Niezwykle ciepły kolor złoty sprawdzi się w każdej aranżacji wnętrza, zarówno w stylu retro, klasycznym, jak również w nowoczesnymi glamour czy bardziej awangardowym. Wpisze się wszędzie tam, gdzie nie tylko zwraca się uwagę na eleganckie akcenty, detale, ale także tam, gdzie oczekuje się bardziej wyszukanych i odważnych połączeń z innymi barwami oraz fakturami materiałów. Każdy, kto zdecyduje się na użycie złotego we wnętrzu (złote ściany, złote dekoracje) będzie z pewnością usatysfakcjonowany.

Złote ściany: tak czy nie?

Złoty kolor we wnętrzu, podobnie jak kolor srebrny, można stosować dowoli na ścianach, jak również możemy wykorzystać go w dodatkach. Połyskujące złote ściany mienią się drobinkami i odbijają więcej światła niż ściana pokryta zwykłą farbą. Ścienne oświetlenie sztuczne na tle złotej ściany wygląda zjawiskowo - światło rozchodzi się miękko po płaszczyźnie ścian i stwarza we wnętrzu przyjazny klimat. W zależności od kąta patrzenia oraz pory dnia złota ściana wygląda za każdym razem inaczej, przybiera innych odcieni. Dzięki temu cała aranżacja nabiera głębi i jest niepowtarzalna.
Jednolicie złote ściany, złote „przecierki” czy brokatową, złotą powłokę możemy uzyskać za pomocą różnych farb, mas i past dekoracyjnych, bejc oraz lakierów. Od narzędzi i sposobu wykonania w dużej mierze zależy efekt ostateczny. Ciekawie wygląda łączenie złotego koloru ścian z inną barwą, np. w formie „przecierki”, pasów czy wzorów ornamentowych. Alternatywą będzie również tapeta w kolorze złotym lub tylko z jego akcentem w formie połyskliwego wzoru. Tak zaakcentowana jedna ściana, czy wykonana lamperia z pewnością przykuje uwagę niejednego gościa. Tkaniny z elementem złotego koloru, ceramika, sztukateria – zastosowane z umiarem ozdobią wnętrze, a niestety w nadmiarze bardzo zaszkodzą. Czasami mniej złota, oznacza lepszą aranżację wnętrza!

Złoty kolor: z czym łączyć złoty z innymi barwami

Kolor złoty znakomicie dopełnia aranżacje w chłodnej kolorystyce. Dobre zestawienia dla złotych ścian to fioletowy, szafirowy, kobaltowy, granatowy, błękitny, morski, popielaty, grafitowy, oliwkowy, szmaragdowy - są barwami, które najlepiej prezentują się w połączeniu ze złotym kolorem i dopełniają się wzajemnie na zasadzie kontrastu (ciepło złota, chłód barwy) - obojętnie czy to będzie na płaszczyźnie kolorów ścian czy zestawienia z dodatkami. Jak najbardziej możemy łączyć złoto z kolorem brązowym, białym i zimnymi „złamanymi odcieniami” bieli, jak również z surowymi materiałami takimi jak beton. Niektóre ciepłe barwy takie jak czerwone wino czy pudrowy róż także wyglądają elegancko, jednak tutaj uważajmy z ilością, aby „nie przesłodzić” zbytnio aranżacji. Dodatkowo nie ma przeciwskazań do łączenia w jednym wnętrzu złota i srebra – ten ciekawy eksperyment będzie niezwykle efektowny, sam w sobie wart jest wypróbowania. Doskonale wpisze się w charakter każdego mieszkania w nowoczesnym, nietuzinkowym stylu.