Mała sypialnia, duży problem? Już nie! Zobacz 18 oryginalnych sposobów na sypialnię w wersji mini

2022-07-25 9:53

Mała sypialnia to wnętrze, które trzeba urządzać wyjątkowo umiejętnie. Musi przecież spełniać wszelkie wymogi pełnowartościowego pomieszczenia, jakie aranżuje się na o wiele większym metrażu. Jednak i na małe wnętrza trzeba znaleźć sposób! W galerii zdjęć prezentujemy 18 pomysłów na aranżację małej sypialni. W artykule zaś znajdziesz cenne porady na temat pokoju do relaksu.

Spis treści

  1. Pełnowartościowa sypialnia na małym metrażu
  2. Mała sypialnia: nie tylko łóżko
  3. Mała sypialnia: sprawdzone rozwiązania do małego wnętrza
  4. Kolory i światło w małej sypialni

Małe wnętrza zazwyczaj stanowią pełną wyzwań przestrzeń, która wymaga przemyślanej i funkcjonalnej aranżacji. W przypadku małej sypialni sprawa wydaje się o tyle nieskomplikowana, że do pełnowartościowej aranżacji potrzebujemy przede wszystkim łóżka, ewentualnie szafy czy komody. Jednak aby wnętrze było czymś więcej niż tylko przestrzenią do spania, potrzeba nadać jego aranżacji nieco charakteru.

Pełnowartościowa sypialnia na małym metrażu

Mała sypialnia może być estetyczna i funkcjonalna. Trzeba mieć tylko na nią pomysł i umiejętnie wprowadzić go w życie. W małym wnętrzu nie musimy pomieścić całego zestawu mebli sypialnianych. Wystarczą niewielki stolik nocny czy minimalistyczna komoda oraz bohater przestrzeni nocnej, czyli łóżko. W małym pomieszczeniu nie najlepiej odnajdzie się królewskie łoże z baldachimem, które zajmuje sporo miejsca, a poza tym jest ciężkie optycznie i może przytłaczać sypialnię. W zamian postawmy na prostą formę łóżka oraz lekkość optyczną (zapewnią ją chociażby jasne kolory).

Warto wiedzieć: do sypialni przeznaczonej dla dwóch osób wybierzmy łóżko z materacem o szerokości min. 140 cm. W przypadku jednej osoby wystarczy model o szerokości 90 cm.

Świetnym rozwiązaniem jest wybranie modelu łóżka z dodatkowymi schowkami, w których będziemy mogli ukryć koce, poduszki czy dodatkowy komplet pościeli. Pamiętajmy tylko, że wygodna "obsługa" szuflad czy skrzynek pod łóżkiem wymaga odpowiedniego miejsca po ich wysunięciu. Jeśli takowego brakuje, lepsze będzie łóżko z podnoszonym stelażem i schowkiem w środku.

Mała sypialnia: nie tylko łóżko

Jednak nie samo łóżko stanowi o charakterze wnętrza. Wybierając jakiekolwiek meble do małej sypialni, zrezygnujemy z charakterystycznych zdobień i wyrazistych wzorów. Postawmy raczej na minimalizm, opływowe kształty, lekkie i mobilne meble, a przede wszystkim jasną kolorystykę. Nie oznacza to jednak, że małe wnętrze musi być skąpane w bieli. Do monochromatycznej przestrzeni z powodzeniem możemy wprowadzić niewielki kolorystyczny akcent, który nada wnętrzu charakter.

Mała sypialnia: sprawdzone rozwiązania do małego wnętrza

W przypadku wyposażenia przestrzeni o małym metrażu ceni się lekkie i mobilne meble, które możemy dowolnie składać oraz rozkładać. Jeśli w małej sypialni zdecydujemy się na wprowadzenie do aranżacji komody czy dodatkowej szafy, która docelowo będzie pełniła funkcję garderoby, warto wyraźnie wyodrębnić we wnętrzu strefę nocną, czyli strefę łóżka. Ciekawym rozwiązaniem jest zaakcentowanie ściany za łóżkiem np. innym kolorem czy modną fototapetą.

Inna opcja to praktyczny zagłówek, który w wersji miękkiej dodaje sypialni przytulności. W bardzo małej sypialni warto pomyśleć o wielofunkcyjnym zagłówku, w którym zamontujemy schowki, kieszonki, półki oraz lampki nocne (wtedy można zrezygnować ze stolika nocnego lub szafki nocnej).

Jeśli chodzi o szafę, to oczywiście wszystko zależy od dostępnego miejsca oraz walorów przestrzennych danego pomieszczenia. Najwięcej miejsca zajmuje szafa do sypialni wolnostojąca, dlatego lepiej zaplanować szafę w zabudowie. Może ona wręcz „zniknąć” w przestrzeni sypialni, jeśli jej fronty w całości są pokryte lustrami. Jeżeli wybieramy inne powierzchnie, postawmy na jasne kolory – biel, delikatne pastele, rozbieloną szarość, jasne drewno.

Rzadszym rozwiązaniem, za to bardzo praktycznym na małym metrażu, jest szafa narożna. Tu także kierujemy się jasną kolorystyką. Walory takiego mebla? Świetnie wykorzystuje możliwości trudnego aranżacyjnie kąta, a do tego może być bardzo pojemny. W szafie narożnej liczy się dobra organizacja wewnętrzna – system półek, relingów, przestrzeni szafkowych. Dzięki temu może pełnić funkcję garderoby.

Kolory i światło w małej sypialni

Podstawowe wskazanie to oczywiście jasne kolory, w tym przede wszystkim biel. Dlaczego? Optycznie powiększają wnętrze – rozświetlają je i rozjaśniają, dobrze odbijają światło. Nie znaczy to jednak, że w małej sypialni trzeba całkiem zrezygnować z ciemnych kolorów. Najlepszym miejscem na ich zastosowanie jest ściana za łóżkiem.

Tu świetnie wypadną ciemna szarość, granat, kobalt, szmaragdowa zieleń, a także różne chłodne kolory (zapewniają efekt głębi). Niekoniecznie wskazane są barwy ciepłe, ogniste: żółta, czerwona, pomarańczowa. Mogą nadmiernie pobudzać, a poza tym sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy.

Jeśli chodzi o światło, postawmy na jego walory funkcjonalne. Centralnie umieszczone oświetlenie górne przyda się, by mieć ogląd pomieszczenia, natomiast częściej używa się oświetlenia dodatkowego – zwłaszcza lampki nocnej. Zależnie od dostępnego miejsca może to być model do postawienia na stoliku, szafce, półce przy łóżku albo też kinkiet – tu jednak ważne, by dało się regulować kierunek padania światła.

W przypadku kinkietów pełniących funkcję dekoracyjną (np. podświetlających dekoracje ścienne czy po prostu kreujących klimat miękkim światłem) to ostatnie zalecenia nie ma tak dużego znaczenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE