Umeblowanie pokoju: zasady meblowania w zależności od potrzeb

 Pokój dzienny

Pokój dzienny: na podłodze płyty OSB. Projekt przebudowy domu: Damian Kaldonek.

Fot. Piotr Mastalerz

Umeblowanie pokoju: przedstawiamy, jak zaaranżować przestrzeń, aby była jednocześnie funkcjonalna i stylowa - ustawienie mebli w pokoju może okazać się zadaniem dużo bardziej skomplikowanym i rozległym, niż może nam się wydawać. Dowiedz się, jak ustawić meble w pokoju z naszego artykułu! 

Wyjaśniamy prawidłowe zasady, jak umiejętnie i funkcjonalnie urządzić nasz pokój dzienny. Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju, by pasowały do twojego pomieszczenia oraz stylu życia, który prowadzisz. Umeblowanie pokoju: porady architekta z projektami wnętrz. 

Czytaj też: Urządzamy przedpokój: 10 inspiracji na aranżacje korytarza!

Umeblowanie pokoju dziennego: strefy w pokoju

Często pokój dzienny wykorzystujemy w różny sposób – od spotkań towarzyskich po miejsce zabaw z dzieckiem. Od tego w dużej mierze zależy, jak ustawić meble w pokoju i jak wydzielić w nim odrębne strefy. Każdy z nas jest pewnie w stanie określić, jaka funkcja pokoju dziennego jest dla niego dominująca. Dodatkowo innym czynnikiem wpływającym na sposób ustawienia mebli w pokoju jest układ drzwi – dobrze jest, kiedy tzw. trasy komunikacyjne w pokoju dziennym nie przecinają poszczególnych stref. W zależności od układu komunikacyjnego, powinniśmy pogrupować wyposażenie i umeblowanie pokoju w jedną, dwie lub więcej obszarów funkcjonalnych, np. stawiając inne meble w kąciku wypoczynkowym, a inne w jadalnianym.

Zobacz też: Jak urządzić małą łazienkę tanio i wygodnie? PORADNIK I INSPIRACJE

Umeblowanie pokoju - jak to zrobić?

W galerii zdjęć umieściliśmy poradnik - grafiki z projektami wnętrz - składający się ze schematów aranżacyjnych umeblowania pokoju dziennego, których zasada opiera się właśnie w pierwszej kolejności na dominującym przeznaczeniu pokoju jak i na wyżej wymienionym układzie komunikacyjnym. Dowiedz się jak ustawić meble w pokoju: ogólne zasady stosowane przez architektów wnętrz.

1.    Umeblowanie pokoju: strefa  zaaranżowana wokół punktu centralnego

Mamy tutaj do czynienia z klasycznym układem i ustawieniem mebli, który skupia się wokół głównego elementu pokoju - może nim być telewizor, kominek, ale także piękny widok za oknem. Przy takim układzie dobrze jest zapewnić meblom pewną mobilność, aby móc dostosować ich układ do bieżących potrzeb. Dobrze jest dodać takie elementy do umeblowania tej części pokoju jak dekoracyjne poduszki lub pufy, które wprowadzą dodatkowe możliwości użytkowania i nadadzą pomieszczeniu mniej formalny charakter.2.    Umeblowanie pokoju: strefa przystosowana do spotkań towarzyskich

Dla tych z nas, którzy uwielbiają przyjmować gości lub spędzają dużo czasu na rodzinnych rozmowach, idealne będzie takie meblowanie pokoju, które umożliwia zebranie się w kręgu. W tym celu meble wypoczynkowe znajdują się wokół centrum, którym z kolei jest stolik. Starajmy się zapewnić wystarczająco dużo miejsca na komunikację  wokół strefy, tak aby uniknąć przechodzenia między meblami co utrudnia konwersację.3.    Umeblowanie pokoju: strefa przyjazna dzieciom

Każdy, kto ma w domu pociechy doceni wydzielenie w pokoju dziennym strefy zabaw. Takim miejscem może być np. dywan, oddzielony od reszty pokoju meblem – np. stolikiem. Przy takiej funkcji jak strefa zabaw dobrze jest zadbać o zapewnienie w salonie mebli do przechowywania zabawek, dzięki czemu „salę zabaw” szybko zmienimy w pokój dla dorosłych mieszkańców.

Umeblowanie pokoju dziennego: wybór mebli

Pokój dzienny może być urządzony jako jedna strefa, jednak większość z nas użytkuje go na kilka sposób. Dlatego, przy meblowaniu pokoju, warto jest podzielić nasze pomieszczenie na kilka obszarów, w obrębie których ustawimy meble zgodnie z funkcją danej strefy. Aby ułatwić sobie podział pomieszczenia na strefy, możemy schematycznie wyznaczyć sobie główne trasy komunikacyjne w pokoju dziennym (często zależą one od usytuowania drzwi, ale nie tylko). W ten sposób podzielimy nasz pokój na kilka obszarów, które będą mogły być zaaranżowane jako odrębne strefy i wtedy możemy się zastanowić, jak ustawić meble w pokoju. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z punktu wiedzenia przyszłego użytkowania danego pomieszczenia – przemieszczamy się od strefy do strefy, nie przecinając poszczególnych obszarów funkcjonalnych.

 

Nie przegap: Przytulna aranżacja tarasu i pomysłowe meble

Oryginalne aranżacje mebli - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Jakie meble będą pasowały najbardziej do pokoju młodzieżowego, salonu czy łazienki? Dowiedz się z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej!

 

NIE PRZEGAP

Ocena: 2
Tekst: architekt Aleksandra Kaszubska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY