Styl Ludwika Filipa to bezpośrednie nawiązanie do epoki romantyzmu. Wnętrza buduarów ukochanej Napoleona - Marysieńki, czy salonik fortepianowy George Sand stanowić mogą bazę wyjściową do naszych eksperymentów w sypialni.

Sprawdź też: zdjęcia sypialni - GALERIA >>>

Pamiętajmy jednak o umiarze – bezrefleksyjne kopiowanie oryginalnych stylizacji z epoki zamiast przydać sznytu nowej odsłonie ekskluzywnej sypialni, może uczynić ją duszną i muzealną.

Sypialnia w stylu Ludwika Filipa – czar Pani Walewskiej

Modne już od dłuższego czasu bielone meble w przecieranej wersji shabby chic zyskają na animuszu w eklektycznej wersji stylizowanego stolika nocnego. Poręczny niezbędnik w sypialni w stylu Ludwika Filipa pomieści drobne kosmetyki i ulubione puzderka na biżuterię (oczywiście stylizowane - diabeł tkwi w szczególe!).

Sprawdź też:

Stylowe meble: Ludwik Filip. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>

Stylowe meble: Ludwik XIV. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>

Stylowe meble: Ludwik XV. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>

Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać? [ZDJĘCIA] >>>

W większym detalu podczas urządzania sypialni w stylu Ludwika Filipa postawić można na bieloną toaletkę z krzesłem „Ludwikiem”, o pudrowo miętowej, welurowej tapicerce otoczonej połyskującymi nitami. Dysponując tak silnym akcentem stylistycznym zadbajmy o stonowanie jego otoczenia w aranżacji ekskluzywnej sypialni. Postawmy na delikatne pastele na ścianie (mogą być różne od koloru tapicerki i dodatków, ważne by współgrały ze sobą tonacjami – pastelowa mięta doskonale komponuje się z rozbielonym cappuccino; również w wersji w pasy).

Sprawdź też: style w meblarstwie >>>

Dla ożywienia kompozycji sypialni w stylu Ludwika Filipa zadbajmy o różnorodne drobiazgi – dekoracyjne poduszki, kapy, koce, puzderka. Mogą być w odmiennej, acz równie pastelowej tonacji (lawendy, migdałów, różowej waty cukrowej), w ciepłych, połyskujących materiałach, z draperiami, pikowaniami i przeszyciami (welur, aksamit, satyna). Akcentem podkreślającym charakter stylizacji będzie również drewniana, owalna ramka zawieszona na aksamitnej tasiemce.

Sypialnia w stylu Ludwika - Romantyka

Jeśli naszą uwagę szczególnie przyciągają zabytkowe meble z czasów Ludwika Filipa, pamiętajmy o koniecznej konsekwencji w ich doborze. Eklektyzm właściwy tej epoce ułatwia nam wprawdzie czerpanie z różnych wpływów stylistycznych (meble produkowane są wówczas fabrycznie, a projekty utrzymane w duchu historyzmu), niemniej poszukiwanie elementów wspólnych w wybieranych egzemplarzach pomoże nam w sposób spójny urządzić sypialnię w stylu Ludwika Filipa. Aby wybrane meble Ludwik Filip mogły ze sobą stylistycznie korespondować, postarajmy się – przy całej ich różnorodności - o zachowanie jednego elementu wspólnego. Może to być jednolity odcień forniru, lub jednakowo tłoczone nogi. Meble nie muszą stanowić fabrycznie zaprojektowanego „garnituru”, aby wspaniale się dopełniać. Eklektyzm pozwala na mieszanki stylów i rzemiosł. Kreujmy więc własne wizje w aranżacji ekskluzywnej sypialni, trzymając się jedynie ponadczasowej idei umiaru.

Sypialnia Neo-Ludwika

Nawiązująca do tajemniczej i intymnej atmosfery sypialnia w stylu Ludwika Filipa swoje zastosowanie znajduje również we współczesnych aranżacjach. Dworski charakter i ekskluzywność takiego wnętrza bez wątpienia kusi i nęci nawet bardzo nowoczesne gusta. Tajemnicze buduary i kameralne sypialnie  owiane półmrokiem, niosą ze sobą tajemnicę. Stąd zapożyczenia tego stylu w aranżacjach współczesnych sypialni są tak częste, jak nieprzypadkowe. Zestawienie pojedynczego, stylizowanego mebla z fakturą i połyskiem współczesnej tapety we wnętrzu sypialni tworzy nową jakość neo-eklektyzmu. Czerpmy z przeszłości ulubione wzorce, przekuwając je na współczesne stylizacje w naszym guście. Oniryczne inspiracje zaciemnionymi gabinetami czy mięsistymi draperiami zasłon i parawanów rozwijajmy na współczesną nutę -  kontrastujmy wzory zasłon i tapet, scalając je jedynie kolorystycznie. Twórzmy nową jakość romantyzmu w eklektycznej współczesności, na własny niepowtarzalny sposób.