Mieszkanie w stuletniej kamienicy. Szarości, drewno i oryginalna cegła

2020-12-20 20:16

Razem zamieszkali w tej kamienicy prawie piętnaście lat temu. Potem wyjechali do Szwecji, a gdy wrócili do Krakowa, czekające na nich lokum powiększyli o drugie, sąsiednie. Ola i Paweł urządzili miejsce, które dla nich i trójki dzieci stało się centralnym punktem na mapie ich podróży.

Spis treści

  1. Zmiany w układzie po połączeniu dwóch mieszkań
  2. Ściana z cegieł w nowoczesnej aranżacji
  3. Ponadczasowa klasyka, modny vintage i nowoczesny design
  4. Obejrzyj zdjęcia innych mieszkań, w których zestawiono elementy w różnych stylach:

Zmiany w układzie po połączeniu dwóch mieszkań

Mieszkanie, po połączeniu z sąsiednim, ma trochę ponad 80 m2, sprawia wrażenie przestronnego i jasnego. Uzyskano je dzięki usunięciu kilku ścian działowych, otwarciu części dziennej i wejściowej. – Wcześniej wysokie pomieszczenia były niewielkie, klaustrofobiczne, z deficytem światła dziennego – opowiada gospodyni. Na etapie remontu w prace została zaangażowana architektka. Jej projekt dotyczył nie tylko zmiany układu ścian, lecz także „przesunięcia” łazienek w inne miejsca, niż było to pierwotnie, oraz rozprowadzenia nowych instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej i elektrycznej. Zbyt ciasna kuchnia została otwarta na salon. Początkowo właściciele myśleli o zabudowie na wymiar, jednak zaplanowany na wakacje remont przedłużał się, a dzieci musiały iść do szkoły. Ola i Paweł zdecydowali się więc na gotowe umeblowanie. 

.. Jak połączyć dwa sąsiadujące mieszkania? >>>

Ściana z cegieł w nowoczesnej aranżacji

– Chcieliśmy ocalić stare elementy domu, drzwi, posadzki. Gdy okazało się, że nie wszystko jest możliwe, staraliśmy się zachować ducha domu. Oczyma wyobraźni widzieliśmy szerokie dębowe deski na podłodze. Czekalibyśmy jednak na nie zbyt długo. Zastąpiły je zatem jesionowe, olejowane na biało – wyjaśnia Ola. Na szczęście udało się wyeksponować oryginalną, starą cegłę. Fachowcy ocenili, że oczyszczenie ceglanych ścian z wieloletnich warstw tynku zajmie dwa popołudnia. W rezultacie były to dwa… tygodnie ostrej harówki. Cegły starannie oczyszczono i zaimpregnowano, zaprawa została uzupełniona, wyrównana i pomalowana. W części dziennej przejście w murze do pokoju obok zostało zabudowane. Powstała wnęka, która świetnie wygląda z półkami i szafką w dolnej części. Oryginalna stara cegła została także odsłonięta na jednej ze ścian aneksie kuchennym, w którym pozostałe gładkie powierzchnie pomalowano czarną farbą tablicową.

.. Imitacja cegły – czym zastąpić prawdziwą cegłę w aranżacji wnętrza >>>

Ponadczasowa klasyka, modny vintage i nowoczesny design

„Kaffiarka zabiera czytelników w świat subtelnych emocji! Koniecznie zajrzyjcie na jej bloga!” tak o Oli, autorce cacaovo.blogspot.com, napisała inna blogerka. Ola prezentuje na swojej stronie (również na Instagramie) zdjęcia córek i synka, migawki z rodzinnych podróży. – Skrawki naszego życia w kadrach – tak je określa. W mieszkaniu wykreowała podobne klimaty jak na fotografiach. Czuje się, że właśnie subtelna, ciepła i naturalna aranżacja w pełni służy domownikom. Daje też możliwość modyfikacji, gdy wymagają tego ich zmieniające się potrzeby. I choć niewymuszona, nie znajdzie się w niej nic przypadkowego. Ola wypełnia wnętrza rzeczami, które zachwyciły ją ładną formą (nawet najprostszą), stylem, czymś wyjątkowym. – Kochamy nasz dom – mówi Ola i dodaje: – Mimo że uwielbiamy podróże, pakujemy walizki i ruszamy w świat, to z radością wracamy do Krakowa. Jeśli miałabym na stałe zamieszkać gdzie indziej, to chyba jedynie na czarodziejskiej wyspie Fårö.

Obejrzyj zdjęcia innych mieszkań, w których zestawiono elementy w różnych stylach:

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię