Nowoczesna przestrzeń dzienna: salon z kuchnią i brzozowa sklejka w roli głównej

2020-08-25 11:22 Patrycja Gruman

Dom na osiedlu Leśna Polana w Dąbrówce zbudowany jest obok lasów i pól, z dala od miejskiego zgiełku. W wystroju salonu z kuchnią wyróżnia się piękna sklejka brzozowa. W przestrzeni dziennej nie zabrakło też ciekawych rozwiązań w sam raz dla aktywnej rodziny.

W Dąbrówce weekendowe śniadania ciągną się do południa i zwykle kończą tańcami w dresach w salonie. Marta z Krzysztofem, właściciele firmy NUKI, kochają te chwile. A ich synkowie szaleją ze szczęścia.

Wymarzony dom rodzinny

– Jestem niemal rodowitą poznanianką i ponad 25 lat mieszkałam w samym centrum przy ulicach wypełnionych hałasem i spalinami – opowiada Marta. Krzysztof pochodzi z Kościana oddalonego od Poznania o około 40 km, ale w wieku 20 lat wyprowadził się z niego i również przeniósł do centrum. Wspólne życie zweryfikowało ich plany na przyszłość. Około trzydziestki poczuli, że jednak to nie tu chcą być, że wieś, las i otwarta przestrzeń to właściwe miejsca dla nich. Za cel obrali Dąbrówkę – niedaleko obwodnicy i w odległości zaledwie 15 minut od Poznania kolejką.

Pierwsze lokum mieściło się na osiedlu sąsiadującym z obecnym. Tam zamieszkali jeszcze przed ślubem. Ale gdy na świat przyszedł Borys, a potem Leon, okazało się, że jest zbyt ciasno i dwa lata temu przeprowadzili się z chłopcami do aktualnego domu na osiedlu Leśna Polana.

– Zbudowany obok lasu i pól, na obrzeżach Poznania, wpasował się w naszą potrzebę ucieczki od miejskiego zgiełku – mówi Marta. Nie stawiali go sami, tym zajął się deweloper, oni skoncentrowali się na wnętrzu.

Zobacz też: Stan deweloperski - co to znaczy? >>>

Pomysł na ciekawy wystrój: brzozowa sklejka

– Koncepcja aranżacji zbudowała się szybko w naszych głowach. Poprzestawialiśmy ścianki działowe, przenieśliśmy kuchnię, otworzyliśmy salon – opowiadają. – Teraz to bardzo jasny dom, gdzie słońce wpada od wschodu do zachodu. Wnętrze wypełniły ich ulubione kolory – biel, szarość, błękity, odcienie miodu – i ukochana brzozowa sklejka – obecna w autorskich projektach: łóżeczkach dzieci, stolikach, półkach i zabudowach ścian.

– Od momentu zakupu wiedzieliśmy, że dom ma być jasny, nowoczesny, ale przytulny. Pełen bieli i brzozowego ciepła – wyjaśnia Marta. – Sklejka miała dominować zarówno w przestrzeni rodzinnej, jak i naszej biznesowej. Tak też się stało. W salonie wyłożono nią całą ścianę, obudowano kominek, zrobiono solidną podstawę dla mobilnego regału. Jej ciepły kolor i gładka powierzchnia idealnie współgrają z podłogą z szarej żywicy.

Nie przegap: Podłoga z żywicy - zalety i właściwości >>>

– Nowy dom to nowe życie – mówi Marta – i tak naprawdę oprócz sofy (bardzo wygodnej, funkcjonalnej i odpornej na klejące łapki dzieci), krzeseł oraz wyposażenia kuchni wszystko jest nowe. Gdy porzucili etatowe prace, by móc się oddać swym pasjom i spełniać marzenia – dom stał się jednocześnie biurem ich firmy NUKI oraz pracownią haftów. – Tworzenie to coś, co napędza nas do działania każdego dnia – mówią. – A dodatkową energię potrafią wykrzesać w nas synowie, którzy są niezmienną inspiracją od kilku lat.

Przestrzeń dzienna dla rodziny

Według Marty tylko kuchnia połączona z salonem ma sens. – To był zamierzony ruch – możliwość gotowania wśród rodziny i przyjaciół – tłumaczy. Taki układ pozwala na celebrowanie codzienności. – Parzenie kawy i zerkanie na ulubiony program czy szykowanie śniadania i słuchanie muzyki ze stereo – to jest to!

Najważniejszym blatem roboczym jest ten z konglomeratu na wyspie. To tutaj wbudowany jest ceramiczny zlew, a poniżej, przy drzwiach balkonowych, piekarnik. Od strony salonu wyspę zamyka barek – idealne miejsce na pogawędki i wspólne przyrządzanie posiłków.

Zobacz też: Jak wybrać najlepszy zlew do kuchni? >>>

Na ścianie między szafkami położono ten sam laminat, z którego są wykonane górne fronty. Dzięki temu zabudowa jest wizualnie spójna. Płytę łatwo utrzymać w czystości (unikając kafelków, unikamy fug, które w strefie gotowania bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom).

– Każde pomieszczenie ma swoją atmosferę i strefę relaksu, no, może oprócz pracowni – mówi Marta. – W każdym z wnętrz widać naszą miłość do sklejki i heksagonów, czyli to, co jest naszym znakiem rozpoznawczym.

W przyjemnej niszy salonu, z oknem i dużą ilością zieleni, urządzono jadalnię, ale i pokój gier. Tu przesiadują domownicy i goście. Wnękę stołu można w każdej chwili zamknąć i rozłożyć planszówki.

Salon z kuchnią: GALERIE ZDJĘĆ

Połączenie salonu z kuchnią to świetne rozwiązanie zwłaszcza w małych mieszkaniach. Dzięki temu na skromnym metrażu zyskuje się efekt otwartej przestrzeni. A jak urządzić salon z kuchnią? Gotowe pomysły znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.