Aranżacja łazienki w drewnie - efektownie i ciepło

2012-02-03 15:47

Łazienka nie musi być cała w kafelkach. Projekt łazienki w drewnie może urzekać. Drewno jest materiałem z duszą - przywodzi na myśl ciepło i klimat starych wnętrz oraz wakacyjny nastrój letniego domu. Stosowanie drewna w łazience narażonym na wilgoć nie wydaje się już szokujące. Nawet drewniana podłoga świetnie nadaje się do łazienki!

Spis treści

  1. Łazienka w drewnie: materiały
  2. Łazienka w drewnie: meble
  3. Łazienka w drewnie: drewniane ściany
  4. Łazienka w drewnie: podłoga
  5. Łazienka w drewnie na poddaszu
  6. Drewno w łazience: o czym musisz wiedzieć
  7. Drewno do łazienki: okładziny na ściany i wanny
  8. Projekt łazienki na poddaszu: wyposażenie

Łazienka w drewnie nie jest niczym nowym - przemawia za nią chociażby wielowiekowa tradycja sauny. Dzisiaj takie rozwiązania w projektowaniu łazienki podpowiada moda na materiały naturalne, egzotyczne aranżacje i kolonialny styl wnętrz.

Łazienka w drewnie: materiały

W nowoczesnej łazience może się znaleźć gładkie drewno bez rysunku sęków. W zależności od połączeń można zastosować drewno w różnych kolorach. Projekt łazienki nowoczesnej najczęściej wykorzystuje drewno egzotyczne użyte w postaci parkietów, paneli i płyt fornirowanych. Na posadzki do łazienki wybiera sie tylko duże elementy parkietu, który najczęściej układa się we wzór posadzki pokładowej. Kolory dobrze łączące się z takim drewnem w tym wydaniu to szarości, biele czyste i złamane. Inne materiały chętnie widziane to stal, szkło, kamień, gres. Łazienka rustykalna i ekologiczna wymaga drewna jasnego, w odcieniach złocistych i brązowych. Elementy drewniane mogą mieć widoczne sęki i nierówności. Dobrze komponują się z płytkami ceramicznymi w kolorach: bieli, kobaltowego błękitu, trawiastej zieleni. Do takich łazienek lepiej wybierać drewno krajowe niż egzotyczne.  Powierzchnia drewna powinna być wykończona woskiem lub olejem.

Drewniana podłoga czy drewniane meble łazienkowe mają swoje plusy. Za użyciem tego naturalnego materiału przemawiają również jego właściwości. Drewno jest lżejsze niż inne tradycyjnie stosowane w łazience wykończenia. W projekcie łazienki połączenie drewna z cięższymi materiałami daje wrażenie przestronności. Drewno jest materiałem ciepłym w dotyku – obecność drewna przełamie chłód ceramiki sanitarnej i chromowanych baterii. Drewniane meble łazienkowe wprowadzą do twojej łazienki klimat wakacyjny, a drewniana podłoga nada wnętrzu przytulności. Miękkość i plastyczność drewna sprawiają, że łatwo poddaje się ono obróbce, dzięki czemu można uzyskać z niego dowolne wymiary i kształty poszczególnych elementów wykończeniowych. Miękkość drewna ma jeszcze jedną zaletę – znacznie lepiej amortyzuje upadki niż inne tradycyjne materiały. Drewniane dodatki to także bogactwo wzorów i kolorów, nieograniczone możliwości łączenia z innymi materiałami w projekcie łazienki.

Łazienka w drewnie: meble

Drewniane meble łazienkowe to coraz powszechniejszy sposób zastosowania drewna. Wykorzystuje się do tego tworzywa drewnopochodne, które powstają ze zmielonego, a następnie sklejonego żywicami drewna. Są one bardziej odporne na wilgoć i bardziej wytrzymałe niż drewno lite. Do tego drewniana podłoga i projekt łazienki jest naprawdę oryginalny.

Łazienka w drewnie: drewniane ściany

Na ściany łazienki można użyć drewna litego w postaci tradycyjnej boazerii. W wypadku większości gatunków drewna deszczułki boazerii należy układać w odstępach (0,5-1 cm). Popularne na ściany łazienki stały się płyty z wodoodpornej sklejki fornirowane naturalnym odpornym na wilgoć drewnem. Można je układać w elementach różnej wielkości, przyklejając do tynkowanych ścian lub przykręcając do płyt g-k.

