Samodzielnie ozdobiona donica w stylu rustykalnym, a może chustecznik decoupage z wypukłym wzorem barokowego akantu? Technika decoupage wzbogacona o zdobny relief potrafi dać zaskakujące, artystyczne efekty! Dowiedz się, jak samodzielnie stworzyć relief w technice decoupage!

Relief decoupage: co to takiego?

Relief w technice decoupage to wzór wykonywany za pomocą konturówki, pasty strukturalnej oraz szablonu. Inaczej mówiąc jest to rodzaj dekoracyjnej płaskorzeźby na zdobionym przedmiocie. Są trzy rodzaje reliefów decoupage: wklęsłe, płaskie i wypukłe. Każde pasują do innego przedmiotu bądź innych gabarytów dekorowanej rzeczy, mają różny stopień trudności wykonania, ale wszystkie bez dwóch zdań wyglądają zjawiskowo!

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Dzięki pokryciu przedmiotu wzorem w technice decoupage, zyskujemy ciekawe motywy, które dodatkowo możemy powtórzyć reliefową konturówką, aby uwypuklić je na tle przedmiotu. Jak to w technice decoupage bywa, praktycznie każda powierzchnia nadaje się do dekoracji reliefem w technice decoupage. Jeśli macie ochotę wykonać reliefową płaskorzeźbę na drewnie, to analogicznie wykonacie ją później na każdym innym materiale i powierzchni. Najlepiej jednak zacząć od zdobienia elementów płaskich i gładkich.

Relief decoupage jak zrobić: konturówka decoupage

Konturówka decoupage. Najłatwiejszym sposobem na wykonanie reliefów decoupage są konturówki dekoracyjne. Konturówki występują w różnych kolorach, co daje dodatkową zabawę podczas zdobienia. Koszt takiej konturówki to ok. 12 zł za 25 ml. Jedna konturówka jest bardzo wydajna, więc cena staje się adekwatna do jakości. Sklepy internetowe z akcesoriami do decoupage posiadają szeroką gamę kolorów oraz zróżnicowaną cenę konturówek do reliefów w technice decoupage. Możecie rozejrzeć się za promocjami!

Sprawdź też: jak uzyskać złocenia w decoupage >>>

Jeśli już zdecydujecie się na konturówkę do reliefu, ale nie znajdziecie odpowiedniego odcienia, wystarczy że wykorzystacie konturówkę przeźroczystą, a tą z kolei podmalujecie dowolną farbą akrylową. Ciekawy efekt możecie uzyskać, kiedy wykorzystacie kolorową konturówkę, pomalujecie ją białą farbą akrylową, a na koniec przetrzecie wzór delikatnie drobnym papierem ściernym. Kolor spod białej farby delikatnie przezierać będzie spod kolejnych warstw reliefu. Tak więc widzicie, że jest tyle możliwości ile pomysłów na wykonywaną pracę.

Relief decoupage jak zrobić: szablony i pasta strukturalna

Kolejnym dobrym sposobem na wykonanie reliefów decoupage są szablony i pasta strukturalna. Nakładacie na wybraną powierzchnię szablon, a na szablon nakładacie pastę strukturalną. Po chwili delikatnie zdejmujecie szablon i pożądana forma reliefu gotowa. Pastę strukturalną możecie zakupić w każdym sklepie budowlanym. Koszt produktu to ok. 25 zł za 1 kg pasty. Jeśli biała pasta strukturalna wam nie wystarcza, a nie chcecie całości później malować farbą, wystarczy, że do pasty dodacie odrobinę barwnika lub farby akrylowej. Mamy nadzieję, że już wiecie jak się zabrać za reliefy. Powodzenia!

Galeria zdjęć: inspiracje na dekoracje decoupage

Zobacz galerie zdjęć z instrukcją jak ozdobić drewnianą tacę metodą decoupage, pudełko na chusteczki i skrzyneczkę na wino.