Farba tablicowa: w kuchni, salonie, pokoju dziecka. Pomysły na czarne ściany, po których można pisać

2023-05-09 15:09

Czarna farba tablicowa w kuchni wygląda atrakcyjnie. Taką farbą malujemy zazwyczaj wybrany fragment ściany lub jedną całą. Zyskujemy w ten sposób miejsce na notatki. Ale farba tablicowa równie ciekawie prezentuje się w salonie czy pokoju dziecka. Sprawdź, jakie daje możliwości dekoracyjne i jak zaaranżować ścianę tablicową we wnętrzu.

Farba tablicowa
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Spis treści

  1. Farba tablicowa we wnętrzach: pomysły
  2. Farba tablicowa lub magnetyczna w kuchni
  3. Tablica w wersji przenośnej
  4. Pomysły na wykorzystanie farby tablicowej
  5. Ściana tablicowa w salonie? Czemu nie!
  6. Tablicówka w wersji mat czy półmat?
  7. WIDEO: jak malować ściany farbą tablicową?
  8. Farba tablicowa w kuchni i nie tylko - GALERIE ZDJĘĆ

Farba tablicowa coraz chętniej jest stosowana w aranżacji wnętrz. Wybraliśmy zdjęcia prawdziwych kuchni, w których zastosowano czarną farbę tablicową. Takie czarne ściany w kuchni są efektowne i stanowią dość mocny element w aranżacji wnętrza.

Farba tablicowa we wnętrzach: pomysły

Farbę tablicową zazwyczaj stosuje się na wybranym fragmencie ściany, np. blisko lodówki czy w pobliżu stołu. Czarną farbą tablicową można też pomalować barek (wyspa kuchenna) czy fronty szafek kuchennych.

Rola tablicówki w kuchni nie ogranicza się tylko do wykończenia ściany, mebli czy drzwi. Powierzchnia pokryta farbą tablicową przede wszystkim staje się miejscem na notatki, ogłoszenia czy przepisy. W galerii prezentujemy 18 zdjęć prawdziwych kuchni, w których zastosowano farbę tablicową. Przeważają aranżacje kuchni w stylu nowoczesnym.

Nie przegap: Styl nowoczesny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie na czarno jednej ściany w kuchni lub jej fragmentu. Będzie ona pełnić funkcję tablicy informacyjnej służącej do zapisywania bieżących spraw do załatwienia, ważnych rodzinnych dat, listy zakupów itp. Tablicówką możemy również pomalować przestrzeń pomiędzy górną a dolną zabudową kuchenną. Wówczas będzie to oryginalny notatnik na najnowsze przepisy kulinarne.

Przy wykorzystaniu farby tablicowej można również ozdobić doniczki, w których hodujemy świeże zioła, a następnie odpowiednio podpisać je kredą. Jeżeli zależy nam na porządku w spiżarni, farba tablicowa pozwoli na wykonanie estetycznych etykiet na słoikach i wekach. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość błyskawicznej zmiany ich zawartości bez konieczności przygotowywania nowych etykiet.

Nasza rada: na tle klasycznej czarnej farby tablicowej szczególnie szlachetnie prezentują się przedmioty z drewna (ich usłojenie nabiera mocy!) oraz lśniąca ceramika, szkło, delikatna porcelana.

Farba tablicowa lub magnetyczna w kuchni

Producenci oferują farby tablicowe lateksowe lub akrylowe. Są wodorozcieńczalne i spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. Ściany pomalowane farbą tablicową mogą być matowe lub półmatowe i mieć dowolnie wybrany kolor. Najchętniej do aranżacji kuchni wybierany jest kolor czarny, ale w sprzedaży są też farby tablicowe w odcieniu żółtym, pomarańczowym, białym, różowym, niebieskim czy zielonym.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ściana w kuchni pomalowana farbą tablicową jest trwała i odporna na wielokrotne pisanie po niej kredą oraz zmywanie jej wodą. Nawet intensywnie eksploatowana nie traci koloru i się nie wybłyszcza. Na rynku dostępne są też farby magnetyczne. Do ściany pomalowanej taką farbą można przywieszać za pomocą magnesów rysunki, zdjęcia, przepisy czy domowe rachunki.

Tablica w wersji przenośnej

Tak zwany potykacz reklamowy w wersji retro albo nowoczesnej może wędrować po domu, zależnie od potrzeb. Jest doskonały jako przypominajka w przedpokoju (sporym!) czy w kuchni, ale także dekoracja, np. ozdobiony napisami. Warto puścić wodze fantazji i pomalować go farbami. Ramy – taką do drewna, tablice – tablicową w wybranym kolorze.

