Modne kwiaty doniczkowe do salonu. Oto 10 roślin, które są na topie!

2024-04-24 15:36

Moda na rozświetlone dziennym światłem aranżacje przyniosła ze sobą powrót trendu na spektakularną zieleń w mieszkaniu. Stąd też kwiaty do salonu stały się niezwykle popularne. Sprawdź 10 najmodniejszych kwiatów doniczkowych do salonu i przestrzeni dziennej, które pasują do stylu klasycznego, skandynawskiego, loft i nowoczesnego!

Spis treści:

Modne kwiaty doniczkowe w salonie

Współczesne aranżacje wnętrz bardzo często nawiązują do rozwiązań przeniesionymi wprost ze szlachetnych projektów eleganckiej i czystej estetyki lat 60. Duże przeszklenia (okienne i wewnętrzne), drewniane okładziny, ażurowe meble, kolory ziemi i naturalne materiały w tekstyliach i dodatkach to główne punkty, które przeżywają swój renesans w aranżacji współczesnych salonów i przestrzeni dziennych.

Jasne wnętrza, przepełnione światłem dziennym, domagają się silnego akcentu. Pożądana oszczędność dekoracji zaowocowała powrotem do trendu na wysoką roślinność o przeskalowanych gabarytach. Popularne niegdyś w przestrzeniach oranżerii czy salonach reprezentacyjnych wysokie i rozłożyste rośliny wracają do naszych wnętrz, wypierając z impetem drobne doniczki.

Poznajcie 10 najmodniejszych roślin doniczkowych do wnętrz w stylu skandynawskim i loft, które pięknie i wyraźnie zaznaczają swoją obecność w aranżacji salonu i pokoju dziennego. Sprawdź, które z nich warto mieć!

Kwiaty do salonu - żywe czy... sztuczne?

Kwiaty małe i duże, realistyczne lub graficznie "przetworzone" rozweselą aranżacje wnętrz. Należy jednak zachować umiar. Wszystkie duże wzory, także te na tkaninach, lepiej stosować ostrożnie, tak by aranżacja wnętrz nie była nimi przeładowana.

Wybierając wzór kwiatów na ścianie, trzeba pamiętać, że będą dominującym elementem wystroju. Żeby nie dostać oczopląsu, w jednym pomieszczeniu zestawiaj nie więcej niż dwa desenie. Do kanapy w kwiaty wystarczy jeden kwiat naklejka na ścianie.

Cięte kwiaty do salonu warto wstawić do oryginalnych wazonów. Taka prosta kompozycja sprawia, że aranżacja wnętrz nabiera wytwornej elegancji. Obowiązuje jedna zasada w zdobieniu wnętrza kwiatami: im prostszy bukiet, tym bardziej dekoracyjne naczynie - i odwrotnie.

8. Rośliny do salonu: zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to bardzo popularna roślina w naszych wnętrzach. W białej bądź terakotowej osłonce sprawdzi się zarówno w klasycznej ekspozycji parapetowej, jak i podłogowej czy jako element aranżacji regału. Ciekawie wygląda w kompozycji razem z palmą i fikusem w najjaśniejszym narożniku pokoju dziennego.

9. Kwiaty do salonu: chryzalidokarpus

Chryzalidokarpus (Chrysalidocarpus) to kolejna roślina z rodziny palmowatych. Wyjątkowo rozłożysta, idealna do południowej ekspozycji w salonie. Świetnie też sprawdzi się na kwietniku w łazience lub w jasnym przedpokoju.

10. Egzotyczne kwiaty do salonu: sagowiec odwinięty

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) ma niezwykle egzotyczny wyraz. Doskonale komponować się będzie w aranżacji salonu w zestawieniu z innymi gatunkami palm, nad którymi jednak sagowiec powinien dominować (podwyższona ekspozycja na kwietniku). Pamiętajmy o dobrze skomponowanych osłonkach na doniczki przy tak jednoznacznie egzotycznej roślinności – naturalne materiały sprawdzą się najlepiej, choć wersje z połyskującą, miedzianą bądź srebrną osłonką tudzież taką w formie papieru pakowego mogą stanowić ciekawą hybrydę w eklektycznej aranżacji salonu.

Rośliny w mieszkaniu - aranżacje i inspiracje

Jakie kwiaty do salonu wybrać? Jak je wkomponować w aranżację wnętrza, by całość była spójna? Zobaczcie aranżacje najpiękniejszych salonów.

Gdzie postawić rośliny w salonie?

Najczęściej jednak wybieramy żywe kwiaty do salonu. Urządzając salon, nie stawiajmy kwiatów tylko na parapecie czy podłodze. Do łask wróciły kwietniki, na których możesz tworzyć kompozycje (obok doniczek ulokuj muszle, kamienie, ceramiczne figurki). Modne kwiaty doniczkowe w salonie umieszczaj na stolikach, stołkach, schodkach bibliotecznych. W ten sposób możesz wyznaczyć zieloną granicę między strefami pokoju.

Uwaga - rośliny doniczkowe z kolcami lub ostrymi liśćmi stawiaj z dala od ruchliwych miejsc, gdzie łatwo można się o nie skaleczyć albo podrzeć ubranie!

W aranżacji salonu lekkie kwietniki mogą występować solo (np. jako podręczny stolik przy sofie nie tylko na doniczki, ale i na książki czy filiżanki). Utworzysz z nich także malownicze grupy. Zmienisz ich układ, kiedy przyjdzie ci ochota na inną aranżację salonu - tym samym zapewnisz doświetlenie roślinom stojącym dalej od okna.

Do kwietników pasują kwiaty doniczkowe o delikatnych liściach, m.in. geranium, pelargonie, bluszcze i paprocie. Duże rośliny doniczkowe warto umieścić w donicach wyposażonych w kółka. Łatwiej się je przestawia. Wysokim kwiatom dodaj towarzystwo – w tym samym pojemniku dosadź zwisające gatunki o drobnych liściach.

1. Kwiaty do salonu: palma królewska

Palma królewska (Phoenix canariensis) to jedna z bardziej spektakularnych roślin do salonu czy jadalni. W zestawieniu z drewnianymi, szerokimi żaluzjami przywołuje skojarzenia gorącej Kuby w czasach prosperity. Doskonale wygląda zarówno w połyskujących białą ceramiką donicach, jak i w drewnianych osłonkach spiętych metalową klamrą. Palmy mogą występować we wnętrzu pojedynczo lub w grupie, wraz z innymi odmianami.

2. Rośliny do salonu: pieniążek

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) stanowi prawdziwy hit we wnętrzach w stylu skandynawskim. Sukulent nazywany potocznie „pieniążkiem” charakteryzuje się okrągłymi i dość grubymi listkami na długich, sterczących łodyżkach. Najmodniejszy gatunek pilei i jednocześnie jedyny nadający się do uprawy domowej pochodzi z Wietnamu. Niestraszne mu delikatne przesuszenia, stąd staje się dość łatwy w pielęgnacji jako roślina do salonu.

Pilea doskonale prezentuje się np. w terakotowych donicach na jasnych, białych parapetach wysokich okien kamienic. Jeśli mamy cierpliwość do roślin doniczkowych, możemy spróbować ukształtować ten sukulent na wzór małego drzewka – dodając prostą podpórkę i wykorzystując naturalną tendencję pilei do „podgalania” dolnych pędów, z czasem zyskamy ciekawą formę modnego drzewka.

3. Modna zieleń: fikus lirolistny

Fikus lirolistny (Ficus lyrata) to bardzo modny kwiat do salonu w aranżacji w stylu skandynawskim. Niezastąpiona przy dużych przeszkleniach wnętrz nowoczesnych oraz w towarzystwie wysokich okien przedwojennych kamienic. Doskonale prezentuje się w typowo skandynawskiej stylistyce, eksponowany w przeskalowanych koszach z trawy morskiej, donicach z aluminium, miedzi lub z elastycznych włókien naturalnych. Warto ustawić go w bliskim sąsiedztwie okien lub w przeszklonym narożniku. Bardzo szybko rośnie, stąd co sezon inaczej wpływa na nasze wnętrze.

4. Kwiaty do salonu: fikus sprężysty

Fikus sprężysty (Ficus elastica) to roślina bardzo spektakularna, choć nie tak okazała jak odmiana lirolistna. Może z powodzeniem zdobić szeroki parapet bądź stanowić samodzielną dekorację na stylowym, metalowym kwietniku. Fikus sprężysty ma piękne, szerokie i błyszczące liście, które najlepiej prezentują się w aranżacji pozbawionej bezpośredniego sąsiedztwa innych roślin.

5. Kwiaty do salonu: monstera dziurawa

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to roślina do salonu niezwykle charakterystyczna, rozłożysta, odporna na trudne warunki. Niektórym może się kojarzyć z przestrzeniami szkół lub urzędów, ale w odpowiedniej aranżacji stanowić może niezwykle modną, samodzielną i wystarczającą aranżację nowoczesnego salonu. W przeszklonych wnętrzach da delikatny półcień, a w zestawieniu z palmą stworzy wrażenie oranżerii. Pojedyncze liście monstery to także atrakcyjna dekoracja do wazonu, którą ozdobić możemy ekran kominka czy konsolkę w przedpokoju.

6. Kwiaty do salonu: palma koralowa

Palma koralowa (Chamedorea elegans) jest niezwykle ekspresyjna i bujna. Wspaniale prezentuje się w pojedynkę, np. jako kwiaty do sypialni bądź łazienki. Gwiazda sama w sobie wymaga jedynie atrakcyjnej donicy – cynowej, terakotowej bądź z elastycznej trawy morskiej. Wyeksponowana na metalowym bądź drewnianym kwietniku podniesie rangę aranżowanego wnętrza.

7. Kwiaty do salonu: paproć złocista

Paproć złocista (Phlebodium aureum) to szczególna odmiana paprotki – nie tak oklepana i bardziej szlachetna w formie liści i koloru (ciemna zieleń). Wyeksponowana w terakotowej donicy uatrakcyjni przestrzeń parapetu bądź biblioteczki. W koleżeńskim zestawieniu z np. pileą ciekawie rozegra aranżację salonu na regale w modnej formie drabiny.

Modne rośliny w aranżacji salonu
Autor: Thinkstockphotos.com
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe