Łóżko wodne - czy warto kupić? Zalety, wady i użytkowanie

2022-07-15 13:24

Choć wszyscy z pewnością słyszeliśmy o łóżkach wodnych, wielu z nas nie miało z nimi bezpośredniego kontaktu. Okazuje się, że tym, którzy mogli się na nim przespać, trudno jest wrócić do tradycyjnych materaców. Co zatem wyróżnia łóżka wodne i czy warto je kupić?

Łóżko wodne
Autor: serwis prasowy marki Beliani Łóżko wodne Lille

Spis treści

  1. Łóżko wodne – jak to właściwie działa? Obalamy mity
  2. Zalety i wady łóżka wodnego
  3. Ile kosztuje łóżko wodne?
  4. Łóżko wodne – czy warto?
  5. Jak wybrać łóżko do sypialni? Zainspiruj się:

Łóżko wodne – jak to właściwie działa? Obalamy mity

Łóżko wodne, jak łatwo się domyślić, to łóżko wypełnione wodą. Wielu z nas ma teraz przed oczami delikatny, podatny na uszkodzenia materac, na którym wystarczy zbyt gwałtownie usiąść, by przebić wielki balon z wodą. Nic bardziej mylnego! Konstrukcja łóżek wodnych jest starannie zaprojektowana, tak by możliwe było ich bezpieczne użytkowanie. Przy normalnym korzystaniu z łóżka wodnego ryzyko jego przebicia jest naprawdę niewielkie – materac z wodą jest bowiem obudowany tzw. wanną i ma sporo zabezpieczeń, dzięki którym z tego mebla korzystać można przez wiele lat.

Nieprawdziwa okazuje się również opinia, zgodnie z którą konieczne miałoby być regularne wymienianie wody w łóżku wodnym. Prawda jest natomiast taka, że aby zachować świeżość wody wewnątrz, wystarczy stosować specjalne środki chemiczne, które wlewa się do łóżek wodnych tylko raz w roku. Wymiana wody konieczna będzie zaś tylko wtedy, gdy będziemy chcieli przetransportować łóżko wodne.

ZOBACZ TEŻ: Jaki materac: piankowy, lateksowy czy sprężynowy? Wybieramy materac do spania

Zalety i wady łóżka wodnego

Skoro już uporaliśmy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi łóżek wodnych, możemy przejść do przyjemniejszych kwestii – zalet. Tych natomiast jest całkiem sporo – jakie korzyści przyniesie nam używanie łóżka wodnego?

  • Ulga dla kręgosłupa – dzięki swojemu wypełnieniu łóżko wodne samo dopasowuje się do naszych ciał, odciążając kręgosłup i mięśnie.
  • Łóżko wodne z hydromasażem – przepływające przez łóżko wodne fale mają dobroczynny wpływ na układ krążenia, ponieważ delikatnie masują ciało.
  • Szybsze zasypianie – woda w łóżku jest podgrzewana, a zatem od razu wchodzimy do ciepłego łóżka, co pozwala nam momentalnie zasnąć. Większość wodnych łóżek ma regulację temperatury.
  • Dobre dla alergików – łóżka wodne są polecane osobom z uczuleniami – nie wnikają w nie alergeny, kurz i roztocza i można łatwiej utrzymać je w idealnej higienie.
  • Mniej wiercenia się w czasie snu – dzięki odpowiedniemu ułożeniu ciała na łóżku wodnym w trakcie snu ruszamy się mniej niż na zwykłym materacu. Wypoczywamy zatem spokojniej i efektywniej.

Te niewątpliwe zalety mogą nas skłonić do zakupu łóżka wodnego do masażu. Zanim jednak to zrobimy, musimy być świadomi także wad takiego mebla. Choć jest niewielkie, ryzyko przebicia łóżka wodnego istnieje. Kluczem do długotrwałego, bezawaryjnego użytkowania mebla jest rzecz jasna korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Powódź w sypialni jest więc mało prawdopodobna, ale nawet gdyby łóżko wodne uległo uszkodzeniu, pamiętajmy, że większość producentów daje kilkuletnią (najczęściej pięcioletnią) gwarancję na tego typu sprzęt.

Wadą może okazać się także cena łóżka wodnego – z jakim wydatkiem powinniśmy się liczyć? O tym poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Łóżko chowane w suficie – co to jest i jak działa? Wady i zalety podnoszonych łóżek

Ile kosztuje łóżko wodne?

Zakup łóżka wodnego jest sporym wydatkiem, jednak musimy mieć świadomość, że taki mebel kupuje się na lata – nie musimy się martwić, że sprężyny materaca się zużywają, przez co nie jest on tak wygodny jak dawniej – łóżko wodne zawsze będzie nam zapewniało wygodny wypoczynek.

Ceny łóżek wodnych zaczynają się już od 2 tysięcy złotych, jednak dostępne są także modele za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście wraz z ceną rośnie klasa łóżka wodnego, dlatego warto rozważyć zakup mebla z nieco wyższej półki cenowej.

ZOBACZ TEŻ: Łóżko w szafie – czy warto? Zalety i wady łóżka chowanego w szafie

Łóżko wodne – czy warto?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie. Z takiego mebla na pewno będą zadowolone osoby, które borykają się z trudnościami z zasypianiem. Łóżko wodne docenią wspomniani już alergicy, osoby cierpiące na bóle pleców, a także kobiety ciężarne, dla których odnalezienie wygodnej pozycji do spania na łóżku wodnym będzie o wiele łatwiejsze. Wysoką cenę łóżka wodnego zrekompensują jego właściwości zdrowotne, trwałość, a do zakupu zachęcić może nas także udzielana przez producentów kilkuletnia gwarancja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak wybrać łóżko do sypialni? Zainspiruj się:

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?
DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku