Figowiec sprężysty - ficus elastica. Tropikalne drzewo w twoim domu. Jak wygląda i jak o niego dbać?

2023-08-30 14:25

Figowiec sprężysty (Ficus elastica), zwany też fikusem sprężystym, to bardzo popularna roślina uprawiana u nas jako doniczkowa, od lat obecna w dekoracji wnętrz. Kiedyś spotkać go można było w wielu domach i biurach, potem nieco o nim zapomniano, teraz wraca do łask, stając się jedną z podstawowych roślin wykorzystywanych do tworzenia domowej dżungli.

Figowiec sprężysty pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji - tam rośnie w stanie naturalnym, dorastając nawet do 30 m wysokości! Także w domowej uprawie doniczkowej osiąga znaczne rozmiary - nawet do 2-3 m. Trzeba to wziąć pod uwagę, planując zakup fikusa do domu, choć obecnie w sprzedaży spotkać też można jego niższe odmiany karłowe. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, jeśli fikus staje się dla naszego mieszkania zbyt duży: można jego wymiary skorygować przez przycinanie. Ale o tym później.

Spis treści

  1. Figowiec w domu - jak wygląda?
  2. Jakie warunki lubi figowiec?
  3. Jak dbać o figowca?
  4. Przycinanie figowca sprężystego
  5. Przesadzanie figowca sprężystego
  6. Figowiec w doniczce - gdzie ustawić w domu?
  7. Jeśli nie figowiec, to co?

Figowiec w domu - jak wygląda?

Figowiec sprężysty jest rośliną o dekoracyjnych liściach. To właśnie liście: duże (osiągają nawet 20-30 cm długości!), ciemnozielone (choć dostępne są odmiany o liściach w różnych odcieniach zieleni, bordowych, a także z białymi, kremowymi oraz różowymi przebarwieniami), gładkie, sztywne, skórzaste, z wierzchu błyszczące, a od spodu matowe i jaśniejsze, z wyraźnie zarysowanym nerwem głównym, są największą ozdobą rośliny. Mają owalny kształt i ostre zakończenie. Liście wyrastają spiralnie na silnych, wzniesionych pędach.

Fikus sprężysty to jedna z roślin mających zdolność oczyszczania powietrza.

Jakie warunki lubi figowiec?

Figowiec sprężysty do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo światła, ale najlepiej, gdy jest to światło rozproszone, bowiem bezpośrednio padające promienie słoneczne powodują poparzenia liści. Roślina poradzi sobie także w miejscach lekko zacienionych, ale wtedy będzie rosła słabiej. Oznaką tego, że do fikusa dociera zbyt mało światła jest opadanie liści. Więcej światła potrzebują odmiany o wielobarwnych liściach - gdy jest zbyt ciemno bledną i tracą atrakcyjne wybarwienie.

Figowiec sprężysty nie znosi przeciągów i o tym trzeba pamiętać wybierając w domu dla niego miejsce.

Podłoże dla fikusa sprężystego powinno być żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Takie warunki zazwyczaj spełniają ogólnodostępne w sprzedaży podłoża uniwersalne dla roślin doniczkowych, choć warto przed sadzeniem fikusa wymieszać je z perlitem (ten dodatek sprawi, że podłoże będzie dobrze napowietrzone). Jeśli chcemy dla naszego okazu mieć naprawdę dobrą ziemię, poszukajmy gotowego specjalistycznego podłoża dla fikusów.

Fikus sprężysty
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Fikus sprężysty zachwyca dekoracyjnymi dużymi, błyszczącymi liśćmi

Jak dbać o figowca?

  • Podlewanie figowca sprężystego

Podlewać figowca należy tak, aby stale miał wilgotne podłoże. Roślina lepiej zniesie krótkotrwałe przesuszenie, niż zalanie (gdy ma zbyt mokro, gniją mu korzenie). Zazwyczaj podlewamy raz w tygodniu, ale zawsze przed dostarczeniem wody warto sprawdzić, czy przeschła wierzchnia warstwa ziemi - jeśli nie, wstrzymajmy się z nawadnianiem. Zimą podlewanie ograniczamy, a roślinę przenosimy w nieco chłodniejsze miejsce, ale tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 15°C.

Fikus sprężysty lubi wysoką wilgotność powietrza - warto obok niego postawić nawilżacz albo umieścić donicę z rośliną na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu.

  • Czyszczenie liści figowca sprężystego

Na dużych liściach figowca łatwo zbiera się sporo kurzu, trzeba go systematycznie usuwać, najlepiej przecierając wilgotną ściereczką (często ją płucząc).

  • Nawożenie figowca sprężystego

Figowiec sprężysty rośnie silnie i dlatego potrzebuje sporo składników pokarmowych, bez nich będzie rósł słabiej, a liście staną się cienkie, wiotkie i mogą opadać. W okresie wzrostu należy zatem zasilać roślinę raz na dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi dedykowane roślinom zielonym. Zimą nie nawozimy.

Przycinanie figowca sprężystego

Dzięki przycinaniu możemy ograniczyć wzrost figowca, wspomóc jego rozkrzewianie i poprawić pokrój. Cięcie najlepiej wykonywać na wiosnę, gdy roślina rozpoczyna intensywną wegetację. Podczas zabiegu skracamy czystym narzędziem (np. sekatorem) pęd główny nad oczkiem na takiej wysokości, jaką chcemy, by roślina miała. Ze znajdujących się poniżej oczek śpiących roślina wypuści nowe rozgałęzienia i liście.

Zabieg przycinania najlepiej wykonywać w rękawiczkach, bowiem w miejscu cięcia figowiec wypuści biały, lepki sok, który ma właściwości drażniące. Aby zahamować jego wyciekanie, trzeba zasypać miejsce cięcia sproszkowanym węglem aktywnym.Obcięty fragment pędu można wykorzystać jako sadzonkę. Tutaj przeczytasz o tym, jak rozmnażać rośliny doniczkowe przez sadzonki.

Fikus sprężysty o dwubarwnych liściach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia W sprzedaży dostęone sa fikusy sprężyste o liścach zielono-białych

Przesadzanie figowca sprężystego

Młode egzemplarze figowca przesadza się co roku, nowa doniczka powinna być większa o jeden rozmiar. Starsze okazy wymagają przesadzania dopiero wtedy, gdy zauważymy, że korzenie przerastają doniczkę.Tutaj przeczytasz, jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe.W przypadku bardzo dużych roślin praktykuje się jedynie wymianę górnej warstwy podłoża.

Figowiec w doniczce - gdzie ustawić w domu?

Pamiętajmy, że okazały figowiec w doniczce potrzebuje dużo miejsca, a poza tym lubi "grać pierwsze skrzypce" - znajdźmy więc dla niego odpowiednie miejsce w domu. Ważne by było to stanowisko jasne, z rozproszonym światłem. Mały figowiec w doniczce można ustawić bezpośrednio na parapecie, starszy lepiej przenieść na komodę, stolik albo podłogę.

Figowiec w doniczce pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu, od rustykalnego (tutaj najlepiej prezentuje się w ceramicznej donicy lub wstawiony do osłonki z wikliny), przez nowoczesny (np. posadzony w donicy z surowego betonu) do skandynawskiego czy industrialnego (np. w donicach z technorattanu).

Przeczytaj też:

Jeśli nie figowiec, to co?

Jeśli szukacie innych roślin do domu polecamy uwadze również takie, jak:

  • zamiokulkas zamiolistny,
  • chamedora wytworna,
  • stefanotis bukietowy,
  • anturium,
  • philodendron rugosum,
  • hoja różowa,
  • clusia rosea,
  • epipremnum złociste,
  • peperomia tępolistna,
  • fikus,
  • monstera,
  • figowiec benjamina.
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia