8 pomysłów na szybką metamorfozę sypialni. Bez wydawania fortuny i bez wysiłku

2022-12-05 14:30

Odświeżamy sypialnię, korzystając z prostych rozwiązań, które nie pochłaniają zbyt wiele czasu i pieniędzy. Przy tym osiągamy założony cel – stworzenie atrakcyjnej i przytulnej aranżacji. To możliwe!

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki JVD KIERMASZ WZORÓW. Tapety i fototapety to najprostsze rozwiązanie, jeśli zależy ci na błyskawicznej metamorfozie wnętrza. Okładziny winylowe przykleja się do ściany pokrytej klejem, papierowe smaruje się nim. Najszybciej poradzisz sobie z fototapetą samoprzylepną.

Bez dobrego planu remont może się okazać historią, która nigdy się nie kończy. Zdarza się, bowiem, że zamówiona posadzka „nie przyjedzie” na czas lub… w sklepie brak tapety w odpowiednim kolorze, trzeba więc poczekać na jej sprowadzenie.

Zatem najpierw wszystko przemyśl, przygotuj potrzebne materiały i narzędzia, dopiero potem ruszaj do pracy. Zacznij od rozprowadzenia instalacji elektrycznej. By po remoncie nie plątać się w kablach przedłużaczy, policz, ile dokładnie potrzebujesz gniazdek. Przy łóżku przydadzą się do podłączenia lampy, laptopa, telefonu, odtwarzacza. I po obu stronach łóżka, gdy śpią w nim dwie osoby.

Nie zapomnij o oświetleniu w garderobie oraz przy toaletce czy biurku (o ile oczywiście planujesz je w sypialni). Kolejne prace to malowanie sufitu i ścian. Następnie montaż podłogi drewnianej (albo położenie wykładziny dywanowej), wieszanie karniszy, meblowanie.

NA ŚCIANĘ

Gdy decydujesz się na farbę, zwróć uwagę, czy jest z połyskiem, czy matowa. Ta pierwsza sprawdzi się w niewielkich i słabo doświetlonych pokojach, bo odbija światło i intensyfikuje kolor. Ale uwaga – uwypukla też wszelkie nierówności na ścianie. Matowa emulsja znacznie lepiej je ukryje. Taka w ciemnym kolorze daje też wrażenie głębi, a jeśli jest wysokiej jakości, można ją zmywać i szorować bez efektu wybłyszczenia. Chcesz ominąć pracochłonne usuwanie ubytków i rys na ścianie? Wykorzystaj okładzinę z paneli lub desek, albo grubą fototapetę, np. winylową

Rysunek natury

Przytulny klimat w sypialni to dla wielu osób pierwszorzędna sprawa. Pięknie ociepli wnętrze naturalne drewno. Duże deski (z twardych gatunków drewna) na ogół mocuje się do ściany na drewnianym ruszcie. Małe elementy można do niej przykleić klejem do parkietów lub drewna.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki

W kolorze

Już masz farbę wybraną i przygotowane do malowania podłoże? Prace rozpocznij od miejsc trudno dostęp-nych, korzystając z pędzli i małych wałków. Potem przejdź do pomalowania dużych powierzchni. Najsprawniej zrobisz to za pomocą dużego wałka sznurkowego (pamiętaj, że im bardziej szorstka powierzchnia, tym dłuższe włosie). Przesuwaj się w kierunku od okna w głąb pokoju, pokrywając ścianę farbą od góry do dołu. Wałek odsączaj z nadmiaru emulsji. Gdy całość wyschnie, nałóż na ścianę ewentualnie drugą warstwę.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Debenhams

Dekoracja spod tynku

Oczyszczone cegły zaleca się najpierw pokryć warstwą farby podkładowej (wtedy zmniejszy się chłonność ściany, a zwiększy przyczepność farby). Po jej wyschnięciu pomaluj cegły emulsją akrylową, użyj do tego wałka sznurkowego.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy kaboompics.com
PODŁOGA

W jeden dzień ułożysz deski warstwowe lub panele w systemie tzw. podłogi pływającej. Elementy takiej posadzki łączy się na klik (na zatrzaski), a nie przy-kleja do podłoża. Spośród paneli warto do sypialni wybrać winylowe. Są sprężyste, ciepłe w dotyku i lepiej tłumią hałasy niż laminowane. Można je też kłaść na starym (ale równym i stabilnym) podłożu, np. z terakoty czy płytek gresowych. Podobnie prosto kładzie się wykładzinę dywanową. Rozwijasz ją z rolki, przycinasz i przyklejasz brzegi taśmą dwustronnie klejącą. Jedynie w pokoju o metrażu powyżej 20 m2 należy ją przymocować klejem na całej powierzchni. Wykładzinę z włókna naturalnego przed przyklejeniem pozostaw w pokoju rozwiniętą na około dobę, by się „zaaklimatyzowała”.

Montaż paneli bez błędów

W trakcie prac temperatura w pokoju nie powinna być zbyt niska. Optymalna to 16–22° C. Panele drewniane pozostaw w paczkach na 2–3 doby przed ułożeniem. Podłoże dokładnie oczyść i taśmą dwustronnie klejącą przyklej do niego folię paroizolacyjną. Na niej umieszcza się warstwę wygłuszającą (na ogół z pianki polipropylenowej). Możesz ją pominąć, gdy panele mają izolację akustyczną. Istotny jest także kierunek ich układania, najlepiej krótszym bokiem równolegle do okna. Wtedy najmniej widać łączenia między panelami. Wzdłuż ścian pozostaw szczelinę dylatacyjną (5–10 cm). Zamaskujesz ją listwą przypodłogową. Uwaga – zamocuj ją do ściany, nie do paneli, które zawsze trochę „pracują”.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. obok panele winylowe Balance Glue Plus BAGP40128 Dąb Canyon Jasny ze Śladami Cięcia Piłą, Quick-Step.

Cichy azyl

…zapewni ci wykładzina dywanowa. Dodatkowo wizualnie ociepla wnętrza, jest miła w dotyku. Niektóre wykładziny mogą być stosowane na podłożu z ogrzewaniem podłogowym.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Komfort
W OKNIE

Możliwość regulacji dostępu światła ma w sypialni duże znaczenie. Świetnie przydają się tu tkaniny typu blackout, zaciemniające wnętrze. Sprawiają one również, że pokój się nie nagrzewa, do tego redukują hałas z zewnątrz. Przez te najmłodszej generacji nie przeniknie ani promyk słońca, choć są cienkie i zwiewne. Dobrze sprawdzą się też żaluzje oraz tzw. plisy (do wyboru masz transparentne, półprzezroczyste i zaciemniające). Modele z kolekcji Evie marki Anwis w dzień mogą być przezroczyste, w nocy zaciemniające. Praktyczne okazują się plisy ruchome i od dołu, i od góry, bo przysłonisz nimi całe okno lub tylko wybraną jego część, np. środkową.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki ADO Goldkante Na zdj. po lewej zasłona zaciemniająca (blokuje 100% światła) Relax Blackout, z kolekcji Celebrate The Moment, ADO Goldkante.
Żaluzje
Autor: serwis prasowy marki Anwis Na zdjęciu żaluzje plisowane Evie, w ofercie ok. 300 tkanin, anwis.pl
WOKÓŁ ŁÓŻKA

Komfort to sprawa zasadnicza. Jeśli metraż na to pozwala, dla jednej osoby wybierz łóżko o szer. min. 90 cm, dla dwóch – 160 cm. Wpływ na jakość twojego snu mają też stelaż i materac. Powinny ze sobą „współpracować”. Stelaż z elastycznych listew dobierz do materacy z pianki lub lateksu. Nie spowoduje on ich odkształceń. Sprawdzą się do nich także stelaże z regulacją wysokości strefy pleców i nóg (modele regulowane mogą być sterowane pilotem lub obsługiwane ręcznie). Natomiast do materaca sprężynowego odpowiedni będzie stelaż bez regulacji i nie giętki. Dla dwóch osób o różnej wadze dopasuj dwa różne materace.

Za plecami

Gdy przed snem lubisz oglądać filmy albo wciąga cię lektura, pomyśl o miękkim wysokim zagłówku.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Signal Na zdj. łóżko Acma Velvet, signal.pl

Zrób to sam

Twoje łóżko nie ma zagłówka? Wykorzystaj płytę pilśniową lub sklejkę. Obij ją tkaniną z gąbką lub pomaluj, np. tworząc efekt ombre. Użyj do tego 2 kolorów: jasnego i ciemniejszego. Maluj metodą mokre na mokre, łączenie barw rozetrzyj szmatką.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Alcro
GARDEROBA

Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w długim pomieszczeniu, jest wydzielenie jego części drzwiami przesuwnymi lub zasłoną. Za nimi możesz ustawić gotowe meble do przechowywania albo zamontować systemy do garderób. Składają się one z elementów, dzięki którym da się całość modyfikować w zależności od twoich potrzeb. Modne teraz są również garderoby otwarte. Mają jednak wady – ubranie się kurzy, a drobny nawet nieład psuje aranżację wnętrza.

Garderoba
Autor: Łukasz Kozyra

Gotowa

Fronty białe w połysku i lustrzane sprawią, że szafa wyda się optycznie lżejsza i mniejsza.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata