Aranżacja łazienki w drewnie. Łazienka efektowna i ciepła

Aranżacja łazienki na poddaszu jest wygodna i nowoczesna. Łazienka jest przytulna, dzięki zastosowaniu drewna do wykończenia podłogi i obudowy wanny. Drewno jest nawet na podłodze brodzika. Jeśli chcesz mieć drewno w łazience, sprawdź o czym musisz wiedzieć, by łazienka służyła w niezmienionym stanie przez długie lata.

Łazienka aranżacje
Bateria wannowa łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu urządzona została prosto i nowocześnie. Aranżacja łazienki przez zastosowanie drewna jest też przytulna. Projekt łazienki przewidywał wykonanie podłogi i obudowy wanny z teku. Drewno w łazience polakierowano preparatem podobnym do tych, jakie stosuje się na statkach. Dzięki temu nie szkodzi mu wilgoć. Białe płytki łazienkowe umieszczono tylko tam, gdzie było to konieczne: pod prysznicem, obok wanny i umywalki. Resztę ścian łazienki pomalowano wodoodporną lateksową farbą. Duże lustra powiększają optycznie wnętrze łazienki na poddaszu i pomagają zgubić skosy.

Drewno w łazience: o czym musisz wiedzieć

Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, by łazienka, w której zastosowano drewno, służyła nam w niezmienionym stanie długie lata. Jeśli chcesz mieć drewniane meble łazienkowe, nie wstawiaj do łazienki tradycyjnych drewnianych mebli, bo będą chłonęły wilgoć i szybko się zniszczą. Wybieraj markowe meble łazienkowe - mają specjalną warstwową budowę i są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Podłogi drewniane do łazienki. W aranżacji łazienek najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne.

Drewno polacane do łazienki to:

  • tek,
  • merbau,
  • iroko,
  • doussie (m.in. dlatego, że zawiera dużo żywicy i garbników - naturalnych impregnatów).

Doskonałym rozwiązaniem do łazienki jest podłoga pokryta specjalnym lakierem. Do utrzymania jej w czystości stosujemy te same środki, którymi czyścimy płytki ceramiczne. Ciekawym pomysłem jest użycie w łazience desek tarasowych, są bowiem odporne na warunki atmosferyczne, a więc i wilgoć, oraz odpowiednio zaimpregnowane; taką podłogę warto regularnie (np. raz w miesiącu) olejować.

Drewno do łazienki: okładziny na ściany i wanny

Na ścianie czy dookoła wanny można położyć wodoodporne panele drewniane. Takie płyty ma w swojej ofercie m.in. firma DLH (www.dlh-poland.com). Są wykonane z egzotycznych gatunków drewna. To np. tek czy iroko w ciepłych odcieniach brązów; merbau, jatoba, acajou w odcieniach czerwieni, bardzo jasne, słomkowe bambus i tauari lub prawie czarny palisander.

Projekt łazienki na poddaszu: wyposażenie

Bradzo efektownie wygląda bateria wannowa zamontowana na lustrze. Najpierw w ścianie zainstalowano podtynkowy zestaw iBox (firmy Hansgrohe). Następnie w lustrze wycięto otwór na baterie; potem przyklejono je na ścianę. Na końcu zamontowano mieszacz zewnętrzny (podłączenie do główki prysznica i wylewki znajduje się pod obudową wanny). Znikająca kabina prysznicowa wykonana została z gładkiego szkła. Brodzik, tak jak całą podłogę łazienki, zrobiono z lakierowanego drewna tekowego (czyści się je delikatnymi preparatami do ceramiki łazienkowej). Wyżłobiono w nim jedynie spadek do odpływu liniowego (woda spływa przez wąską szczelinę pod listwą maskującą). Stojąc pod deszczownicą, z drewnem pod stopami, ma się wrażenie jakby było sie na statku i padał na nas prawdziwy deszcz.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
opracowanie: Barbara Święczkowska Projekt łazienki: architekt Anna Krzak Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY