Antracytowy kolor na ścianie to gorący trend wnętrzarski. Ten mocny odcień szarości coraz pewniej wkracza do wnętrz jako kolor ścian. Dowiedz się, jakie odcienie, meble i dodatki pasują do koloru antracytowego we wnętrzach, a także z czym go łączyć i jak ocieplać.

Antracyt: jaki to kolor?

Nazwa „antracyt” niekoniecznie daje nam pełne wyobrażenie o kolorze, jaki reprezentuje. Kolor antracytowy swoją nazwę zaczerpnął bezpośrednio od nazwy skały stanowiącej najwartościowszą odmianę węgla kamiennego. Kolor antracytowy (według kodu szesnastkowego: #364135) to zatem nic innego jak kolor węgla - nie do końca czarny, ale już nie szary. Najciemniejszy z możliwych odcień szarości – oto kwintesencja koloru antracytowego.

Zobacz też: Antracytowy salon w stylu eklektycznym >>>

Antracyt: kolor do jakich wnętrz?

Antracyt jako kolor ścian pojawił się w aranżacjach w stylu industrialnym. Najpierw królował w przestrzeniach gastronomicznych, w bezpośrednim sąsiedztwie drewna i białych płytek z fazą. Później zaadaptowany został w domach prywatnych – kuchniach, łazienkach a nawet w pokojach dziennych i sypialniach. Kolor antracytowy chętnie wykorzystywany jest również w pokojach dziecięcych, jako np. odcień farby tablicowej bądź magnetycznej, co pozwala dziecku rozwijać swoją kreatywną twórczość.

Zobacz też: Kolor szary - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor antracytowy doskonale prezentuje się w sąsiedztwie drewna. Polecany jest m.in. do nowoczesnych kuchni, np. jako kolor ściany nad drewnianym blatem kuchennym, w sąsiedztwie białych kafli z fazą bądź jako ściana w jadalni z jasnym dębowym stołem. Antracyt świetnie odnajduje się wśród kontrastów. Zestawiony z bielą kanapy, dywanu czy owczej skóry wymaga już tylko ciepłych optycznie elementów (np. wspomnianych mebli z surowego, jasnego drewna).

Nie przegap: Szara kuchnia - aranżacjach w kolorach antracytowym i błękitnym >>>

Chłodny antracyt doskonale ocieplają pastelowe elementy dekoracyjne – tekstylia, poduszki, zasłony i szklane naczynia. Gładka antracytowa ściana to także dobre tło do ekspozycji rodzinnych zbiorów sztuki i fotografii. Złocone, posrebrzane i białe ramy obrazów prezentują się na antracytowym tle bardzo elegancko. Antracyt to kolor pasujący zarówno do stylu klasycznego, glamour, jak i nowoczesnego.

Kolor antracytowy na ścianie: porady

Kolor antracytowy powinien się znaleźć na tej ścianie, która jest najlepiej wyeksponowana w pomieszczeniu: zlokalizowana albo naprzeciw dużego okna, tarasu, werandy, albo w bezpośrednim sąsiedztwie przeszkleń (np. prostopadle do okien). Dzięki zmiennemu światłu dziennemu kolor antracyt na ścianie różnie się prezentuje w ciągu dnia - raz jest bardziej przytulny, a raz nieco bardziej surowy (wieczorem). W zależności od tego, które z tych wcieleń preferujemy, możemy pomalować na antracyt ścianę mocniej lub słabiej oświetloną.

Jeśli pomalujemy na kolor antracytowy ścianę z oknem, pamiętajmy, by było oszczędnie przystrojone. Wystarczą białe zwiewne firany.

Kolor antracyt i inne odcienie szarości - GALERIE ZDJĘĆ

Wyrazisty antracyt, a może pastelowa szarość? Zobacz w galeriach zdjęć, jak prezentują się różne odcienie szarości we wnętrzach.