Pomysły na wykorzystanie farby tablicowej

Lamperia w pokoju dziecka: farba tablicowa to świetny pomysł na lamperię nawet wokół całego pokoju dziecięcego. Zmieniające się rysunki i napisy autorstwa małych lokatorów będą dodatkową dekoracją, a zapas kolorowych kred na pewno pobudzi ich wyobraźnię.

Autorskie rysunki: prostokątna tablica, gotowa albo namalowana, to klasyka. Można jednak pójść krok dalej. Wyczarowanie słonia, kotka, autka powinno się udać, nawet jeśli zwykle stronimy od ołówka. Narysuj kontur (nie musi być idealny!) na papierze, wytnij, przymocuj do ściany kawałkami taśmy dwustronnej i zaznacz ołówkiem, usuń szablon. Obrys wypełnij farbą. Możesz też posłużyć się gotowym szablonem, ale wtedy trzeba go będzie przeskalować.

Drzwi z tablicą: zwłaszcza te nieidealne drzwi zyskają na urodzie dzięki farbie tablicowej i kolorowym kredom. Pociągnij nią całe skrzydło albo tylko szybę (lub sklejkę w jej miejscu). Klasyczne połączenie czerni i bieli możesz odwrócić, jeśli masz ochotę, bo jest także biała farba tablicowa!

Farba we wnęce: a może czarna ściana wnęki, przy której stoi np. regał z akcesoriami kuchennymi? To świetny pomysł na stworzenie efektownej dekoracji. Na takiej tablicy można podpisać rzeczy stojące na półkach, stworzyć zabawne graffiti (wnękę możesz zamknąć np. szklanymi drzwiami). Pociągnięcie taką farbą zarówno ścian, jak i półek, np. już raczej niemodnych z płyty gipsowo-kartonowej, odmieni je nie do poznania.

Malowany stolik: pokrycie blatu farbą tablicową to dopiero początek. Kolorowe kredy mogą zamienić go w szachownicę, tor Formuły 1, labirynt. Tymczasowość kredowej kreacji jest tu tylko zaletą! Jeśli stolik jest stary i blat nierówny, najpierw ubytki wypełnij szpachlą do drewna, pozwól jej wyschnąć, oszlifuj ją i usuń pył przed malowaniem.

Warto wiedzieć: farba tablicowa ostateczną twardość i wytrzymałość osiąga mniej więcej po miesiącu. Do tego czasu trzeba więc obchodzić się z pomalowaną powierzchnią delikatnie.

Ściana tablicowa w salonie? Czemu nie!

Tablicówkę z powodzeniem wykorzystamy również w salonie lub gabinecie. Fragment ściany pomalowany farbą tablicową i oprawiony w zdobioną ramę będzie stanowił ciekawy element dekoracyjny o walorach funkcjonalnych.

Innym pomysłowym rozwiązaniem jest stworzenie na ścianie fantazyjnych wzorów, które swobodnie możemy zdobić przy okazji różnokolorowych kred. Pozwala to na częste i szybkie zmiany aranżacji wnętrza. Taki pomysł na farbę tablicową dobrze sprawdzi się we wnętrzach mieszkań w klimacie loftowym, industrialnym.

Zobacz też:

Farba magnetyczna - jak ją wykorzystać w wystroju? >>>

Co to jest farba ceramiczna i jakie ma właściwości? >>>

Tablicówka w wersji mat czy półmat?

Czarna matowa tablicówka jest bardzo atrakcyjna – niemal całkowicie pochłania światło, odbiera się ją jako aksamitną. To klasyka gatunku – odnajdzie się w każdej stylizacji. Półmatowa daje efekt satynowego blasku, jest bardziej jedwabista. W jej przypadku, tak jak i innych farb, obowiązuje zasada, że im większy połysk, tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

WIDEO: jak malować ściany farbą tablicową?

Zapytaliśmy eksperta, jak dobrze pomalować ściany farbą tablicową. Zobacz WIDEO instrukcję.

Farba tablicowa w kuchni i nie tylko - GALERIE ZDJĘĆ

Ściana tablicowa to ciekawy pomysł na dekorację ściany w kuchni, ale też np. w pokoju dziecięcym. Zobacz, jak prezentuje się farba tablicowa w różnych aranżacjach wnętrz.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany