Jak urządzić małą sypialnię? Specjaliści od feng shui: nie popełnij tych 5 błędów

2023-03-30 16:06

Urządzenie małej sypialni może być nie lada wyzwaniem. Jak zrobić to tak, by naprawdę tam wypocząć? Specjaliści od feng shui doradzają, w jaki sposób zharmonizować tę przestrzeń i przedstawiają 5 najczęstszych błędów, jakie można popełnić podczas projektowania tego pomieszczenia.

Sypialnia
Autor: Materiały prasowe / Dulux

Celem feng shui jest stworzenie zrównoważonej przestrzeni, która ma sprawić, że będziemy we własnym domu czuć się jak najbardziej komfortowo. 

- Sypialnia to wyjątkowe miejsce. To tam spędzamy najwięcej czasu podczas doby. Energia, jaka tam dominuje, będzie miała znaczący wpływ na nasze samopoczucie - wyjaśnia Yap Hwee Boon, mistrz tradycyjnego chińskiego feng shui.

Jak zatem zbudować odpowiednią atmosferę dla tego pomieszczenia? Zacznijmy od tego, czego na pewno nie robić. Specjaliści od feng shui wytykają kilka najpopularniejszych błędów, jakie możesz popełnić w małej sypialni. Oto one.

1. Jasne, odważne kolory

Jasne, nasycone kolory z pewnością dodają energii i wywołują uśmiech. Nie sprzyjają jednak odpoczynkowi. Kristina Hollinger, konsultantka ds. feng shui, uważa, że bezpiecznymi barwami do sypialni są kolory ziemi i bardzo delikatne odcienie, np. beże oraz brudny róż. 

Zgadza się z nią Alejandra Brady, autorka, projektantka i specjalistka feng shui. Dodaje, że te warto je połączyć z różnymi teksturami. Według niej w sypialni powinna panować spokojna, przemawiająca do jak największej ilości zmysłów atmosfera.

Granatowa sypialnia
Autor: Materiały prasowe / Farrow & Ball

2. Kącik biurowy w sypialni

Odkąd wybuchła pandemia rynek pracy bardzo się zmienił. Wiele osób pracuje już tylko zdalnie i w związku z tym musiało wytyczyć w swoim domu strefę biurową. Z braku miejsca biurko często wędrowało do sypialni. 

Specjaliści są zgodni: to nie jest dobry pomysł. Jeśli sypialnia stała się miejscem twojej pracy, to wracając do niej na nocny odpoczynek, jesteś otoczony wszystkim tym, co tę pracę ci przypomina: różnego rodzaju sprzętami czy elektroniką. 

Jeśli nie jest możliwe przeniesienia biura do innego pomieszczenia, Brady radzi, abyś pomyślał o ściance działowej, która rozdzieliłaby przestrzeń biurową od sypialnej.

Sypialnia i biuro w jednym
Autor: Materiały prasowe / KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

3. Ustawienie łóżka w ciasnym kącie

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń? Ustawić łóżko pod ścianą! Niestety, specjaliści od feng shui uważają, że to powszechny błąd. Łóżko powinno być dostępne z obu stron. Jeśli przysuniesz łóżko do ściany, zablokujesz przepływ energii, a to sprawi, że ty sam będziesz gorzej wypoczywać i właśnie tej energii będzie ci brakowało.

- Ten, kto śpi pod ścianą, może czuć się uwięziony i mniej wspierany w związku. Łóżko ustawione w pozycji dowodzenia będzie wspierać nie tylko twoją osobistą energię, ale i twoje relacje - przekonuje Hollinger.

Łóżko w kącie
Autor: Materiały prasowe/ Beckers

4. Wsuwanie przedmiotów pod łóżko

Wolna przestrzeń pod łóżkiem? Aż chce się ją wykorzystać i wsunąć tam pudła z rzeczami, których kiedyś w nie do końca określonej przyszłości możesz potrzebować. Specjaliści od feng shui są jednak na nie!

- Łóżko powinno być głównym elementem sypialni. Staraj się niczego pod nie nie wkładać, aby energia mogła spokojnie krążyć w nocy - radzi Brady.

Plastikowe pudełka pod łóżkiem
Autor: Materiały prasowe / JYSK

5. Chomikowanie przedmiotów

Duża ilość przedmiotów, to większe ryzyko bałaganu, a bałagan zgodnie z zasadami feng shui nam nie służy! W małej sypialni bardzo prosto o zbyt duże nagromadzenie przedmiotów i wywołanie wrażenia chaosu. 

Porządek z kolei jest najlepszym przyjacielem małej sypialni i sprzyja dobrym wibracjom. Co zatem usunąć z sypialni? Przeterminowane kosmetyki, prezenty od twoich byłych partnerów, zniszczoną pościel, kryminały i wszystko to, co wprowadza do sypialni intensywną energię - radzi Brady.

Bałagan w sypialni
Autor: Getty Images/dejankrsmanovic

Ile błędów popełniliście w projektowaniu swoich sypialni?

Przeczytaj również:

Źródło: apartmenttherapy.com