Dekoracje ścienne: pomysły na dekoracje ścian z prawdziwych wnętrz GALERIA ZDJĘĆ

Dekoracje ścienne mogą grać pierwsze skrzypce we wnętrzu. Wybraliśmy kilka przykładów ciekawych pomysłów na dekoracje ścian z prawdziwych wnętrz. Obejrzyj galerię wnętrz: inspiracje na dekoracje ścienne.

dekoracje ścienne płytki dekory wzór gazety
dekoracje ścienne tapeta pieniądze dolary
dekoracje ścienne talerze na ścianie
dekoracje ścienne fototapeta
dekoracje ścienne cegły

Urządzanie wnętrza to nie tylko kupno mebli, ładna dekoracja ścian może nadać indywidualny rys wystrojowi twojego mieszkania. Najprostszym sposobem na dekoracje ścienne jest wybranie oryginalengo koloru ścian i pomalowanie nim fragmentu lub jednej całej ściany, która ma pełnić funkcję ozdobną we wnętrzu. Oprócz farb do dekoracji ścian świetnie nadają się tapety i fototapety, okładziny drewniane, cegły, plakaty, czy tkaniny.

Dekoracje ścienne: inspiracje do wnętrz

W galerii zdjęć prezentujemy wnętrza z prawdziwych mieszkań, w których właściciele chwalą się ciekawymi pomysłami na dekorowanie ścian. Zobaczcie inspiracje na aranżacje ścian, zarówno w salonie, przedpokoju, nad blatem w kuchni, jak i łazience. Takie dekoracje ścienne sprawią, że wasze mieszkanie nabierze blasku i zyska indywidualny rys. Rozwiązań dotyczących dekoracji ścian jest naprawdę wiele. Zamiast jednokolorowej płaszczyzny ściany można zastosować na wybranym jej fragmencie ciekawe wzory, stemple, faktury. To triki, które odmienią aranżację wnętrza.

Gdy jedną ze ścian w kuchni lub przedpokoju (lub jej fragment) pomalujesz ciemną farbą tablicową, zyskasz miejsce na listę zakupów i wyrazisty akcent kolorystyczny. Skontrastuj barwę tablicy z jasnymi meblami i dodatkami, wtedy wnętrze nie będzie przeładowane. Przykładowo do dekoracji ściany można użyć także tkaniny zamiast tapety. Piękny materiał na zasłonę może z powodzeniem pełnić rolę dekoracji ściennej, zastępując tapetę. Tkaniny możemy naklejać bezpośrednio do podłoża lub napinać na ramiakach, które mocuje się do ściany lub wiesza jak obrazy.

Jeśli wybierzesz płytki jako wykończenia ścian w kuchni, czy łazience, możesz poszukać oryginalnych, dekoracyjnych wzorów. Postarzanie to jeden z trendów wnętrzarskich, który nie omija też płytek. Motywy pęknięć, żyłek, przetarć, niedoskonałości nadają charakter kafelkom, toworzącym ciekawe dekoracje ścienne we wnętrzu. W dekoracji ścian nie bój się łączyć pozornie sprzecznych materiałów.

Dekoracje ścienne: prezentujemy na ścianie swoje kolekcje

Zbiór nie musi być imponujący - na ścianie w pokoju można powiesić kilka luster, starych kluczy czy pokrywek od waz do zupy...  Zawieszone lub ustawione na specjalnych półkach blisko siebie, w przemyślanej kompozycji będą zdobić pokój, podkreślając indywidualność właściciela. Pamiętaj, że kolekcje ścienne, np. starych kłódek, zegarków kieszonkowych czy kapeluszy, będą lepiej się prezentowały na kontrastowym tle. Jeżeli są to np. grafiki z jasnym passe-partout w ciemnych ramkach, radzimy pomalować ścianę na barwę harmonizującą z passe-partout lub nawet taką samą, by ramki się odcinały.

Innym sposobem na dekoracje ścienne jest wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, np. pożółkłych gazet, ram do obrazów, kawałków tapet czy tkanin pozostałych po dawnych remontach albo krawieckich zmaganiach. Mogą z nich powstać własnego pomysłu tapety-patchworki czy ścienne „sztukaterie” i „płyciny”. Spójrzmy więc na ściany i swoje zasoby świeżym okiem – na pewno uda się stworzyć zjawiskowe dekoracje ścian.

Jak podświetlić dekoracje ścienne?

Dekoracyjne ściany w pokoju warto oświetlić – to wydobędzie ich urodę i doda im plastyczności. Oświetlenie od góry „lubią” obrazy (punktowe) i wnęki (światło rozproszone lub punktowe do eksponowania pojedynczych rzeczy). Świetny efekt daje podświetlenie sztukaterii, np. listwą LED. Dekoracje ścian to także różne wnęki, półki, sztukaterie, które łączy efekt trójwymiaru, jaki dają. Estetyczna gra pozorów dobrze służy wnętrzom. Jak wykorzystać wnęki i półki do dekoracji ścian? Zastosuje trzy rozwiązania:

1. "Plecy” wnęk można wyłożyć lustrem, zyskując na głębi. Innym zabiegiem dającym ciekawy efekt aranżacyjny jest pomalowanie ich kontrastowo w stosunku do ścian.

2. Półki (także te we wnęce) warto zrobić ze szkła i minimalnych wsporników – dzięki temu bibeloty wizualnie zawisną w powietrzu.

3. Nisza obok niszy – oryginalną dekoracją ścian może być także kilka mniejszych (a nawet małych, np. na niewielki lampion, pojedynczą fi urkę) wnęk usytuowanych jedna pod drugą albo obok siebie.

Dekoracje ścienne: pocztówki

Ulubione pocztówki, pamiątkowe kartki, ważne wycinki z gazet możemy potraktować jak prawdziwie cenne dzieła sztuki. Umieszczone pod taflą przezroczystej plexi, nabierają szlachetności i tworzą nowoczesną kompozycję. Możemy łatwo je przekładać, wymieniać, jednym słowem - dobrze się nimi bawić. Jest to również pomysł na "nową" ścianę zawsze, gdy zamarzy nam się zmiana...

 Pocztówki

Fot. Piotr Mastalerz

Tynki dekoracyjne: WIDEO

Obejrzyjcie wideo, w kótrym wyjaśniamy jak wykonać tynk dekoracyjny na ścianie we wnętrzu: tynk dekoracyjny płótno.

Ocena: 0
Zdjęcia: Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY