Talerze na ścianę: jak wieszać ozdobne talerze na ścianie? Porady dekoratorskie

2022-01-05 18:42

Talerze na ścianie to trend, który wraca do łask i staje się prawdziwym przebojem. Co ciekawe, dekoracyjne talerze na ścianę będą znakomicie wyglądać nie tylko w kuchni, ale również w salonie lub w miejscu, w którym stoi stół. Warto wiedzieć, w jaki sposób zamocować talerze na ścianie, tak by były bezpieczne i odpowiednio wyeksponowane. To cenna wiedza, bo koszt takiego talerza wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. A za najdroższe, kolekcjonerskie egzemplarze zapłacimy znacznie więcej.

Spis treści

  1. Talerze na ścianie: jak je kolekcjonować?
  2. Jak powiesić talerze na ścianie? Sposób mocowania
  3. Ozdobne talerze na ścianę: jak stworzyć ciekawą kompozycję?
  4. Talerze do powieszenia na ścianie. Jak rozłożyć je w prawidłowy sposób?
  5. Talerze na ścianę – które z nich będą odpowiednie do wyeksponowania?
  6. Talerze na ścianę: jak je wyeksponować?

Talerze na ścianie: jak je kolekcjonować?

W niejednym polskim domu znajdzie się pokaźna kolekcja dekoracyjnych talerzy. Nic dziwnego – moda na ich zbieranie narodziła się wiele pokoleń wstecz, a ozdobna ceramika to ważny element m.in. folkloru. Talerze ozdobne na ścianę są ponadczasowe i nigdy się nie starzeją. Na dodatek przepięknie łączą pokolenia, bo kolekcję babci i mamy połączysz ze swoimi nabytkami. Jeżeli więc przechowujesz je w komodzie lub na strychu, daj im nowe życie! To fantastyczna i bardzo oryginalna dekoracja do każdego wnętrza.

Kolekcjonuj je wedle własnych upodobań: jedni lubią motywy kwiatowe, inni wolą pejzaże. Być może dla ciebie ważniejsze będą po prostu kolory? Liczy się wyłącznie twój gust!

Jak powiesić talerze na ścianie? Sposób mocowania

Dekoracyjne talerze na ścianę wymagają odpowiedniego traktowania. Przede wszystkim muszą zostać solidnie zamocowane. Specjalne, przeznaczone do talerzy zawieszki możemy kupić w sklepach internetowych. Niektóre mają formę sprężyny, którą naciągamy na talerz. Możesz również wybrać haczyki do ramek, które przykleisz do talerza klejem monterskim.

..  Aranżacja domowej galerii – poradnik >>>

Ozdobne talerze na ścianę: jak stworzyć ciekawą kompozycję?

Talerze na ścianę można wieszać według wielu kluczy. Pierwszym z nich jest… brak klucza. Kompozycję talerzy różnej wielkości i w wielu kolorach można zawiesić na wybranym fragmencie ściany. Gdzie będzie to wyglądać najlepiej? W kuchni nad szafkami, w salonie nad kredensem lub komodą, na ścianie sąsiadującej ze stołem. Wybór jest spory, ważne jednak, aby koło talerzy nie wieszać innych ozdób, na przykład ramek ze zdjęciami. Lepiej dać talerzom przestrzeń. Czy kolor tła ma znaczenie? Niekoniecznie, choć talerze porcelanowe na ścianę pięknie prezentują się na tle szarości.

Kolejnym pomysłem dekoracyjnym jest jedność kolorów – biała, ozdobna porcelana będzie pięknym, eleganckim motywem. Z kolei kolorowe talerze ożywią wnętrze i będą przekuwały uwagę już od wejścia.

Warto również zastanowić się nad tym, w jakiej odległości od siebie powinny się znaleźć talerze. Jeżeli ich wielkości są różne, można je zawiesić bardzo blisko siebie.

Talerze do powieszenia na ścianie. Jak rozłożyć je w prawidłowy sposób?

Najłatwiejszą metoda będzie rozłożenie na podłodze kawałka tektury odpowiadającego powierzchni, jaką chcesz zagospodarować na ścianie. Na tekturze rozłóż talerze, dowolnie przesuwając i dopracowując kompozycję. Kiedy będzie gotowa, uwiecznij ją na wszelki wypadek na zdjęciu, a w wybranych miejscach zaznacz flamastrem dziurki – tam na ścianie pojawią się gwoździe.

Tekturę przystaw do ściany, a następnie przebij się ołówkiem lub innym narzędziem, obrysowując punkty. Warto, by druga osoba sprawdziła poziomicą, czy równo trzymacie karton. Teraz wystarczy już tylko zamocować gwoździe, a następnie powiesić talerze.

..  Kolory naczyń a smak i apetyt. Z jakich talerzy zjesz mniej? >>>

Talerze na ścianę – które z nich będą odpowiednie do wyeksponowania?

„Zwyczajne” talerze, nawet te z ciekawymi wzorami, nie zawsze nadają się do wieszania na ścianie. Eksponuj przede wszystkim ceramikę ozdobną, którą uznaje się za rękodzieło artystyczne. To miejsce na tak znane marki, jak Bolesławiec, Włocławek, Ceramika Artystyczna Vena lub Rosenthal. Koszt takich talerzy zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a unikatowe egzemplarze są wyceniane na kilkaset złotych i więcej.

Talerze na ścianę: jak je wyeksponować?

Piękno talerzy dekoracyjnych można podkreślić poprzez charakter ściany. Ceramika będzie doskonale wyglądać na tle betonu (farba betonowa pozwoli ci łatwo uzyskać taki efekt) lub ścianie malowanej na „przecierkę”. Kompozycje z talerzy pięknie podkreśli również specjalnie zamontowane oświetlenie punktowe. Warto w nie zainwestować, bo dzięki temu pomieszczenie zmieni charakter na bardziej przytulny. Nawet talerze na ścianie w kuchni zasługują na własne oświetlenie!

DIY. Naszyjnik w stylu etno – naturalna dekoracja ściany. Zrób to sam krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają