Obrazy do sypialni. Co powiesić na ścianie w sypialni?

2019-08-02 14:36 Danuta Awolusi

Myślisz nad szybkim i prostym przearanżowaniem sypialni? Tak naprawdę nie musisz stawiać na kosztowny remont. Obrazy do sypialni – a czasem już jeden – potrafią zdziałać cuda w tym pomieszczeniu. Za ich pomocą dodasz sypialni klasycznego szyku, przytulności albo nowoczesnego charakteru.

Co powiesić nad łóżkiem w sypialni?

Obraz, kolorową grafikę, a może zdjęcia? Wiele zależy od stylu sypialni i oczywiście indywidualnych upodobań lokatorów. Obraz do sypialni nad łóżko, grafiki czy zdjęcia pozwalają zresztą podkreślić zainteresowania w strefie prywatnego relaksu. Przez to zaś nie ma gotowej recepty na to, co wybrać, jednak da się wskazać kilka uniwersalnych zasad.

Do przytulnego, niewielkiego wnętrza najlepiej będzie pasowało coś skromnego, na przykład kilka grafik lub zdjęć w niewielkich ramkach. Z kolei w przestronnych, nowoczesnych pokojach można pokusić się o wielki format – duże płótna z dowolnym motywem. Warto pamiętać o tym, że duży obraz będzie mocnym akcentem we wnętrzu. By nieco osłabić jego siłę oddziaływania, najlepiej dobrać kilka dodatków nawiązujących do niego kolorystycznie (zasłony, pościel, dekoracyjne figurki, grafiki).

..  Ściana za łóżkiem. Jak ją zagospodarować? Pomysły >>>

Obrazy do sypialni – na jakie motywy postawić?

Sypialnia służy do relaksu i obrazy w niej umieszczone nie powinny go zakłócać. Dynamiczne sceny, żywe kolory albo niepokojące formy mogłyby negatywnie wpływać na jakość snu. Z drugiej strony jeśli obrazy do sypialni wieszamy nad łóżkiem, to podczas wypoczynku ich po prostu nie widzimy. Stąd wniosek: akurat w tym miejscu możemy nieco „zaszaleć” i całkowicie dać się porwać pomysłowości czy nieskrępowanej pasji do sztuki.

Kolejna istotna sprawa to dopasowanie obrazów i grafik do stylu wnętrzarskiego sypialni. On też dostarcza gotowych podpowiedzi. Sypialnia w stylu skandynawskim polubi skromną, stonowaną kolorystykę, a także motywy inspirowane przyrodą. Klasyczna elegancja? Mile widziane inspiracje sztuką klasyczną oraz obrazy do sypialni zamknięte w zdobnych ramach. Styl nowoczesny najczęściej idzie w parze ze sztuką współczesną (choć to wbrew pozorom nie reguła). Jeśli urządzasz sypialnię glamour, możesz postawić na czarno-białe zdjęcia i grafiki. Częsty wybór to wizerunki gwiazd kina i show-biznesu sprzed lat. W końcu styl glamour narodził się w kręgu oddziaływania Hollywood.

..  Wybieramy tapety do sypialni >>>

Co powiesić na ścianie w sypialni? Obrazy i nie tylko

Grafiki i zdjęcia do sypialni. W sklepach znajdziemy wiele dużych, gotowych obrazów przedstawiających przestrzenie miejskie, pejzaże, panoramy, czyli fotografię artystyczną. Do sypialni chętnie wybierane są czarno-białe zdjęcia, ale to oczywiście nie jest zasadą.

Obrazy do sypialni – kwiaty. Zarówno kolory, jak i formy graficzne przyciągają wzrok oraz ożywiają wystrój sypialni. Jeżeli lubicie grafiki kwiatowe, ale nie chcecie przytłoczyć wnętrza, jest na to prosty sposób. Wystarczy, że kupicie kilka niewielkich ramek na zdjęcia w różnych rozmiarach i oprawicie wybrane obrazki (z łatwością wydrukujecie je w drukarni, ale możecie również wykorzystać kawałki tapet lub papier do pakowania prezentów).

Obrazy do sypialni – akty. Coś dla odważnych i kochających sztukę. Możecie wybrać zarówno fotografię (najlepiej wielkoformatową), jak i malarstwo. Oczywiście w drugim przypadku zakup dzieła będzie kosztowny. To jednak inwestycja na lata, która będzie zyskiwała na wartości.

Obrazy na płótnie do sypialni. Malarstwo stanowi wybór ponadczasowy i świetnie prezentuje się właściwie w każdym wnętrzu. Obrazy różnych artystów kupicie w galeriach lub na aukcjach online. Jednak na płótnie można obecnie drukować również grafiki. Do wyboru znajdziecie wiele gotowych wzorów, a w sklepach internetowych zamówicie również swoje własne zdjęcia wydrukowane na płótnie w wybranym rozmiarze. Warunkiem jest dobra jakość fotografii (wysoka rozdzielczość).

Obrazy do sypialni nowoczesne. Najczęściej są to figury geometryczne, kompozycje abstrakcyjne albo też postacie czy pejzaże twórczo przedstawione przez artystę. Ceny takich obrazów mogą być jednak wysokie, ale przy odrobinie wysiłku (i wiedzy) możemy je potraktować jak inwestycję na przyszłość. Nowoczesne kompozycje wykonamy też samodzielnie, robiąc autorskie kolaże albo próbując własnych sił w malowaniu.

..  Najlepsze łóżko do sypialni, czyli jakie? >>>

Obrazy na ścianę do sypialni – czy na pewno trzeba je wieszać?

Projektanci już od dłuższego czasu promują stawianie ram na komodach, konsolach lub stolikach. Wystarczy, że oprzemy grafikę o ścianę. Śmiało można postawić kilka obrazów obok siebie, i to w różnych rozmiarach. Większe obrazy do sypialni świetnie prezentują się też umieszczone na podłodze.

Obrazy do sypialni 3D

Dekoracje 3D to nie tylko grafiki z efektem głębi, który osiąga się za pomocą złudzeń optycznych i iluzji. Niektóre motywy dekoracyjne podzielone są na osobne części, które wieszamy obok siebie, tworząc ciekawą kompozycję przestrzenną. Nowoczesne obrazy do sypialni 3D najlepiej będą wyglądały nad łóżkiem.

Jakie obrazy do sypialni warto wybrać? Opcji jest mnóstwo! A wielkoformatowa grafika może nawet zastąpić zagłówek.