Poziomica laserowa: kiedy się przydaje, jaką wybrać i jak jej używać?

2019-01-16 16:20

Czy próbowaliście kiedyś wieszać na ścianach półki lub ramki na zdjęcia bez użycia poziomicy? Jeżeli tak, dobrze wiecie, że efekt okazuje się mało zadowalający. Poziomica to proste, ale równocześnie nowoczesne narzędzie, które pozwala nie tylko estetycznie dekorować ściany, lecz także urządzić całe wnętrze – począwszy od równych podłóg i ścian, a skończywszy na grafikach i półkach. Tradycyjna poziomica to tylko jedna z opcji, dlatego podpowiemy, dlaczego godna zainteresowania jest poziomica laserowa. Przyda się w każdym domu!

Poziomica laserowa
Autor: Konstik / GettyImages Poziomica laserowa w działaniu

Spis treści

  1. Poziomice laserowe – co to takiego?
  2. Poziomica laserowa – jak używać?
  3. Poziomica laserowa samopoziomująca
  4. Poziomica laserowa krzyżowa
  5. Poziomica laserowa – cena
  6. Jaka poziomica laserowa? Najprostsza!

Poziomice laserowe – co to takiego?

Najprościej mówiąc, poziomica laserowa stanowi nowocześniejszy odpowiednik poziomicy wodnej. Wbudowany laser pozwala jednak na więcej, bo urządzenie wyświetli linie na dowolnej powierzchni. Nie musimy nic zaznaczać ołówkiem – ściany pozostaną czyste! Jak używać poziomicy laserowej? To banalnie proste i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Dodatkowo poziomica laserowa to wyłącznie zalety: jest niewielka, poręczna i ma wszechstronne zastosowanie. Na co dzień wykorzystują ją w pracy zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które samodzielnie chcą urządzić wnętrze.

Poziomica laserowa – jak używać?

Aby nie trzeba było rysować po ścianach lub meblach, poziomica laserowa powinna zostać odpowiednio unieruchomiona, do czego możemy wykorzystać specjalnie przeznaczone uchwyty lub po prostu położyć ją na czymś stabilnym. Specjalny diodowy wyświetlacz pozwoli ocenić nam, czy poziomica na pewno jest idealnie prosta.

..  Jak wieszać obrazy na ścianie? Dobre wskazówki >>>

Poziomica laserowa samopoziomująca

Jeśli decydujemy się na zakup poziomicy, najlepiej od razu wybrać pełen zestaw, w skład którego wchodzi poziomica oraz statyw do poziomicy laserowej. Wystarczy postawić ją w odpowiedniej odległości (np. 5 metrów pozwoli nam uzyskać linię o długości 20 metrów), by móc spokojnie wykonać zamierzoną pracę: wyrównać ściany, tapetować, malować, wieszać półki i nie tylko. Warto wiedzieć, że poziomica laserowa samopoziomująca pozwala wyznaczyć powierzchnię z dużą dokładnością, a system mocowania bardzo ułatwia odpowiednie ustawienie.

Poziomica laserowa krzyżowa

Czym różni się od zwykłej poziomicy laserowej? To jej ulepszona, nieco bardziej skomplikowana wersja, po którą sięgają zawodowcy. Urządzenie wysyła kilka wiązek, które przecinają się pod określonym kątem. Ponieważ poziomica laserowa krzyżowa wykorzystywana jest przez zawodowców, można zakupić jej wersje z różnymi funkcjami lasera. Dla profesjonalistów to nieocenione narzędzie pracy.

Standardowy laser krzyżowy pozwoli wyświetlić dwie prostopadłe wiązki laserowe o kącie 120-140°. Jest uniwersalnym narzędziem, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Z kolei zwykły laser da nam możliwość wyświetlenia dwóch prostopadłych linii o zasięgu ok. 180°, dzięki czemu będziemy mogli pracować na większej powierzchni.

Do trudniejszych zadań zawodowcy wykorzystują lasery wieloliniowe, które mogą wyświetlić osiem linii pionowych i poziomych. Oprócz tego na rynku znajdziemy jeszcze lasery krzyżowe wielopłaszczyznowe (wyświetlające linie dookolne) oraz rotacyjne (wyświetlające jedną linię dookolną poziomą i jedną pionową). Cena profesjonalnych poziomic laserowych może być wysoka – nawet kilka tysięcy złotych.

..  Remont mieszkania – kompendium wiedzy! >>>

Poziomica laserowa – cena

Poziomice laserowe mają naprawdę duży rozstrzał cenowy. Najtańsze modele można kupić w zestawie już za ok. 50 zł. Otrzymamy wówczas minipoziomicę z dwoma niezależnymi laserami (linia pozioma i pionowa) oraz mały, niski statyw. Urządzenie jest zasilane na baterie. Droższy zestaw, za około 200 zł, zawiera poziomicę laserową samopoziomującą o zasięgu 12 metrów oraz duży statyw, który może osiągnąć maksymalną wysokość ok. 100 cm.

Wyższa półka cenowa to lasery krzyżowe. Najtańszy będzie kosztował ok. 200 zł, najdroższy – 2500 zł. Oczywiście to sprzęt, który jest niezbędny osobom pracującym w branży budowlanej.

Jaka poziomica laserowa? Najprostsza!

Do zwyczajnych domowych wyzwań warto zaopatrzyć się w niedrogą i poręczną poziomicę laserową. Przyda się przy każdym remoncie albo dekoracji wnętrza. Ważne, aby uchwyt do poziomicy laserowej znajdował się w zestawie, co znacznie usprawni użytkowanie. Poziomica laserowa powinna być również lekka, a po złożeniu – niewielka (z futerałem, który ułatwi utrzymywanie porządku).

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE