Lubicie swoje mieszkanie? Lubicie okolicę w której mieszkacie? Ale powiększająca się rodzina lub nowy pomysł na życie wymagający dodatkowego pomieszczenia na pracownię, domowe biuro, lub gabinet sprawiają, że myślicie o powiększeniu mieszkania, jednak bez konieczności przeprowadzki? I co? Zaczynacie ciekawie zerkać na mieszkanie sąsiada myśląc, jak bardzo przydałyby Wam się dodatkowe metry akurat jego mieszkania? Czasem jest to mieszkanie z którym sąsiadujemy przez ścianę, czasem bezpośrednio nad lub pod naszym lokum. Wydaje nam się, że to nic prostszego, a jednak kiedy nadejdzie ten szczęśliwy dzień i wymarzone sąsiednie mieszkanie może stać się naszym nie wiemy od czego zacząć…

Projekt wnętrz: jak połączyć dwa sąsiadujące mieszkania? Co trzeba wiedzieć?

Zanim zaczniemy łączyć mieszkania i na nowo je aranżować  musimy najpierw uregulować ich stan prawny, potem budowlany. Na końcu najprzyjemniejsze, czyli dopasowanie układu wnętrz do wymogów domowników, czyli po pierwsze pozwolenia, po drugie dobry plan uzgodniony z konstruktorem.
•  Pozwolenia
Aby połączyć sąsiadujące mieszkania, jest potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej, do której należy nieruchomość. Nie wystarczy „tak” zarządu, wymagana jest odpowiednia uchwała i głosowanie współwłaścicieli. Kolejny krok to uzyskanie urzędowego pozwolenia na przebudowę, złożenie wniosku (z projektem budowlanym, zgodą wspólnoty, oświadczeniem o prawie własności) do wydziału architektoniczno-budowlanego w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta. Po przebudowie należy założyć nową księgę wieczystą dla nowo wyodrębnionego lokalu.
•  Dobry plan
Przy pracy nad projektem budowlanym warto skonsultować się z architektem bądź konstruktorem (ocenią stan ścian, ich rolę w budynku). Podczas nowej aranżacji dobrze pamiętać o strefowaniu mieszkania (część nocna i dzienna). Sprawdzi się zwłaszcza podczas wizyt gości i gdy domownicy różnią się trybem życia.

Projekt wnętrz: aranżacja mieszkania połączonego z dwóch mniejszych

Aranżując nową większą przestrzeń warto pokusić się o wydzielenie strefy dziennej i prywatnej  (nocnej). Taki podział sprawdzi się zwłaszcza wtedy kiedy do strefy dziennej należy pracownia lub gabinet, w którym odwiedzają nas klienci. Warto też pomyśleć o wielu miejscach do przechowywania i wygodnych garderobach. Możemy też spełnić marzenie o salonie z kuchnią wyposażoną w wygodną wyspę. Jeśli metraż nowego mieszkania na to pozwala warto też rozważyć, w strefie dziennej, pokój gościnny i łazienkę wyposażoną w kabinę prysznicową lub małą wannę. Jeśli natomiast prowadzimy bogate życie towarzyskie, często mamy gości – może uda się wydzielić wygodną jadalnię pomiędzy kuchnią i salonem. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zmiany dotyczące nowych schodów łączących dwa poziomy lub w układzie ścian i drzwi należy skonsultować z uprawnionym konstruktorem. Może bowiem się okazać, że niektóre ściany, które będziemy chcieli zlikwidować, przestawić lub zmienić w nich miejsce otworów drzwiowych mogą okazać się ścianami konstrukcyjnymi, a to już nie jest taką prostą sprawą. Ostatnią kwestią o której powinniśmy pamiętać jest ujednolicenie materiałów wykończeniowych. W takiej sytuacji bardzo przydaje się architekt wnętrz. Podpowie w których miejscach warto to zrobić. Czasem stary parkiet jest nie tylko w dobrym stanie ale także piękny, wystarczy wtedy tylko w niektórych miejscach uzupełnienie. Nawet jeśli będzie widoczne, nie będzie raziło, a stanie się początkiem rozmowy z gościem…

Czytaj też: urządzamy domowe biuro