Łazienka w drewnie: podłoga

W poszczególnych miejscach w łazience drewno w różnym stopniu narażone jest na działanie szkodliwych czynników. W zależności od miejsca dobieramy rodzaj drewna. Na łazienkowe posadzki wybiera się przede wszystkim drewno lite w dużych elementach (deski i wielkoformatowy parkiet) oraz gotowe panele trójwarstwowe. Jeśli na posadzce łączy się różne materiały, drewno zwykle układa się w łazience na fragmentach podłogi mniej narażonych na wilgoć. Jeżeli chcemy pokryć drewnem całą podłogę łazienki, wybierajmy gatunki bardziej odporne. Drewno stosuje się także w postaci wstawek na posadzkach wykonanych z innych materiałów - na przykład z kamienia lub płytek ceramicznych. Mogą one przybierać formę dywaników, obramowań albo tworzyć kompozycje różnych materiałów.

Łazienka w drewnie na poddaszu

Łazienka na poddaszu urządzona została prosto i nowocześnie. Aranżacja łazienki przez zastosowanie drewna jest też przytulna. Projekt łazienki przewidywał wykonanie podłogi i obudowy wanny z teku. Drewno tekowe w łazience polakierowano preparatem podobnym do tych, jakie stosuje się na statkach. Dzięki temu nie szkodzi mu wilgoć. Białe płytki łazienkowe umieszczono tylko tam, gdzie było to konieczne: pod prysznicem, obok wanny i umywalki. Resztę ścian łazienki pomalowano wodoodporną lateksową farbą. Duże lustra powiększają optycznie wnętrze łazienki na poddaszu i pomagają zgubić skosy.

Drewno w łazience: o czym musisz wiedzieć

Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, by łazienka, w której zastosowano drewno, służyła nam w niezmienionym stanie długie lata. Jeśli chcesz mieć drewniane meble łazienkowe, nie wstawiaj do łazienki tradycyjnych drewnianych mebli, bo będą chłonęły wilgoć i szybko się zniszczą. Wybieraj markowe meble łazienkowe - mają specjalną warstwową budowę i są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Drewno polacane do łazienki to:

  • tek,
  • merbau,
  • iroko,
  • doussie (m.in. dlatego, że zawiera dużo żywicy i garbników - naturalnych impregnatów).

Doskonałym rozwiązaniem do łazienki jest podłoga pokryta specjalnym lakierem. Do utrzymania jej w czystości stosujemy te same środki, którymi czyścimy płytki ceramiczne. Ciekawym pomysłem jest użycie w łazience desek tarasowych, są bowiem odporne na warunki atmosferyczne, a więc i wilgoć, oraz odpowiednio zaimpregnowane; taką podłogę warto regularnie (np. raz w miesiącu) olejować.

Drewno do łazienki: okładziny na ściany i wanny

Na ścianie czy dookoła wanny można położyć wodoodporne panele drewniane. Takie płyty ma w swojej ofercie m.in. firma DLH (www.dlh-poland.com). Są wykonane z egzotycznych gatunków drewna. To np. tek czy iroko w ciepłych odcieniach brązów; merbau, jatoba, acajou w odcieniach czerwieni, bardzo jasne, słomkowe bambus i tauari lub prawie czarny palisander.

Projekt łazienki na poddaszu: wyposażenie

Bradzo efektownie wygląda bateria wannowa zamontowana na lustrze. Najpierw w ścianie zainstalowano podtynkowy zestaw iBox (firmy Hansgrohe). Następnie w lustrze wycięto otwór na baterie; potem przyklejono je na ścianę. Na końcu zamontowano mieszacz zewnętrzny (podłączenie do główki prysznica i wylewki znajduje się pod obudową wanny). Znikająca kabina prysznicowa wykonana została z gładkiego szkła. Brodzik, tak jak całą podłogę łazienki, zrobiono z lakierowanego drewna tekowego (czyści się je delikatnymi preparatami do ceramiki łazienkowej). Wyżłobiono w nim jedynie spadek do odpływu liniowego (woda spływa przez wąską szczelinę pod listwą maskującą). Stojąc pod deszczownicą, z drewnem pod stopami, ma się wrażenie jakby było sie na statku i padał na nas prawdziwy deszcz.