. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie krępujmy się, tylko wypróbujmy umywalkę „na sucho” w sklepie. Wymierzmy jednak wcześniej miejsce w łazience, by nie okazało się, że nowa umywalka się w niej nie zmieści. Kształt, kolor i materiał z jakiego jest umywalka to sprawa indywidualna, zależy od upodobań, miejmy jednak na uwadze fakt, że białą ceramikę łatwiej dopasować do innych elementów wyposażenia łazienki i nie znudzi się tak szybko jak model w intensywnym kolorze. Bateria umywalkowa musi współgrać z umywalką pod względem wielkości, wysokości i stylu. Jeśli do małej umywalki dobieramy baterię sztorcową, nie może ona być zbyt duża, bo woda będzie chlapać na boki. Gdy z kolei do obszernej umywalki dopasujemy baterię umywalkową o krótkiej wylewce, korzystanie z niej będzie niewygodne. Jeżeli decydujemy się na baterię łazienkową ścienną, zamontujmy ją 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki. Zestawienia nietypowe, np. prostej armatury z rustykalną umywalką, to zadanie dla zaawansowanych. Łatwo tu o pomyłkę, więc ich nie polecamy. Wszystkie baterie do łazienki kupujmy z tej samej serii, aby zarówno bateria umywalkowa, jak i prysznicowa oraz wannowa nie różniły się stylem czy kształtem. To samo dotyczy ceramiki sanitarnej (umywalki i WC). Pamiętajmy, że z baterii umywalkowej korzystamy kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Dobrze dobrana bateria umywalkowa posłuży nam długie lata.

Rodzaje baterii umywalkowej: stojące i montowane w ścianie

Wybór baterii umywalkowej zależy od tego, gdzie ma być zamontowana, do jakiej umywalki ma pasować i jakie funkcje są najważniejsze dla użytkowników. Warto pamiętać, że bateria jest nierozerwalnie związana z umywalką, dlatego wybierając jedną z nich, trzeba mieć na uwadze również drugą (niektóre umywalki mają otwory do montażu baterii, a inne nie). Bateria i umywalka powinny mieć proporcjonalne rozmiary. Najlepiej, jeśli odległość między końcem wylewki a dnem umywalki wynosi przynajmniej 15 cm. Bateria powinna być dobrana proporcjonalnie do umywalki – jest to ważne ze względów nie tylko estetycznych, lecz także funkcjonalnych. W przypadku dużych umywalek sprawdzą się baterie z wysokim korpusem i długą wylewką, która pozwoli nam nalać wody do wazonu czy umyć głowę w umywalce.

Baterie umywalkowe montaż

Kluczowy kryterium wyboru jest sposób montażu baterii umywalkowej. Mamy do wyboru dwie opcje:

  • baterie umywalkowe montowane w ścianie
  • baterie umywalkowe stojące (tak zwane sztorcowe).

Wśród baterii umwalkowych stojących wyróżniamy:

  • baterie umywalkowe mocowane na blacie,
  • baterie umywalkowe montowane na obrzeżu umywalki
  • baterie umywalkowe montowane w podłodze.

Dziś największą popularnością cieszą się te montowane na umywalkach. Baterie podłogowe, stosowane do specjalnych modeli umywalek, należą do najdroższych. Kolejny krok to decyzja, czy wolimy tradycyjną baterię z kurkami, czy jednouchwytową z mieszaczem wody.

Baterie łazienkowe: jak są najlepsze

1. Ceramiczna głowica. Wybierzmy baterię łazienkową z ceramiczną głowicą (to serce baterii). Dzięki niej nie będzie kapać z kranu.
2. Perlator. Wylewka powinna być wyposażona w małe sitko (to właśnie perlator) na jej końcu. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody, co sprawia, że używamy jej mniej. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% zużywanej wody.
3. Lekko poruszający się kurek baterii łazienkowej. Kurek powinien poruszać się lekko, nie stawiając oporu.
4. Oszczędny ekoprzycisk. Błyskawicznie ustawia siłę strumienia na ekonomicznym poziomie.
5. Gładka powierzchnia baterii łazienkowej. Opływowy kształt i gładka powierzchnia znacznie ułatwią utrzymanie baterii w czystości.
6. Możliwość regulacji baterii łazienkowej. Niektóre baterie mają dwa poziomy otwarcia przepływu. Lekkie podniesienie uchwytu ustawia ekonomiczny przepływ wody (ok. 50%), głębsze wychylenie rączki uruchomi zwiększony strumień. Na tej samej zasadzie działa blokada wypływu gorącej wody wbudowana w niektóre baterie umywalkowe. Jeśli zależy nam na mniejszym zużyciu wody, warto zainwestować w baterie łazienkowe z takimi systemami.

Umywalki: jakie są praktyczne

1. Biała ceramika. Umywalki w białym kolorze łatwo utrzymać w czystości, współgra z innymi elementami wyposażenia, a jej solidna budowa gwarantuje trwałość.
2. Gładka powierzchnia i obłe kształty umywalki. Wpływają na łatwość utrzymania umywalki w czystości.
3. Umywalka z powłoką. Warto wybrać umywalkę ze specjalną powłoką. Dzięki niej powierzchnia jest gładka, co ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń i osadów mineralnych. Na takich powierzchniach drobne krople wody łączą się w większe, co z kolei
powoduje ich szybsze spływanie wraz z wszelkimi zabrudzeniami. Uwaga, każda marka oferuje to rozwiązanie pod inną, własną nazwą.
4. Umywalka model głębszy i szerszy. taka umywalka zapewnia bardziej komfortowe użytkowanie. Unikniemy nie tylko ochlapywania
wodą posadzki wokół, ale i siebie.