Tapetowanie ścian: jak położyć tapetę? Instrukcja krok po kroku z WIDEO

2019-01-17 19:47

Tapetowanie ścian przed Tobą? A może szukać sprawdzonych informacji, jak położyć tapetę na ścianie? W obu przypadkach spieszymy z pomocą. Warto bowiem pamiętać, że tapeta w pokoju spełnia swoje funkcje tylko wtedy, gdy jest idealnie przyklejona. Przeczytaj nasz poradnik oraz zobacz WIDEO z wypowiedziami eksperta.

Spis treści

  1. Tapetowanie ścian: przybory i narzędzia
  2. Nie masz czasu czytać? Posłuchaj podcastu: Jak przyklejać tapety?
  3. Tapetowanie ścian: przygotowujemy tapetę i klej
  4. Jak położyć tapetę, czyli tapetowanie KROK PO KROKU
  5. Jak położyć tapetę? Poradnik WIDEO
  6. Najpiękniejsze tapety: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety są jedną z najbardziej efektownych dekoracji ścian. Samo tapetowanie może jednak wydawać się trudne, ale w rzeczywistości wystarczy odpowiednia instrukcja i sami przykleimy tapetę na ścianę.  Aby tapeta dodawała wnętrzom klimatu, ważne jest jej idealne położenie na ścianie, tak by nie były widoczne żadne niedoskonałości.  Zatem jak położyć tapetę? Koniecznie zapoznajcie się z naszymi wskazówkami.

Tapetowanie ścian: przybory i narzędzia

Jeśli masz już tapetę pasującą do danego pomieszczenia, upewnij się, że pod ręką znajdują się wszystkie niezbędne przybory i narzędzia. Potrzebne Ci będą: taśma samoprzylepna, preparat zespalający, gąbka, preparat do gruntowania, klej do tapet, wiadro do mieszania kleju, pion sznurkowy, ołówek, miarka, nóż do tapet, stalowa szyna, szeroki pędzel, gumowy wałek lub szczotka tapicerska, szpachla dociskowa oraz oczywiście tapeta.

..  Tapety 3D, czyli piękne ściany w trzech wymiarach >>>

Nie masz czasu czytać? Posłuchaj podcastu: Jak przyklejać tapety?

Tapetowanie ścian: przygotowujemy tapetę i klej

Po przygotowaniu ścian możemy przystąpić do wyboru kleju i sprawdzenia wybranej przez nas tapety. Kupując tapetę, należy sprawdzić numer serii na każdej rolce. Ważne jest, aby był on taki sam, w przeciwnym razie kolor tapety lub wzór mogą się nieznacznie różnić. Kolejnym krokiem będzie rozwinięcie tapety i sprawdzenie, czy nie ma żadnych wad. Następny etap to przygotowanie kleju. Do wyboru mamy dwa rodzaje: gotowy i do samodzielnego rozrobienia. Każdy klej musi być dokładnie wymieszany, aby nie było w nim żadnych grudek.

..  Jak przygotować ściany do tapetowania? >>>

Jak położyć tapetę, czyli tapetowanie KROK PO KROKU

1. Używając taśmy samoprzylepnej, sprawdź spójność podłoża. Jeżeli tynk się kruszy, ścianę należy nasączyć preparatem zespalającym.2. Sprawdź nasiąkliwość podłoża, przykładając do niego mokrą gąbkę. Jeśli na ścianie pozostanie plama, musisz ją zagruntować.3. Chłonne podłoże zagruntuj preparatem do gruntowania lub klejem do tapet rozcieńczonym z wodą.4. Za pomocą pionu sznurkowego wyznacz na ścianie pionową linię, wzdłuż której zostanie przyklejony pierwszy pas tapety.5. Wyznacz długość pasów tapety – powinna być około 5-10 centymetrów większa niż długość ściany. Rozwiń rolkę tapety, zaginając ją na wyznaczonych długościach, a następnie przytnij pasy tapety nożem tapicerskim.6. Poszczególne pasy tapety przytnij wzdłuż wyznaczonych linii, używając stalowej szyny i nożyka. 7. Pasy tapety posmaruj klejem – pomoże ci w tym użycie szerokiego pędzla. Klej należy rozprowadzić na spodniej stronie tapety, od środka na zewnątrz.8. W wypadku tapetowania dużych powierzchni, użyj klejarki do tapet – zapewni ona równomierne nakładanie kleju.9. Pas tapety złóż posmarowaną strona do środka i pozostaw na kilka minut w celu nawilżenia i rozkurczenia.10. Pierwszy pas tapety przyklej do ściany dokładnie wzdłuż wcześniej wyznaczonej przez ciebie linii. Powinien on zachodzić (mniej więcej 5 centymetrów) na sufit i podłogę.11. Dociśnij przyklejony pas tapety do ściany, używając gumowego wałka lub szczotki tapicerskiej. W czasie dociskania wałek należy przesuwać od środka do brzegów pasa, w celu usunięcia pęcherzy powietrza.12. Poszczególne pasy tapety nie powinny na siebie zachodzić, nie może też być między nimi zbyt dużych odstępów. Specjalnym wałkiem dociśnij brzegi pasów do podłoża.13. W przypadku trudno dostępnych miejsc, tapetę należy docisnąć do ściany przy użyciu szpachli dociskowej.14. Doklejoną, lekko jeszcze wilgotną tapetę dotnij przy listwie przypodłogowej, a następnie odklej ją lekko od ściany i odetnij nadmiar. Tę samą czynność wykonaj przy suficie.

Tapetowanie ścian
Autor: Thinkstockphotos.com

Jak położyć tapetę? Poradnik WIDEO

Tapetowanie ścian przed Tobą? Sprawdź, jak położyć tapety krok po kroku.

Najpiękniejsze tapety: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety ścienne pozwalają pięknie i ciekawie udekorować wnętrze. Brakuje Ci pomysłu na szybką metamorfozę wnętrza? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć z tapetami.

Tapetowanie krok po kroku. Przyklejanie tapety
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE